Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tran-szkodzi-zdrowiu
Fotolia
Aktualności

Uwaga na fałszywe leki. Nie daj się nabrać!

Kupujesz lekarstwa przez Internet? Musisz liczyć się z tym, że trafisz na zwykły cukier.

WHO apeluje do użytkowników sieci, aby zwrócili uwagę na to, jakie leki kupują w aptekach internetowych. 50% z nich zawiera substancję czynną, czyli tą, która powinna nas leczyć, w niewielkich ilościach albo nie zawiera jej wcale. Jest to ważna informacja szczególnie dla mam, które chcąc skrócić sobie czas zakupów i kupują suplementy lub leki dla dzieci przez Internet.

Zjawisko przybiera na sile

Skala zjawiska sprzedaży fałszywych leków jest ogromna. W Polsce rocznie wydajemy na takie atrapy 100 mln zł. Prowadzi to nie tylko do tego, że choroba jest zwyczajnie nieleczona. Z tego powodu umiera rocznie blisko milion osób. Proceder ma miejsce na całym świecie, nie tylko w Europie. Komisja Europejska twierdzi, że w obiegu w ciągu kolejnych 3 lat będzie aż 183 mln lekarstw, które na to miano nie zasługują. Do najczęściej fałszowanych leków należą te na potencję, odchudzanie i sterydy. Bardzo niebezpieczne są podróbki leków na serce, ponieważ zagrożenie życia poprzez brak leczenia wzrasta kilkadziesiąt razy.

Zobacz także: Popularny lek na kaszel wycofany z aptek! Masz go w swojej apteczce?

Co na to prawo?

Niestety, polscy konsumenci nie są chronieni prawem w tym względzie. WHO ocenia nasz kraj jako kraj, w którym do tego rodzaju przestępstw będzie dochodziło najczęściej. Głównie ze względu na to, że przez Polskę przechodzi wiele szlaków handlowych. W tej chwili za fałszowanie leków przestępca odpowiada z Kodeksu karnego i grozi mu grzywna oraz ograniczenie wolności. Skuteczność wykrywania takich przestępstw jest niewielka. Sprawę ma wyregulować dopiero unijna dyrektywa fałszywkowa, która światło dzienne ma ujrzeć dopiero w 2019 r.

Żeby nie dać się nabrać, co w przypadku leków dla dzieci byłoby bardzo niebezpieczne, trzeba kupować leki przede wszystkim z legalnych źródeł dystrybucji, czyli w znanych aptekach. Wówczas mamy 99% szans na to, że lek, który kupimy będzie oryginalny i faktycznie zacznie leczyć nas i nasze dzieci.

Źródło: mp.pl

Zdarzyło ci się połączyć te leki? Nigdy więcej tego nie rób!

Prof. Piotr Kuna
Archiwum prywatne
Zdrowie
Najgorsze, co mogą zrobić rodzice, to nie leczyć alergii - mówi prof. Piotr Kuna
Czy przyjmowanie przez wiele lat leków na alergię jest bezpieczne i czy sterydy nie spowodują otyłości? Czy homaopatia działa i co ze sportem u alergika - tłumaczy prof. Piotr Kuna, jeden z najbardziej znanych alergologów w Polsce. U niego alergię wykryto dopiero, gdy był dorosły, choć chorował już od dziecka.

Prof. dr hab. Piotr Kuna jest kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, dyrektorem Podyplomowej Szkoły Alergii Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Od wielu lat zajmuje się leczeniem alergii, wiele lat był prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Czy leki stosowane w leczeniu alergii są bezpieczne dla dziecka? Jak długo dziecko musi je przyjmować? Jest kilka rodzajów leków antyalergicznych. Najczęściej stosowane są leki antyhistaminowe . Podaje się je w każdej postaci alergii: wziewnej, pokarmowej , skórnej. Działają na pewien uniwersalny mechanizm alergii, który jest związany z uwalnianiem histaminy , powodującej takie objawy, jak obrzęk śluzówek, katar sienny, pokrzywkę. Leki antyhistaminowe blokują wydzielanie histaminy. W pierwszych latach występowania alergii za większość objawów odpowiada histamina i wówczas leki antyhistaminowe są bardzo skuteczne. Jeśli alergia nie jest leczona, to oprócz histaminy zaczynają działać inne mediatory , i wtedy same leki antyhistaminowe już nie pomogą. Trzeba też podawać inne leki. Alergia to jest proces samonapędzający się, jeśli nie będziemy jej od początku dobrze leczyć, będzie się rozwijać. Czy to znaczy, że nawet jeśli dziecko ma niewielkie objawy, powinno się brać leki?   Tak, bo wtedy jest szansa, że choroba nie będzie się rozwijać. Niestety, często rodzice podają dziecku leki, ale gdy stan jego zdrowia poprawia się, to odstawiają je, bez zgody lekarza. Objawy po jakimś czasie wracają, ale zwykle są ostrzejsze. Leki antyhistaminowe można ciągle podawać? A skutki uboczne? Powinno je się podawać stale, jeśli dziecko jest uczulenie na alergeny całoroczne, np. roztocza kurzu domowego . Jeżeli dziecko ma alergię na pyłki, to powinno brać leki przez cały okres pylenia. Nowa generacja leków antyhistaminowych jest bardzo bezpieczna. Nie...

zaburzenia erekcji, lekarstwa, leki na potencję
Fotolia
Starania o dziecko
Czy leki na zaburzenia erekcji mogą szkodzić płodności?
Gips, celuloza i barwnik do dżinsu – te substancje najczęściej połykają pacjenci, którzy padają ofiarą fałszerzy leków na zaburzenia erekcji, dystrybuowanych nielegalnie w sex-shopach i internecie. Podróbki mogą stanowić nawet 62% oferowanych tam produktów.

Leki na zaburzenia erekcji są bardzo potrzebne. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej problem zaburzeń erekcji dotyka nawet 1,7 mln polskich mężczyzn. Jest to problem wstydliwy, do którego mężczyźni niechętnie się przyznają. Wizyta u lekarza (internisty, seksuologa lub androloga ) i rozmowa na ten temat to często bariery nie do przeskoczenia. Z tego powodu czarny rynek kwitnie, a leki na zaburzenia erekcji stanowią grupę tych najczęściej fałszowanych.  Leki na erekcję – objawy niepożądane Podrabiane leki na zaburzenia erekcji mogą nie tylko nie przynieść spodziewanych rezultatów, ale również narazić pacjenta na utratą zdrowia lub nawet życia! Wśród niepożądanych objawów zażywania sfałszowanych leków na zaburzenia erekcji wymienia się kołatanie serca , podniesienie lub obniżenie ciśnienia. – Pacjent naraża się również na ryzyko udaru mózgu – ostrzega prof. Andrzej Borkowski, specjalista urologii. Fałszywe leki na potencję są niebezpieczne Sfałszowane leki na zaburzenia erekcji mogą zawierać zanieczyszczenia, substancje gorszej jakości lub substancje czynne, ale w nieodpowiednich proporcjach. Bywa, że zawierają składniki niedopuszczone do sprzedaży, o niezbadanych konsekwencjach dla zdrowia. Ponadto może się zdarzyć, że do wytworzenia podrabianych produktów leczniczych użyto substancji toksycznych, nie nadających się do spożycia przez człowieka. W najlepszym przypadku pacjent połyka tabletkę na erekcję wykonaną z gipsu zafarbowaną na niebiesko, najczęściej barwnikiem do dżinsów. Nie wiadomo, jak podrabiane leki mogą wpłynąć na płodność mężczyzny . – Na tym polega właśnie całe niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem fałszywek, nie wiemy, co tak naprawdę jest w ich składzie – ostrzega prof. Andrzej Borkowski . – Dlatego należy pamiętać, że leki na zaburzenia erekcji dostępne...

Będą bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Darmowe leki dla ciężarnych. Nowy pomysł rządu budzi kontrowersje
Zdaniem lekarzy ta propozycja ministerstwa to zabieg czysto PR-owy. Dlaczego tak uważają?

Ministerstwo Zdrowia właśnie zapowiedziało prace nad nowym projektem, umożliwiającym przyszłym mamom dostęp do bezpłatnych lekarstw. Jednak według ginekologów nie jest to trafiony pomysł, i to z dwóch powodów – dozwolonych leków dla ciężarnych jest naprawdę niewiele, a te, które są dostępne, nie kosztują dużo. Co zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych? Projekt, który jest obecnie na etapie opiniowania, przewiduje, że wszystkie leki przepisywane kobietom ciężarnym będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia . Tym samym przyszłe mamy będą mogły z nich korzystać zupełnie bezpłatnie. W projekcie nowelizacji ustawy czytamy: „Przepisy mają umożliwić dostęp do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii do momentu zakończenia ciąży (porodu)”. Lista darmowych leków dla ciężarnych Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że środki farmakologiczne objęte darmowym dostępem dla kobiet w ciąży, będą oznaczane symbolem „C”. Jeśli ciężarna nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, na recepcie dotyczącej danego leku będzie widniał symbol „CN”. Rocznie w Polsce zachodzi w ciążę ok. 380 tysięcy kobiet. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat wydatki na medykamenty z symbolem „C” obciążą budżet państwa o 316,06 mln zł . W 2019 roku NFZ przeznaczy na nie 10 mln zł, kwota ta z każdym kolejnym rokiem będzie wzrastać. Darmowe leki dla ciężarnych to zagrywka wizerunkowa Okres ciąży to szczególny czas dla kobiety. Musi dbać nie tylko o siebie, lecz także o rozwijające się w jej łonie dziecko. I to właśnie w trosce o nie wiele medykamentów jest dla ciężarnych zabronionych. Przyszłe mamy powinny zażywać jak najmniej lekarstw, a jeśli tylko jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz