Ukraina: porwana przez Rosjan córka mistrza Ukrainy w piłce wodnej jest już bezpieczna
Adobe Stock/Telegram
Aktualności

Ukraina: porwana przez Rosjan córka mistrza Ukrainy w piłce wodnej jest już bezpieczna

Podczas inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zabiły Jewhena Obedyńskiego, mistrza Ukrainy w piłce wodnej. Jego córka, 12-letnia Kira, została uprowadzona.

17 marca Jewhen Obedyński został zabity w atakowanym przez Rosjan Mariupolu. Podczas nieudanej próby ewakuacji z bombardowanego miasta 12-letnia Kira została porwana i wywieziona do kontrolowanego przez wojska rosyjskie Doniecka. Prawdopodobnie z ranami po odłamkach trafiła do tamtejszego szpitala.

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

Dziewczynka jest już bezpieczna

26 kwietnia, po ponad miesiącu poszukiwań, udało się odbić dziewczynkę z rąk okupantów. Jak informują ukraińskie media: „Porwana przez okupantów 12-letnia Kira Obedińska wróciła do dziadka. Wcześniej rosyjscy okupanci wywieźli ją z Mariupola do Doniecka. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli uratować Kirę i sprowadzić ją z powrotem do rodziny”.

Dziadkowi oraz dziewczynce życzymy dużo zdrowia i mamy nadzieję, że ten wojenny horror jak najszybciej się skończy.

Źródło: PAP, TVN24

Piszemy też o:

Dzieci same w domu pod obstrzałem
Suspile/screen z filmu
Aktualności
Ukraińskie dzieci spędziły samotnie tydzień w ostrzeliwanym domu. Mama wyszła i nie wracała
Czteroletni Mychajło i jego starszy brat Jason przez tydzień pilnowali swojego mieszkania w ostrzeliwanym mieście Rubiżne. Tak jak prosiła ich mama, kiedy wychodziła do miasta… i którą chłopcy widzieli wtedy ostatni raz.

Mama poleciła im, by za wszelką cenę nie wychodzili z domu. Prawdopodobnie sądziła, że niedługo wróci. Tymczasem mijały dni, a dookoła nie cichły odgłosy wystrzałów. Starszy z braci starał się, jak mógł, przygotowywać posiłki z tego, co znalazł w lodówce i spiżarni. Dzieci mogły też liczyć na sąsiadów, którzy dzielili się z nimi jedzeniem. Życie ważniejsze Pewnego dnia starszy z chłopców postanowił wyjść z mieszkania. Niemal natychmiast spotkał trzech ukraińskich żołnierzy, którzy zainteresowali się jego losem. Na pytanie: „Sam jesteś?” Jason odpowiedział, że w domu został jego 4-letni brat. Wojskowi nie mieli wątpliwości, co będzie najlepsze dla tych dzieciaków. „Chodźcie, lepiej was wywieziemy, bo tu jest niebezpiecznie. (Pocisk) uderzy w dom, zawali się, nikt was nie wyciągnie” – relacjonuje Jason w wypowiedzi dla portalu Suspilne. Już są bezpieczni? Chłopiec nie protestował. Mimo że pamiętał doskonale prośbę matki, uznał, że lepiej zrobi, gdy zadba o życie brata i swoje. Żołnierze odwieźli braci do szpitala w Siewierodoniecku. To jedna z nielicznych placówek, które mimo działań wojennych wciąż funkcjonują. Jedno jest pewne: bracia są pod opieką dorosłych osób. Wciąż jednak, jak wszyscy przebywający w obwodzie ługańskim, znajdują się pod ostrzałem rosyjskiej armii. Chłopcy nie wiedzą, czy informacja upubliczniona w mediach o tym, gdzie się znajdują, dotarła do ich matki. Do dziś nie mają z nią żadnego kontaktu. źródło: Suspilne  Piszemy też o: Jak radzić sobie ze stresem w związku z wojną na Ukrainie? Czy udawać przed dzieckiem, że się nie boimy? Dziecko boi się wojny atomowej: co robić? Jak odpowiadać na pytania? Jak rozpoznać objawy stresu u dziecka i dorosłego? Nietypowe reakcje na wojnę

Natalię z Ukrainy operowano w Łodzi
Godenkoff/Adobe Stock, screen tvn24.pl
Aktualności
16-letnia Natalia z Ukrainy została zoperowana w Łodzi, bo w Odessie wojna odebrała jej szansę na zdrowie
Ukraińska nastolatka potrzebowała operacji. Zoperowano ją w Łodzi, gdyż w Ukrainie, w związku z wybuchem wojny, stało się to niemożliwe. Natalia, bo tak nazywa się młoda pacjentka, czuje się dobrze i mówi, że wreszcie będzie mogła chodzić i biegać.

Z pomocą 16-latce ruszyli lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W Ukrainie zdiagnozowano u niej skomplikowaną wadę serca, która sprawiała, że dziewczynka nie mogła normalnie funkcjonować. W Odessie, skąd pochodzi, przeprowadzenie operacji było niemożliwe. Natalia ma szansę na normalne życie Natalia przeszła w Odessie 5 operacji przygotowujących do ostatniego, kluczowego zabiegu dla jej serca. Niestety wybuch wojny sprawił, że stało się to niemożliwe. Dlatego dziewczynka wraz z mamą przyjechały do Polski, gdzie łódzcy lekarze przeprowadzili niezbędny dla zdrowia Natalii zabieg. „Teraz czuję się bardzo dobrze. Mogę chodzić, a nawet biegać. Przed operacją nie miałam na nic siły, nie mogłam chodzić. Teraz będę mogła normalnie żyć” – powiedziała w rozmowie z TVN Natalia. „Bardzo wszystkim dziękujemy za wspaniałą opiekę, całemu personelowi i panu profesorowi. Zaopiekowano się moją córką na najwyższym poziomie . Jesteśmy wdzięczne, że w tak trudnym czasie dla naszej Ukrainy mogłyśmy tu przyjechać, i że lekarze pomogli mojej córce” – mówiła w rozmowie z dziennikarzami TVN matka dziewczynki Svitlana Maitalova. Poważna wada zoperowana nowoczesną metodą Natalii wszczepiono zastawkę metodą przezskórną, niedostępną w jej ojczyźnie. Dziewczynka wymagała wymiany zastawki płucnej. Zabieg wykonany u Natalii w Polsce i w krajach zachodnich jest wykonywany rutynowo. Jednak ze względu na wysoki koszt takiego zabiegu (ponad 100 tys. złotych) w Ukrainie jest niedostępny. Polscy lekarze odpowiedzieli na prośbę ukraińskiego lekarza Natalii, Romana Lekana, który operował wcześniej dziewczynkę i współpracował z kliniką w Łodzi. Natalia z mamą dotarła do Polski 15 marca. W łódzkiej klinice została przebadana, zakwalifikowana do zabiegu i w końcu zoperowana. Zastawka została wstawiona z dostępu przez...

Ocalały z wypadku chłopczyk z Ukrainy znalazł dom. Pomogła łódzka gmina żydowska
AdobeStock: Tupungato, zea_lenanet
Aktualności
Ocalały z wypadku chłopczyk z Ukrainy znalazł dom. Pomogła łódzka gmina żydowska
2-letni chłopiec z Ukrainy, który ocalał z tragicznego wypadku, znalazł tymczasowy dom. W pomoc zaangażowani byli lekarze z łódzkiej Matki Polki oraz miejscowa gmina żydowska.

Do tragicznego wypadku doszło 8 kwietnia na autostradzie A2 koło Kalenic w powiecie łowickim. W tył fiata stilo, którym jechała uciekająca z objętej wojną Ukrainy rodzina, wjechał ciężarowy MAN. Zginęła mama i rodzeństwo chłopca. Ojca w ciężkim stanie przewieziono do łódzkiego szpitala. 2-letni chłopiec trafił na obserwację do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Kto zaopiekuje się chłopcem? Lekarze oceniają stan chłopca jako dobry. 2-latek nie mógł jednak zostać wypisany ze szpitala, ponieważ przebywający w szpitalu ojciec nie był w stanie podjąć nad nim opieki. Sprawa została skierowana do sądu rodzinnego, który ustalił tymczasowego opiekuna prawnego chłopca. Niestety, osoba, która chce zająć się maluszkiem, sama jest w bardzo trudnej sytuacji. Lekarze i Żydzi pomagają Z pomocą przyszli lekarze Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, którzy rozpoczęli poszukiwania miejsca, w którym mógłby zamieszkać chłopiec wraz z tymczasowym opiekunem prawnym. Na apel odpowiedziała Gmina Żydowska w Łodzi. Zaoferowała nie tylko zakwaterowanie, ale i wyżywienie. Źródło: Dziennik Łódzki Piszemy także: 2,5-letnia dziewczynka wypadła z balkonu na drugim piętrze. Była wtedy pod opieką swojej mamy Błyskawiczny poród: przekręciła się na bok i urodziła „Córka żyje w konkubinacie i nie uznaje sakramentów, ale maluje pisanki i idzie święcić jajka, bo to atrakcja dla dzieci!” [LIST DO REDAKCJI]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj