baby shower zabawy
fot. Adobe Stock

Baby shower – najlepsze zabawy, gry i konkursy

Baby shower, czyli impreza dla znajomych na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, to świetny pomysł na ostatnie tygodnie ciąży. Poznaj nasze propozycje gier i zabaw idealnych na baby shower i przygotuj wspaniałe przyjęcie powitalne dla dziecka.
baby shower zabawy
fot. Adobe Stock

Zabawy podczas imprezy baby shower to obowiązkowy punkt programu. Dodadzą przyszłej mamie energii na ostatnie tygodnie ciąży, pozwolą się zrelaksować i miło spędzić czas. Wprowadzą też wyjątkowy nastrój, który udzieli się wszystkim gościom.

Głównym tematem zabaw podczas baby shower jest ciężarna i jej dziecko. Poza wspaniałymi wspomnieniami, które zostawią po sobie gry, konkursy i zabawne rytuały, ciężarna otrzyma też wzruszające pamiątki, np. bransoletkę szczęścia lub odlew ciążowego brzucha. 

Baby shower rzadko urządza sama przyszła mama. Najczęściej robią to dla niej przyjaciółki, które zajmują się całą organizacją przyjęcia. 

Zabawy na baby shower – rytuały z ciężarną w roli głównej

Tradycją baby shower są rytuały odprawiane przez koleżanki przyszłej mamy. Uroczyste, a jednocześnie zabawne obrzędy mają odpędzić od ciężarnej złe myśli i dodać jej sił przed nadchodzącym porodem.

 • Tworzenie bransoletki szczęścia. Przyjaciółki przynoszą koraliki i ozdoby, z których wspólnie podczas baby shower tworzą bransoletkę szczęścia. Nawlekając koralik, każdy gość wypowiada głośno życzenie dla dziecka. Przyszła mama nie może zdjąć bransoletki aż do dnia porodu. Ten talizman ma przypominać, jak wiele osób towarzyszy jej w oczekiwaniu na maluszka. To naprawdę wzruszający prezent: – Po porodzie schowałam bransoletkę do pudełka ze skarbami. Razem z nią trafiła tam plastikowa opaska ze szpitala na rączkę noworodka, pierwszy obcięty kosmyk włosków Szymusia i obrys jego stópki, który zrobiliśmy, gdy nasz synek miał cztery dni – wspomina Agnieszka.
   
 • Malowanie ciążowego brzucha. Można przyozdobić go wesołymi malunkami, orientalnymi wzorami, kolorowymi odciskami dłoni gości, a potem zrobić pamiątkowe fotografie. Ciążowe krągłości najczęściej kojarzą się z trudnościami w oddychaniu i częstymi wizytami w toalecie. Ale na baby shower patrzy się na nie z innej perspektywy. To brzuch pełni wówczas rolę honorowego gościa, więc należy się mu wyjątkowe traktowanie.
   
 • Wykonanie odlewu brzucha. Za pomocą gipsowych plastrów można wykonać odlew brzucha przyszłej mamy. Po wyschnięciu i utwardzeniu ciężarna może pomalować go w fantazyjne wzory. – Mój gipsowy brzuch pomalowałam w gwiazdy i księżyce, bo ciąża i rodzące się we mnie nowe życie skojarzyło mi się z tajemnicami kosmosu. Teraz odlew stoi w sypialni i przypomina mi magiczny okres oczekiwania na naszą córeczkę – opowiada Kasia, mama dwumiesięcznej Justynki.

Śmieszne zabawy na baby shower

Zabawy podczas baby shower kręcą się wokół tematu macierzyństwa. Oswajają na wesoło nową rzeczywistość, w którą niebawem wkroczy przyszła mama. Oto nasze propozycje gier i zabaw, które rozruszają nawet najpoważniejsze towarzystwo:
 
 • Nie używaj słowa „dziecko”. W trakcie gry zabronione jest używanie słowa „dziecko”. Możecie ustalić czas zabawy albo bawić się w nią przez całe przyjęcie. Na początku zabawy goście otrzymują po trzy guziki. Jeśli ktoś przez pomyłkę użyje słowa „dziecko” – oddaje jeden z guzików. W ten sposób pod koniec przyjęcia można sprawdzić, komu poszło najlepiej.
   
 • Mistrzostwa w zmienianiu pieluch. Do tej zabawy potrzebujecie tylko balonów i tetrowej pieluszki. Która z was najszybciej założy pieluszkę na nadmuchany balon? Aby zabawa było nieco trudniejsza - zróbcie to z zawiązanymi oczami. Założona pieluszka musi się oczywiście dobrze trzymać – nie może spaść!
   
 • Zgadywanie smaków słoiczków. Do tej zabawy należy przygotować kilka słoiczków dla niemowląt. Uczestnicy po kolei próbują odgadnąć, jaki słoiczek dostali do degustacji. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, dziecięce menu smakuje inaczej. 
   
 • Kalambury na baby shower. Przed przyjęciem należy przygotować na karteczkach hasła związane z macierzyństwem i wrzucić je do woreczka. Uczestnicy zabawy dzielą się na dwie grupy. Jedna drużyna pokazuje hasła, druga ma za zadanie je odgadnąć.

Konkursy na baby shower

To trzeci element imprezy baby shower. Konkursy i quizy wprowadzają element rywalizacji i dodatkowo pomogą rozluźnić atmosferę. Im śmieszniejsze, tym lepiej! 
 
 • Kto najlepiej zna przyszłą mamę? To test wiedzy o przyszłej mamie i maluszku, który jest znakomitym pomysłem na zintegrowanie gości. Pytania mogą dotyczyć, terminu porodu, imion dla dziecka, wybranego szpitala. Najlepiej, by były ułożone przed imprezą i skonsultowane z bohaterką uroczystości.
   
 • Ile centymetrów w pasie? To zabawa, w której główną rolę odgrywa brzuch i jego mały mieszkaniec. Zaproszone koleżanki zgadują, ile centymetrów w pasie ma przyszła mama. Podanie prawidłowej odpowiedzi wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe! Marta, mama dwumiesięcznej Amelki wspomina: – Na moim baby shower rozdałam przyjaciółkom długie tasiemki, a one miały je przyciąć „na miarę”. Potem po kolei oplatałam się nimi, ale okazało się, że wszystkie były za krótkie! Nie mogłyśmy powstrzymać się od śmiechu.
   
 • Imię dla dziecka. Z kilkunastu rozsypanych sylab goście tworzą niespotykane, jak najzabawniejsze imiona dla dziecka. Można przeprowadzić także konkurs na najpiękniejsze imię dla maluszka. Jeżeli decyzja co do wyboru imienia jeszcze nie zapadła, taka burza mózgów będzie świetnym źródłem inspiracji.

Zabawne prezenty na baby shower

Prezenty to nieodzowna część każdego baby shower. Nazwa imprezy pochodzi od angielskiego słowa „shower” (prysznic) i oznacza deszcz prezentów dla dziecka, którymi zostaje obdarowana przyszła mama. Poprzez drobne upominki koleżanki pomagają skompletować wyprawkę dla noworodka (wiele mam tworzy nawet specjalne „listy życzeń”). Oprócz tradycyjnych artykułów dziecięcych: śpioszków lub kosmetyków, najmilszym prezentem są pomysłowe drobiazgi (np. zrobione własnoręcznie). Przygotowanie ich samo w sobie może być niezłą zabawą. 
 
 • Kapsuła czasu. Skrzynka z życzeniami i dobrymi (dowcipnymi) radami dla dziecka i mamy, która ma być otwarta dopiero za 18 lat. Można przygotować ją przed przyjęciem albo w trakcie baby shower. Goście piszą, co chcieliby powiedzieć dziecku, a potem zamykają kartki w pudełku. Częstym dodatkiem do kapsuły czasu są włożone przez przyszłą mamę zdjęcia z badań USG i fotografie ciążowego brzuszka z różnych okresów ciąży.
   
 • Tort z pieluszek. To hit przedporodowych przyjęć! Ze spiętych pampersów formujemy trzy okrągłe płaty „ciasta” i ustawiamy je jak piramidę na tortowej paterze. Między „kawałki tortu” wciskamy „bakalie”: zabawki, gryzaczki, szczoteczki do włosów, łyżeczki, skarpetki. Jeszcze kilka dekoracyjnych przytulanek i tort gotowy. Można go też zamówić w Internecie. Pieluszki to najbardziej praktyczny prezent dla przyszłej mamy: – Sama pamiętam, jak dużo zużywaliśmy pieluch tuż po porodzie. Dlatego na baby shower mojej przyjaciółki podarowałam jej pieluszkowy tort z 60 pampersów. Podobno został „zjedzony” przez jej małą Olusię w niecały tydzień – śmieje się Joanna, mama dwuletniego Antosia.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy