Różczka ambasadorem Światowego Dnia Adopcji
mat.prasowe
Aktualności

#ŚwiatowyDzieńAdopcji - uśmiechem na dłoni wyraź swoją solidarność

Zamieść hasztag i zdjęcie dłoni z narysowanym uśmiechem. Tak, jak zrobiła to Magdalena Różczka, gwiazda filmu „1800 gramów".

9 listopada obchodzimy Światowy Dzień Adopcji. To trudny i bolesny temat. W naszym kraju tysiące dzieci czekają na nową rodzinę i nie mogą się jej doczekać. Bo adopcja „po polsku" to stosy dokumentów, które trzeba wypełnić, piętrzące się przeszkody oraz „prześwietlanie" przyszłych rodziców pod kątem ich moralności. Dlatego tym bardziej właśnie w takim dniu, jak Światowy Dzień Adopcji nie bądźmy obojętni dla sprawy. Wyraźmy swoją solidarność z tymi, którzy nadal mają tyle siły i samozaparcia, aby chcieć wbrew wszystkiemu stworzyć porzuconym dzieciom kochający dom. Zasługują na wielki podziw, szacunek i wsparcie!

Jeden gest, na który czekają miliony dzieci

Poprzez prosty gest możemy zwrócić uwagę na 19 milionów dzieci na całym świecie, które czekają na to, aby znaleźć kochającą rodzinę.

Światowy Dzień Adopcji to święto wszystkich tych, którzy obdarzyli bądź zostali obdarzeni ciepłem i miłością przez ludzi, którzy stali się później ich rodziną z wyboru, a nie przez więzy krwi. Wydarzenie ma nie tylko celebrować adopcyjne rodziny, lecz także zwiększać świadomość społeczną na jej temat. Pomysłodawcą Światowego Dnia Adopcji jest Amerykanin Hank Fortener. Mężczyzna dorastał w rodzinie zastępczej, która przyjęła do siebie aż 36 dzieci, a 8 z nich ostatecznie adoptowała.

1800 gramów miłości

Magdalena Różczka gra główną rolę w filmie „1800 gramów", wyprodukowanym przez TVN i wchodzącym do kin już 15 listopada. Opowiada on historię kobiety Ewy, pracującej w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym i pomagającej porzuconym dzieciom znaleźć nowych rodziców. To kobieta, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby pomóc dzieciom. Aż do pewnego momentu...

To piękna i wzruszająca opowieść o najważniejszych ludzkich sprawach - miłości, samotności, poświęceniu i odwadze. Film pełen jest aktorskich gwiazd - grają w nim m.in. Piotr Głowacki, Danuta Stenka, Aleksandra Popławska, Maciej Zakościelny, Wojciech Mecwaldowski, Roma Gąsiorowska i Magdalena Lamparska. Gościnnie wystąpił także Tomasz Iwanca, czyli popularny polski raper znany tysiącom fanów jako GrubSon. Wiele z tych osób także zostało ambasadorami Światowego Dnia Adopcji.
 

 
Maciej Zakościelny ambasadorem Światowego Dnia Adopcji
mat.prasowe


Maciej Zakościelny

GrubSon ambasadorem Światowego Dnia Adopcji
mat.prasowe


Tomasz GrubSon Iwanca

Wyboista droga do adopcji

Nie bez powodu to właśnie Magdalena Różdżka zagrała w tym filmie główną rolę. Temat adopcji jest bardzo bliski jej sercu - aktorka od dziesięciu lat współpracuje z Interwencyjnym Ośrodkiem Preadopcyjnym w Otwocku. - Film „1800 gramów" to bardzo ważny dla mnie projekt, w którego powstanie byłam zaangażowana od samego początku. To scenariusz inspirowany prawdziwymi historiami dzieci, które poznałam w czasie dziesięcioletniej współpracy z Interwencyjnym Ośrodkiem Preadopcyjnym w Otwocku - powiedziała aktorka.Być może film otworzy niektórym osobom oczy na to, że adopcja to również pełnoprawne rodzicielstwo. Twórcy filmu liczą na to, że będzie on impulsem do zmian w zasadach adopcji w Polsce. Bo wiele rzeczy jest w tej dziedzinie do naprawy.

Tegoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał skalę problemu. W ciągu dwóch lat (2015 -2017), spośród 76 tys. dzieci przebywających w pieczy zastępczej (20 tys. w domach dziecka, 56 tys. w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka) zaledwie 6 tys. 9 dzieci zostało adoptowanych i znalazło rodzinę.

Od lat problemem adopcji w Polsce są:

  • niejednolite kryteria (wymagane są różne dokumenty oraz warunki ich składania),
  • wyśrubowane procedury,
  • nie zawsze sprawiedliwe wymagania,
  • przedłużające się obrady komisji kwalifikacyjnych.


Z raportu wynika, że niektóre ośrodki oczekują od kandydatów zaświadczeń o stanie zdrowia, przyczynach bezdzietności lub braku uzależnień, do czego tak naprawdę nie mają prawa. Zdarzały się przypadki, że żądano od potencjalnych rodziców wyjaśnienia przyczyn rozwodów, a także świadectw zaangażowania w życie religijne.

Pamiętajcie, już w sobotę 9 listopada malujemy na dłoni uśmiech, pstrykamy fotę i wrzucamy ją do sieci jako  #ŚwiatowyDzieńAdopcji. Pokażmy, że nie jest nam wszystko jedno! Przyłączycie się? Napiszcie w komentarzach!

Źródło: mat.prasowe

Zobacz też:

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Niemowlę czekające na adopcję w ośrodku preadopcyjnym
Fotolia
Aktualności
Przytul maluszka, który czeka na nowy dom. Ośrodek w Otwocku prosi o pomoc
Tak niewiele wystarczy, by podarować drugiemu człowiekowi radość. Czasem wystarczy jedynie... obecność.

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku to miejsce, do którego trafiają dzieci z porodówek, interwencji domowych, a nawet okien życia. Miejsce, do którego może przyjść każdy – przyjść i przytulić maluszka, który czeka na kochający dom. Chcesz pomóc? Przyjdź i przytul Ośrodek w Otwocku szuka osób, które przyjdą i podarują oczekującym dzieciom to, czego najbardziej potrzebują – dotyk i obecność. W tego typu placówkach maluchy spędzają od kilku dni do kilku miesięcy. Czekają na swoją kolej – na powrót do domu rodzinnego lub nową, kochającą rodzinę. W tym trudnym czasie dzieci potrzebują bliskości i wsparcia . W związku z tym ośrodek poszukuje wolontariuszy, którzy będą mogli regularnie odwiedzać maluchy, by spędzać z nimi czas, bawić się z nimi i przytulać. Jeśli chcesz zostać wolontariuszem, musisz pamiętać o jednym: decyzję musisz podjąć świadomie. Musisz liczyć się z tym, że między tobą a dzieckiem narodzi się niepowtarzalna więź. Musisz mieć pewność, że nie zostawisz malca samego, dopóki nie znajdzie nowego domu. Wesprzyj ośrodek w Otwocku Jak informuje serwis ofeminin.pl, poszukiwania wolontariuszy przerosły oczekiwania organizatorów akcji. Tak wiele osób zadeklarowało chęć pomocy, że chwilowo wstrzymano nabór. Ośrodek w Otowcku apeluje jednak o dalszą pomoc: co roku w budżecie placówki brakuje 300 tys. złotych. Maluchy, które do niej trafiają, często wymagają leczenia i rehabilitacji. Jeśli chcesz wesprzeć ośrodek finansowo i pomóc oczekującym dzieciom, dokonaj wpłaty na konto: Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Bank Millennium S.A. PL 10 1160 2202 0000 0000 6084 1643 Nr SWIFT: BIGBPLPW Akcja ośrodka i zaangażowanie wolontariuszy są niezwykłe! Was też wzruszają podobne inicjatywy? Zobacz także: Jak odkryto moc dotyku? Te badania dają do myślenia! Źródło: ofeminin.pl

adopcja w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Tragedia tysięcy dzieci w Polsce - cały czas czekają na mamę i tatę
Nawet całe lata niedane im będzie mieć rodziców. Bo taki jest system adopcji w Polsce. Chory system!? Zobacz, co pokazała jego kontrola!

    Trzeba mieć nerwy ze stali i niebywałe samozaparcie oraz siłę spokoju, aby chcieć w Polsce adoptować dziecko. Stosy dokumentów, piętrzące się przeszkody , "prześwietlanie" rodziców pod kątem ich moralności, czy np. chodzą do kościoła. Nie wierzysz? To przeczytaj, co pokazał raport Najwyższej Izby Kontroli. Niestety to mocno przygnębiająca lektura!     Zaledwie 6 tys. adopcji w ciągu 2 lat Raport NIK pokazał, że w ciągu 2 lat (od początku 2015 roku do połowy 2017 roku), spośród 76 tys. dzieci przebywających w pieczy zastępczej (20 tys. w domach dziecka, 56 tys. w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka) zaledwie 6 tys. 9 dzieci zostało adoptowanych i znalazło rodzinę. Obejmuje to także adopcje międzynarodowe - 710 dzieci, które w 24 proc. były niepełnosprawne. To niewiarygodnie mała liczba w porównaniu z potrzebami. Jak mówią mocno rozgoryczeni kandydaci na rodziców, mimo przepełnionych domów dziecka łatwiej w Polsce dziecko kupić niż je zaadoptować. Innego zdania są pracownicy ośrodków adopcyjnych. - Dzieci to nie towar, dzieci się nie rozdaje! - bronią się, twierdząc, że raport sprowadza ich codzienną pracę do krzywdzących wniosków. Kontrola w ośrodkach adopcyjnych została przeprowadzona sześć lat po wejściu w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która zakłada m.in. odejście od dużych domów dziecka na rzecz wzmacniania opieki zastępczej oraz powołanie asystentów rodziny, mających za zadanie pomoc rodzinom z trudnościami, aby ograniczyć liczbę porzucanych dzieci. Adopcja "po polsku" O tym, jak wyglądają realia adopcji w naszym kraju, dobrze pokazuje przykład bezdzietnego małżeństwa J., pary trzydziestokilkulatków. Są stomatologami z prywatną praktyką. Chcieli zaadoptować starsze dziecko, po przejściach. Stracili cierpliwość po 3 latach . Kiedy...

rodzice, mama, tata, dziecko
Prawo i finanse
Adopcja - wybawienie dla wielu dzieci i... rodziców
Dla przyszłych rodziców i dla dzieci to trudny proces. Trzeba nauczyć się miłości i zrozumienia.

Zdarza się, że jedyną szansą na dziecko jest adopcja. Zawsze gdzieś czeka na nią maleństwo, które nie ma nikogo bliskiego. Trzeba jednak spełniać wiele warunków, by móc zaadoptować malucha . Trudne procedury Jeśli rodzice chcą adoptować dziecko , muszą się zgłosić do ośrodka adopcyjnego. Wypełniają dokumenty, a potem czekają ich rozmowy z psychologiem i pedagogiem, szkolenia. Sprawdza się, czy rodzina może zapewnić dziecku dobre warunki rozwoju, czy przyszli adopcyjni rodzice mają pracę, mieszkanie (własne, nie wynajmowane, powinno być większe niż kawalerka). - Adopcja to bardzo trudna sprawa. Całkowicie zmienia sytuację rodziny i dlatego chcemy ją do tego jak najlepiej przygotować - wyjaśnia Barbara Passini z ośrodka adopcyjnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - Zwykle jest to też trudne dziecko, gdyż przez kilka miesięcy, a często nawet dłużej, było porzucone i pozbawione kochającej je osoby. W ośrodku TPD przyjęto, że procedury przedadopcyjne muszą trwać dziewięć miesięcy, tyle co normalna ciąża. Jesteś mój! - Obecnie dość łatwo jest adoptować dziecko , jeśli rzeczywiście obydwoje rodzice tego chcą i nie wymagają na przykład, by maleństwo miało włosy jasnoblond, niebieskie oczy i było wspaniałe – mówi Barbara Passini. Zakłada się też, że między rodzicami a dzieckiem różnica wieku nie powinna być większa niż 40 lat . Jeśli więc rodzice mają po 42 lata, mogą adoptować dziecko dwu-trzyletnie. Czytaj też: Prawdziwe historie: Zapragnęliśmy powiększyć rodzinę. [CMS_PAGE_BREAK] Znaleźć rodzinę Dla rodziców adopcja nie jest łatwa. Zwykle też nie zdają sobie sprawy z trudności, jakie przed nimi stoją. Wyobrażają sobie, że maluch będzie szczęśliwy, iż do nich trafił i wszystko się ułoży. - Rzeczywiście jest grupa dzieci, która uwielbia dotyk, przytulanie, głaskanie. Inne jednak przy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj