Kobieta uratowała dziecko mamy, która dostała ataku padaczki
New York Daily News
Aktualności

Uratowała dziecko chorej na padaczkę kobiety. Zobacz, jak to zrobiła!

Rebecca Montano, sprzedawczyni w sklepie, uratowała kilkumiesięczne niemowlę, gdy jego mama dostała ataku padaczki. Zobacz nagranie!

Rebecca Montano pracuje w sklepie w Arvadzie, miasteczku w stanie Colorado. Gdy do jej kasy podeszła młoda kobieta z dzieckiem na rękach, Rebecca wyczuła, że z mamą jest coś nie w porządku. Dzięki swojemu zachowaniu, została okrzyknięta "bohaterką"!

Uratowała niemowlę przed upadkiem

Sprzedawczyni przyznaje, że młoda mama miała dziwny, mętny wzrok i wyglądała "jakby odpłynęła". Postanowiła wziąć dziecko na ręce, bo poczuła, że może wydarzyć się coś złego. Rebecca zdążyła w ostatniej chwili – dziewczyna zaczęła osuwać się na ziemię. Próbowała ją przytrzymać, ale nie mogła jej utrzymać. Gdy upadła, sprzedawczyni poprosiła o pomoc innego klienta, który wezwał pogotowie. Mama i jej córeczka czują się dobrze, a jedna z pracownic fundacji osób chorujących na epilepsję w Colorado chwali działania Rebecci, pomimo braku wiedzy i wcześniejszego przygotowania, udało jej się ochronić maleństwo i jego mamę.

Rebecca Montano nie czuje się bohaterką (choć tak nazywa ją mama uratowanej od upadku dziewczynki). Jest mamą i babcią, a swoje zachowanie tłumaczy instynktem macierzyńskim i intuicją. To się nazywa być we właściwym miejscu we właściwym czasie!

Zobacz film:

Jak zachować się w przypadku ataku padaczki

Jeśli ktoś w twoim otoczeniu dostanie ataku padaczki, ważne jest, aby zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo. Należy:

  • ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku,
  • usunąć przedmioty wokół,
  • ułatwić oddychanie, np. rozpiąć pasek lub koszulę, zdjąć naszyjnik.

Przy ataku padaczki NIE WOLNO:

  • przenosić chorego,
  • wkładać mu pod głowę koca lub kurtki,
  • otwierać zaciśniętych szczęk,
  • używać siły,
  • próbować sztucznego oddychania.

Jeśli po 2-3 minutach atak nie ustaje, należy wezwać pogotowie!

Czytaj także: Zobacz, co ta kobieta robiła podczas porodu

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Ojciec zmienił imię dziecku bez wiedzy matki
AdobeStock
Aktualności
Mężczyzna nazwał syna tak, jak chciała jego matka, podczas gdy żona wracała do sił po cesarskim cięciu
Teściowa wykorzystała czas, gdy młoda mama dochodziła do siebie po porodzie i namówiła syna, by nazwał nowo narodzonego chłopca tak, jak jej się podobało (wbrew rodzącej!).

Gdy młoda mama dochodziła jeszcze do siebie w szpitalu po cesarskim cięciu, jej mąż, jak to zwykle bywa, poszedł zarejestrować nowo narodzone dziecko w urzędzie. Wydawało się, że wszystko jest jasne i ustalone. Kobieta jednak mocno się zdziwiła, gdy odkryła po dwóch miesiącach, że syn ma nadane inne imię . Powód? Teściowej tak się bardziej podobało... Poczuła się bardzo rozczarowana, a nawet zdradzona. Zmiana imienia pod wpływem nacisków teściowej „Mój syn ma 2 miesiące, a ja właśnie odkryłam, że mąż zapisał w dokumentach urzędowych jego imię jako Finlay zamiast Finley” - wyznała zrozpaczona mama. Para jeszcze przed porodem ustaliła, że drugie imię ich syna będzie brzmiało właśnie Finley i mąż wówczas nie miał nic przeciwko temu. Okazało się jednak, że jego mama miała na ten temat odmienne zdanie i gdy szedł zarejestrować syna, wymusiła na nim zmianę, a on uległ. Dwa miesiące w kompletnej nieświadomości Młoda mama ma ogromny żal do męża, że nie powiedział jej prawdy. Przez dwa miesiące żyła w przekonaniu, że ich syn nazywa się Finley, podczas gdy faktycznie tak nie było. Zdziwiła się nawet, gdy teściowa wysłała prezent świąteczny dla chłopca i podpisała go „Finlay”. Ale nawet wtedy mąż nie przyznał się do tego, co zrobił. Prawda wyszła na jaw, gdy kobieta szukała dokumentów potwierdzających ubezpieczenie syna i znalazła przy okazji jego akt urodzenia . Była w szoku. Plan teściowej był jeszcze większy Gdy mąż ostatecznie przyznał, że jego mama naciskała na zmianę imienia , okazało się, że i tak nie uległ jej w całości. Teściowa najpierw chciała, by syn nadał chłopcu imię, którego jego żona wręcz nie znosiła. Przekonywała go, że będzie jej przykro, ale jakoś to przeboleje. Na szczęście na to mężczyzna się nie zgodził. Wymyśliła więc, że imię Finlay brzmi bardziej męsko niż Finley i tym...

Dziewczynka uratowała tonącą mamę
Caller-Times
Aktualności
Brawa dla tej dziewczynki! Zobacz nagranie, jak 5-latka ratuje tonącą mamę
Tracy i jej 5-letnia córka Allison bawiły się w basenie. Gdy dziewczynka zauważyła, że mama długo nie wypływa na powierzchnię, od razu wskoczyła do wody, by jej pomóc. Dzięki swojej odwadze, Allison uratowała mamę!

Allison Anderwald nazywana jest „małą bohaterką”. Podczas zabawy w basenie , jej mama, Tracy, straciła przytomność. 5-latka bez wahania wskoczyła do wody, by ją ratować! „To niesamowite, że wiedziała, co robić” Allison siedziała na brzegu basenu, gdy zaważyła, że z jej mamą dzieje się coś niepokojącego. Wskoczyła do wody i zaczęła ciągnąć ciało mamy. Dziewczynce nie udało się to od razu, jednak dopłynęła z mamą do brzegu i uniosła jej głowę ponad powierzchnię wody. Po upewnieniu się, że mama jest bezpieczna, wezwała pomoc . Ciocia Allison, Tedra, zadzwoniła po pogotowie i przy pomocy 5-latki wyciągnęła Tracy z basenu. Zobacz nagranie:     Jesteśmy pod wrażeniem zachowania Allison! Nagranie z domowej kamery jest przerażające, nie możemy sobie nawet wyobrazić, co czuła 5-latka ratując mamę. Jesteśmy pewne – Tracy musi być bardzo dumna z córki. Polecamy: Kiedy dziecko może zacząć naukę pływania

atak padaczki
Adobe Stock
Mama
Atak padaczki: pierwsza pomoc. Jak postępować?
Atak padaczki może zdarzyć się nagle. Towarzyszą mu drgawki, sztywnienie ciała, czasami utrata przytomności. Pomoc podczas napadu padaczki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa choremu.

Ataki padaczki mogą mieć różny przebieg, nie zawsze są to drgawki i utrata przytomności. Wszystko zależy od rodzaju epilepsji, na którą cierpi chory. Napadem padaczkowym mogą być np. nagłe i gwałtowne symetryczne ruchy rąk albo chwilowa utrata kontaktu z otoczeniem, przypominająca zamyślenie się. Najważniejsze to wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy podczas ataku padaczki, tak aby chory nie ucierpiał. Atak padaczki Charakterystycznym objawem epilepsji są ataki padaczki, które zazwyczaj trwają od kilku sekund do ok. 3 minut. Widok chorego, który doświadcza napadu padaczkowego, jest niepokojący, ponieważ najczęściej towarzyszą mu: drgawki sztywnienie ciała utrata przytomności zasinienie toczenie piany z ust przygryzanie języka bezwiedne oddawanie moczu. Inne rodzaje epilepsji mogą jednak objawiać się zupełnie inaczej. Jednak takie duże ataki padaczki wymagają umiejętnego udzielania pomocy, by chory nie doznał urazu mózgu, uderzając głową o twarde podłoże, a także dlatego, że podczas napadu może dojść do zatrzymania oddychania. Padaczka: pierwsza pomoc Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, przede wszystkim: zachowaj spokój, zabezpiecz otoczenie tak, by choremu nic się nie stało, ułóż chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku, podłóż coś miękkiego pod głowę, kontroluj oddech chorego, nie przytrzymuj siłą kończyn, nie otwieraj szczęk i nie wkładaj niczego do ust chorego, rozluźnij ubranie w okolicy szyi, bu ułatwić oddychanie, zostań do czasu odzyskania świadomości, jeśli atak się przedłuża (ponad 3 minuty) lub wystąpi kolejny w ciągu godziny, wezwij pogotowie . Pierwsza pomoc podczas ataku padaczki Ważne: Po napadzie padaczki chory jest zmęczony, zdezorientowany, senny, odczuwa ból mięśni i głowy. Miewa zaburzenia mowy. Okres ponapadowy trwa od kilku minut do kilku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj