GRY
 
 

Polskie mamy boją się awarii elektrowni atomowej! Tabletki z jodem i płyn Lugola znikają z aptek?

W sieci i na forach społecznościowych wrze, a przestraszone mamy szukają informacji o awarii elektrowni atomowej w Belgii. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Dziecko z tabletką jodową na języku
fot. Fotolia
Gdy kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o rzekomej awarii elektrowni atomowej w Belgii, na forach internetowych i w grupach społecznościowych zawrzało. Ministerstwo Zdrowia wydało jednak komunikat, w którym przestrzega przed przyjmowaniem jakichkolwiek preparatów z jodem na własną rękę.

Panika wśród internautów

"Zaczyna brakować tabletek jodu. Czy Polacy mają się czego obawiać?", "Niemcy boją się awarii elektrowni atomowej Tihange – już rozdają jod. Czy Polacy są bezpieczni?" – od kilku dni w sieci krążą artykuły o takich i podobnych tytułach. Wszystko przez doniesienia, że mieszkańcy Akwizgranu, niemieckiego miasta oddalonego o 70 km od elektrowni atomowej Tihange, otrzymali możliwość bezpłatnego pobierania z aptek tabletek z jodem. Tabletki zostały udostępnione wyłącznie w celach prewencyjnych, gdyby w przyszłości doszło do awarii elektrowni – obecnie nic takiego się nie wydarzyło! Gdy informacja dotarła do polskich serwisów informacyjnych, wśród wielu internautów wybuchła panika – zupełnie niepotrzebnie.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Nie podawaj dziecku jodu!

W rodzicielskich grupach w mediach społecznościowych zaniepokojone mamy zaczęły udostępniać informacje o rzekomej awarii. Wiele z nich postanowiło podać swoim dzieciom tabletki z jodem lub płyn Lugola – w razie, gdyby rzeczywiście doszło do skażenia. Narodowe Centrum badań Jądrowych i Państwowa Agencja Atomistyki uspokajają – w belgijskiej elektrowni nie doszło do żadnej awarii, a na terenie Polski nie występuje żadne zagrożenie radiologiczne.

"Informujemy, że NCBJ nie ma żadnej informacji na temat rzekomej awarii lub groźby awarii elektrowni jądrowej w Belgii. Według naszej wiedzy sytuacja w EJ Tihange jest znana od dłuższego czasu służbom nadzoru jądrowego – lokalnym i międzynarodowym – i nie znalazły one żadnego powodu, by nakazać nagłe przerwanie pracy elektrowni lub inne tego typu kroki" – czytamy w komunikacie NCBJ (dostępny tutaj). Na stronie PAA można znaleźć mapę przedstawiającą rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce – nie odnotowano żadnego skażenia! Aktualną mapę możecie znaleźć pod tym linkiem.

Jeśli kupiłyście preparaty z jodem, nie podawajcie ich dzieciom i same również ich nie przyjmujcie. Jod powinien być przyjmowany wyłącznie pod kontrolą lekarza! Przypominamy również: nie wierzcie we wszystko, co czytacie w internecie!

Zobacz także: Promieniotwórczy jod nad Polską! Podawać dzieciom płyn Lugola?

Źródło: ncbj.gov.pl, paa.gov.pl, mz.gov.pl

Ocena (7 ocen)

4.1
Więcej:
Doładuj
Przeładuj