Orzechy ziemne
fot. Fotolia

Orzechy zapobiegają alergii - zaskakujące doniesienia z Wielkiej Brytanii

Do tej pory dietetycy i lekarze zalecali, by orzechy podawać dzieciom dopiero po 2-3. roku życia. Wszystko dlatego, że orzechy, szczególnie ziemne, znajdują się na liście najbardziej uczulających alergenów. Najnowsze badania prestiżowego King’s College London przeczą tym zaleceniom – podawanie orzechów już niemowlętom ma zapobiegać alergii na nie w przyszłości.
Aleksandra Sobieraj
Orzechy ziemne
fot. Fotolia
Na razie to tylko jedno z badań naukowych, więc warto zachować spokój, bo z pewnością wkrótce pojawią się kolejne doniesienia na temat alergii na orzechy. Na pewno też zalecenia dotyczące podawania orzechów polskim dzieciom natychmiast się nie zmienią. Najnowsze brytyjskie badanie potwierdza jednak nowy trend w zaleceniach dotyczących karmienia dzieci i zapobiegania alergiom: okazuje się, że to wcześniejsze (a nie późniejsze) wprowadzanie często uczulających pokarmów do diety (teraz wiemy, że także orzeszków ziemnych) zapobiega wystąpieniu u dzieci alergii. Niedawno zliberalizowano już schemat  żywienia niemowląt, m.in. zniesiono sztywne zalecenia co do kolejności i czasu  wprowadzania niektórych produktów do diety dziecka, np. jajek, glutenu, produktów mlecznych. 

Dlaczego odsuwano w czasie wprowadzenie do diety orzechów?

Z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na ryzyko zakrztuszenia się kawałkami orzechów przez małe dzieci (tuż przed wprowadzeniem zaleceń wiele takich przypadków zdarzyło się w Stanach Zjednoczonych). Po drugie dlatego, że orzechy zawierają niezwykle silne alergeny - u osób uczulonych na nie już nawet sam zapach orzechów może wywołać silną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie silnie alergizują orzeszki ziemne.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Co ustalili brytyjscy naukowcy?

Brytyjscy naukowcy ustalili właśnie, że za wzrost ilości chorych na alergię na orzeszki ziemne odpowiada właśnie niejedzenie ich we wczesnych dzieciństwie. Zatem już do diety dzieci w pierwszym roku życia należy wprowadzać orzechy ziemne (np. w postaci domowego masła orzechowego). Wszystko dlatego, że właśnie w pierwszym roku życia otwiera się tzw. okienko czasowe, kiedy organizm dziecka dzięki podawaniu niedużych ilości pokarmów uczy się je tolerować i nie reagować obronnie, czyli właśnie alergią. Podobne jest z pieczywem, rybami, jogurtem czy jajkiem (zalecenia podawania ich już zostały zliberalizowane).

Na czym polegało badanie dotyczące alergii na orzechy?

Doświadczenie trwało ponad cztery lata, wzięło w nim udział 640 dzieci w wieku od czterech do jedenastu miesięcy. Wszystkie to dzieci z dużym ryzykiem rozwoju alergii na orzeszki ziemne – były już pod opieką poradni alergologicznej z innych powodów, m.in. alergii skórnej lub silnej alergii pokarmowej na białko jajka.
Losowo wybranej połowie tych dzieci naukowcy trzy razy w tygodniu podawali dania zawierające orzechy ziemne, aż do ukończenia przez nie piątego roku życia. Druga część grupy nie dostawała produktów zawierających fistaszki. Okazało się, że wynik doświadczenia był zdumiewający: tylko u 1 proc. dzieci jedzących orzeszki rozwinęła się alergia na nie. W grupie, która nie jadła orzechów, zachorowało aż 17,5 proc. dzieci.
W komentarzu do pracy jej główny autor i prowadzący badanie, Prof. Gideon Lack, uznał, że to unikanie fistaszków jest przyczyną zwiększania się ilości chorych z alergią na te orzechy i że jak najszybciej należy odwrócić ten trend.

Zobacz też: Szczepionka na alergie pokarmowe - możliwe?

Co z tego wynika dla rodziców małych dzieci?

Lekarze komentujący wyniki badania zaznaczają, że dzieciom nie wolno wprowadzać do diety orzechów w całości ze względu na ryzyko zakrztuszenia się nimi przez dziecko. Najlepiej by było to dobrej jakości masło orzechowe. Należy je wprowadzać w niewielkiej ilości (odrobina na końcu łyżeczki) i wnikliwie obserwować reakcję dziecka. 
Na koniec warto podkreślić, że na razie  rekomendacje dotyczące podawania dzieciom orzechów w Polsce na pewno się nie zmienią. Potrzebne są kolejne badania. 
Wprowadzając zmiany w diecie dziecka, pamiętaj, żeby swoją decyzję zawsze skonsultować z pediatrą.

Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy