Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Zdarzyło ci się połączyć te leki? Nigdy więcej tego nie rób!

Pogoda wiosną jest zdradliwa! Choć za oknem świeci słonce, to w powietrzu wciąż czuć przenikliwy wiatr. Wiele osób zmaga się z katarem czy podwyższoną temperaturą i odruchowo sięga po leki, które posiada w domowej apteczce. Zobacz, których medykamentów nie wolno ze sobą łączyć, a których w ogóle nie możesz zażywać, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Choć kwarantanna trwa w najlepsze i większość ludzi spędza czas w domu, to mimo wszystko o przeziębienie nie trudno. Wystarczy zbyt lekkie ubranie czy przeciąg w mieszkaniu i pojawia się katar. Jeśli czujesz się osłabiona, a nie chcesz wyjść do apteki, warto, abyś wiedziała, jakich leków nie przyjmować w tym samym czasie. To ważne, szczególnie jeśli spodziewasz się dziecka albo karmisz piersią, ponieważ zażycie nieodpowiednich proszków przeciwbólowych może przynieść więcej szkody niż pożytku!

Jakich leków nie wolno ze sobą łączyć?

Podczas przeziębienia większość z nas sięga po popularne i łatwodostępne leki, których substancją aktywną jest: paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że częste i zamienne stosowanie tych substancji może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Dotyczy to także kobiet w ciąży, które powinny być szczególnie ostrożne podczas przyjmowania leków i wiedzieć, które leki są dozwolone w ciąży, a których nie wolno przyjmować. Podobnie kobiety, które karmią piersią, powinny uważać i wiedzieć, jakie leki są odpowiednie podczas laktacji, a które z nich mogą  negatywnie wpłynąć  na dziecko. Zarówno ciężarne, jak i kobiety karmiące, każdy wybór leków powinny konsultować z lekarzem.

Tych leków nie łącz!

Paracetamol i aspiryna -– jednoczesne przyjmowanie paracetamolu, który jest składnikiem np. Apapu i kwasu acetylosalicylowego obecnego w aspirynie powoduje obciążenie wątroby, która długo filtrować będzie zawarte w lekach substancje. Spożywanie tych substancji razem może nawet doprowadzić do uszkodzenia organów. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny stosować aspiryny, ponieważ może doprowadzić do powikłań i negatywnie wpływać na płód. Aspiryny nie mogą także przyjmować dzieci do 12 roku życia.

Ibuprom i paracetamol -– zgodnie z badaniami naukowymi, odradza się zażywanie ibuprofenu z paracetamolem. Przyjmowanie tych leków w połączeniu może doprowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego, bólu głowy, a nawet drgawek. Co więcej, spożycie tych dwóch leków zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek i nasila objawy ich niewydolności, może również prowadzić do uczulenia na oba specyfiki. Ibuprom nie może być także podawany kobietom w ciąży, ponieważ przenika przez barierę łożyskową i dostaje się do płodu, co może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Domowe sposoby i leki na przeziębienie? Także nie!

Przeziębienie często leczy się także domowymi sposobami. Jednym z popularnych i naturalnych składników, który pomaga w walce z infekcją, jest czosnek. Pamiętaj, aby nie łączyć czosnku z aspiryną, ponieważ obie substancje mają właściwości przeciwzakrzepowe. Ich połączenie może doprowadzić do zahamowania krzepnięcia krwi. Jeśli więc połączysz aspirynę z czosnkiem, możesz spowodować krwotok wewnętrzny, a to wymaga już hospitalizacji.

Popijaj leki tylko wodą!

Niezmienna zasada, którą słyszymy już od pokoleń: leki należy popijać wodą, najlepiej przegotowaną. Popularne napoje jak cola, herbata, mleko, kawa, soki owocowe, a nawet woda wysoko zmineralizowana mogą zmienić działanie leków  i w niekontrolowany sposób wzmocnić ich działanie. 
 

Pamiętaj, aby przed przyjęciem leków zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. To pozwoli Ci na świadome i bezpieczne zażywanie proszków przeciwbólowych. 

 

Zobacz także:

Czy można pić kawę w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.

Kawa w ciąży to napój dozwolony, czy zakazany? To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych kobiet. Dr n. med. Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, czy można pić kawę w ciąży, a jeśli tak, to ile kawy w ciąży jest dopuszczalne oraz jakie są skutki picia dużej ilości kawy w ciąży. Spis treści: Czy można pić kawę w ciąży? Ile kawy można pić w ciąży? Jaka kawa jest bezpieczna w ciąży? Skutki picia kawy w ciąży Czy można pić kawę w ciąży? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Ciężarne zastawiają się też, czy lepiej wybrać kawę latte czy cappuccino, rozpuszczalną czy świeżo zmieloną. Picie kawy w ciąży jest bezpieczne, o ile nie przesadzasz z jej ilością. Szkodliwa dla dziecka może być bowiem przede wszystkim kofeina, którą razem z kawą dostarczasz maluszkowi w brzuchu. Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem. Dr Ewa Kurowska-Mroczek zwraca jednak uwagę na to, byś obserwowała dziecko i sprawdzała, czy kawa nie wywołuje u niego nadmiernej aktywności (wówczas lepiej z niej zrezygnować). Pamiętaj też, że twoja poranna ospałość jest w dużej mierze spowodowana działaniem hormonów (głównie na początku ciąży), a nie zapotrzebowaniem na kofeinę. Kawa w ciąży: w czym znajduje się kofeina? Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi . Ale uwaga, zanim zaczniesz przeliczać dopuszczalną ilość kofeiny w wypijanej kawie, weź pod uwagę, że  kofeina znajduje się nie tylko w niej! Zastanów się, czy nie dostarczasz kofeiny do organizmu także z innych źródeł:   herbaty, napojów energetycznych, napojów typu cola, czekolady, kakao. Ile kawy można pić w ciąży? Dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie...

dawkowanie paracetamolu dla dzieci
Fotolia
Zdrowie
Jakie dawki paracetamolu dla dzieci?
Twoje dziecko ma gorączkę? Sprawdź, jakie dawki paracetamolu są dla niego bezpieczne.

Jak dawkować paracetamol dla dzieci? Paracetamol dla dzieci dostępny jest w formie zawiesiny doustnej, czopków i tabletek. Wybór formy leku zależy m.in. od wieku dziecka i od choroby. Czopki z paracetamolem przydadzą się, kiedy dziecko wymiotuje, syrop działa szybko, tabletki są dla starszych dzieci. Paracetamol to najbezpieczniejszy lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci , a zdaniem lekarzy można go podawać już noworodkom w odpowiednich dawkach. Dawkowanie paracetamolu dla dzieci W przypadku gorączki lub bólu, dawka paracetamolu dla dziecka uzależniona jest od masy ciała dziecka: syrop - 10-15mg/kg masy ciała dziecka. Pomiędzy dawkami trzeba zachować odstęp 4-6 godzin. Dawka dobowa paracetamolu dla dziecka w zawiesinie nie może przekraczać 60 mg/kg masy ciała.  czopek – jednorazowa dawka paracetamolu w czopku to 25mg/kg masy ciała dziecka,  w odstępach 6 - 8 godzinnych, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej 60 mg/kg masy ciała. Zobacz też: Jak podawać dziecku leki? Gorączka może być groźna: jak ją zbijać, co podawać? Prawdy i mity o gorączce

Paracetamol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Bierzesz paracetamol w ciąży? Możesz zaszkodzić dziecku!
Należy do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam. Okazuje się jednak, że przyjmowanie go przez około miesiąc może zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health in Oslo sprawdzili, jaki wpływ na dzieci ma paracetamol przyjmowany przez ich mamy w trakcie ciąży. Jak się okazało zażywanie tych środków przeciwbólowych przez kobiety spodziewające się dziecka przez około miesiąc, zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie. Jednak groźny dla płodu? Paracetamol, ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy do grupy leków bezpiecznych w ciąży . Najnowsze doniesienia mogą sugerować, że wcale tak nie jest. Z danych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" wynika, że ryzyko wystąpienia ADHD zwiększa się u dziecka, którego mama regularnie przyjmowała paracetamol. Znaczenie ma długość stosowania leków Naukowcy przebadali 112 973 dzieci, w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD, a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu (47 proc.) przyznała, że w ciąży przyjmowała paracetamol . 27 proc. z przebadanych kobiet sięgnęło po lek w jednym tylko trymestrze, 16 proc. - w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Badania wykazały, że ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Natomiast przyjmowanie tych środków przeciwbólowych ponad 29 dni w ciąży zwiększyło ryzyko wystąpienia ADHD aż 220 proc.! Nie wszyscy są jednak przekonani do wyników badań norweskich naukowców. Badacze nie wzięli pod uwagę np. że ciężarne, które muszą przyjmować paracetamol, cierpią na jakąś poważną chorobę , i to ona może być bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia ADHD, a nie samo zażywanie środków przeciwbólowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to pierwsze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz