dezodorant bez aluminium
fot. Adobe Stock

Antyperspirant bez aluminium: zalety, wady, cena

Antyperspiranty bez aluminium stają coraz bardziej popularne. Wszystko przez doniesienia o szkodliwości aluminium, które podejrzewa się m.in. o powodowanie raka piersi.
dezodorant bez aluminium
fot. Adobe Stock
Antyperspiranty bez aluminium nie są tak skuteczne, jak te, które zawierają ten pierwiastek w postaci soli aluminium. Jednak działają wystarczająco dobrze, a na dodatek nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia.

Szkodliwe sole aluminium

Stosowane przez długi czas oddziałują na hormony i gruczoły mlekowe. Niezależne badania wykazały, że sole aluminium (ACH) znajdujące się w składzie antyperspirantów mogą zwiększać ryzyko raka piersi – głównie raka złośliwego górnej zewnętrznej części piersi.

Zobacz także: Jakie badania wykonać, aby wykluczyć raka piersi

Mimo to dokładnie nie wiadomo, które składniki antyperspirantów stanowią zagrożenie dla zdrowia, bo znajdują się w nich także inne substancje, których niekorzystnego wpływu na organizm nie da się wykluczyć, np.: triclosan, parabeny, ftalany. Naturalne dezodoranty bez aluminium nie zawierają także i tych substancji.
Uwaga! Czasami w składzie dezodorantów czy antyperspirantów nie znajduje się aluminium, czy soli aluminium, jest za to glin. Warto pamiętać, że glin i aluminium to jest to samo. Tak samo: sole glinu to sole aluminium!
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.

O antyperspirantach bez aluminium

Tak naprawdę antyperspiranty bez aluminium są dezodorantami, a nie antyperspirantami – ale o tym za moment. Najczęściej występują w postaci kosmetyku w kulce, kremie lub sprayu. Jeśli są ekologiczne, nie mają też w składzie alkoholu, więc nie podrażniają skóry.

Na liście składników naturalnych antyperspirantów bez aluminium znajdują się często: olej kokosowy, soda oczyszczona lub olejek herbaciany. To dzięki nim mają właściwości hamujące wydzielanie potu i odświeżające.

Zobacz: Czy olej kokosowy jest bezpieczny dla dziecka?

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zapobiegają tak skutecznie poceniu się, jak antyperspiranty z solami aluminium. Dlatego używając antyperspirantu bez aluminium, należy liczyć się z uczuciem lekko wilgotnych pach – to dlatego o takich kosmetykach powinno mówić się: dezodorant. Mimo to nie trzeba obawiać się nieświeżego zapachu, ponieważ skutecznie zapobiegają namnażaniu się bakterii, które są przyczyną niepożądanych woni.

Przepis na domowy antyperspirant bez aluminium

Jeśli masz ochotę, możesz samodzielnie w domu wykonać taki dezodorant. Do jego wykonania przygotuj:
  • olej kokosowy – 4 łyżki,
  • soda oczyszczona – 2 łyżki,
  • mąka ziemniaczana – 2 łyżki,
  • ulubiony olejek eteryczny – 20 kropli.
Możesz także przygotować ulubione przyprawy: cynamon, rozmaryn, miętę czy inną. 

Wsyp mąkę i sodę do szklanej miseczki i dokładnie wymieszaj. Dodaj olejek eteryczny, olej kokosowy i ewentualnie wybraną czy wybrane przyprawy. Ponownie dokładnie wymieszaj. Gotowy dezodorant przełóż do słoiczka.
 

Jeśli nie chcesz samodzielnie bawić się w robienie naturalnego dezodorantu, tu znajdziesz gotowe, które nie zawierają soli aluminium:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy