przyjęcie, baby shower, ciąża, impreza

Niezapomniane baby shower - pomysły na zabawy i prezenty

Baby shower, czyli impreza dla znajomych na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, to świetny pomysł na ostatnie tygodnie ciąży. Przygotuj wspaniałe przyjęcie powitalne i wydaj je jeszcze przed porodem!
przyjęcie, baby shower, ciąża, impreza

Gdy dziecko przyjdzie na świat, nie tak prędko zapewne znajdziesz czas na zabawę. Dlatego trzeci trymestr ciąży to idealny termin na spotkanie ze znajomymi. Impreza w gronie przyjaciół doda ci energii na ostatnie tygodnie. Oderwiesz się, choć na jedno popołudnie, od niepokojących myśli (pod koniec ciąży ma je prawie każda kobieta!), a także – to niebagatelna korzyść z każdego baby shower – powiększysz swoją kolekcję maciupeńkich śpioszków, kaftaników i grzechotek.

Ten zwyczaj dotarł do nas oczywiście z Zachodu i już święci triumfy. Tam jednak rzadko przyjęcie urządza sama przyszła mama. Częściej organizatorkami są koleżanki. Możesz podsunąć ten artykuł przyjaciółce – być może niedługo będzie czekać na ciebie miła niespodzianka… Nasze pomysły przydadzą się też, jeśli wybierasz się na imprezę do innej ciężarnej koleżanki lub to ty wydajesz przyjęcie na jej cześć.

Zobacz też: Księga imion męskich

Prezenty na baby shower

Prezenty to nieodzowna część każdego baby shower. Nawet nazwa imprezy pochodzi od angielskiego słowa „shower” (prysznic) i oznacza deszcz prezentów dla dziecka, którymi zostaje obdarowana przyszła mama. Poprzez drobne upominki koleżanki pomagają skompletować wyprawkę noworodka (wiele mam tworzy nawet specjalne „listy życzeń”). Oprócz tradycyjnych artykułów dziecięcych: śpioszków lub kosmetyków, najmilszym prezentem są pomysłowe drobiazgi (np. zrobione własnoręcznie).

Kapsuła czasu
Skrzynka z życzeniami i dobrymi (dowcipnymi) radami dla malca i mamy, która ma być otwarta dopiero za 18 lat. Goście piszą, co chcieliby powiedzieć dziecku, i zamykają kartki w pudełku. Częstym dodatkiem są zdjęcia z badań USG i fotografie ciążowego brzuszka z różnych okresów ciąży.

Tort z pieluszek
Hit przedporodowych przyjęć! Ze spiętych pampersów formujemy trzy okrągłe płaty „ciasta” i ustawiamy je jak piramidę na tortowej paterze. Między „kawałki tortu” wciskamy „bakalie”: zabawki, gryzaczki, szczoteczki do włosów, łyżeczki, skarpetki… Jeszcze kilka dekoracyjnych przytulanek i tort gotowy. Można go też zamówić w Internecie.

– Pieluszki to najbardziej praktyczny prezent dla młodych rodziców. Sama pamiętam, jak dużo ich zużywaliśmy tuż po porodzie. Dlatego na baby shower mojej przyjaciółki podarowałam jej pieluszkowy tort z 60 pampersów. Podobno został „zjedzony” przez jej małą Olusię w niecały tydzień – śmieje się Joanna, mama dwuletniego Antosia.

Polecamy nasz test pieluszek jednorazowych.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Zaczarować ciążę

Tradycją baby shower są rytuały odprawiane przez koleżanki przyszłej mamy. Uroczyste, a jednocześnie zabawne obrzędy mają odpędzić od ciężarnej złe myśli i dodać jej sił przed nadchodzącym porodem.

Bransoletka szczęścia. Przyjaciółki przynoszą koraliki i ozdoby, z których tworzona jest bransoletka. Nawlekając je, każdy gość wypowiada głośno życzenie dla dziecka. Przyszła mama nie może zdjąć bransoletki aż do dnia porodu. Ten talizman ma przypominać o tym, jak wiele osób towarzyszy jej w oczekiwaniu na maluszka.

– Po porodzie schowałam bransoletkę do pudełka ze skarbami. Razem z nią trafiła tam plastikowa opaska ze szpitala na rączkę noworodka, pierwszy obcięty kosmyk włosków Szymusia i obrys jego stópki, który zrobiliśmy, gdy nasz synek miał cztery dni – mówi Agnieszka.

Malowanie brzuszka. Ciążowe krągłości najczęściej kojarzą ci się z trudnościami w oddychaniu i częstymi wizytami w toalecie? Hmm, popatrz też na nie z innej perspektywy. Podczas baby shower twój brzuch pełni rolę honorowego gościa, któremu należy się wyjątkowe traktowanie. Przyozdobiony wesołymi malunkami, orientalnymi wzorami, kolorowymi odciskami dłoni gości z pewnością będzie wspaniale prezentował się na pamiątkowych fotografiach.

Kształty na pamiątkę. To kolejny bardzo fajny pomysł. Za pomocą gipsowych plastrów wykonasz odlew swojego brzuszka. Po wyschnięciu i utwardzeniu możecie upiększyć kształt fantazyjnymi wzorami (skorzystaj np. z zestawu Baby Art „Zachowaj wspomnienia – Brzuszek”, ok. 50 zł).

– Mój gipsowy brzuszek pomalowałam w gwiazdy i księżyce, bo ciąża i rodzące się we mnie nowe życie skojarzyło mi się z tajemnicami kosmosu. Teraz odlew stoi w sypialni i przypomina mi ten magiczny okres oczekiwania na naszą córeczkę – opowiada Kasia, mama dwumiesięcznej Justynki.

Zabawy i konkursy na baby shower

To trzeci, ale wcale nie mniej ważny element imprezy. Daj wolne swoim lękom i poważnym rozmyślaniom o porodzie. Gry towarzyskie, kalambury, konkursy i quizy pomogą rozluźnić atmosferę. Im śmieszniejsze, tym lepiej!

Kto najlepiej zna mamę? Znakomitym pomysłem na zintegrowanie gości jest test wiedzy o przyszłej mamie i maluszku: o terminie porodu, imionach dla dziecka, wybranym szpitalu. Najlepiej, żeby pytania były ułożone przed imprezą i skonsultowane z bohaterką uroczystości.

Ile centymetrów w pasie? To zabawa, w której główną rolę odgrywa brzuch i jego mały mieszkaniec. Zaproszone koleżanki zgadują, ile centymetrów ma przyszła mama w pasie. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe!

– Na moim baby shower rozdałam przyjaciółkom długie tasiemki, a one miały je przyciąć „na miarę”. Potem po kolei oplatałam się nimi, ale okazało się, że wszystkie były za krótkie! Nie mogłyśmy powstrzymać się od śmiechu – wspomina Marta, mama dwumiesięcznej Amelki.

Imię dla dziecka. Z kilkunastu rozsypanych sylab goście tworzą niespotykane, jak najzabawniejsze imiona dla dziecka. Można także przeprowadzić konkurs na najpiękniejsze imię dla twojej pociechy. Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście się, jak nazwiecie dziecko, taka burza mózgów będzie świetnym źródłem inspiracji.

Sprawdź naszą księgę imion dla dzieci.

Uroczyste świętowanie macierzyństwa i cudu życia, odbywające się jeszcze przed porodem, to zwyczaj, który powoli wypiera tradycyjne polskie zakrapiane „pępkowe”. To chyba fajnie, prawda? Lepiej przecież w ten nowy i niekoniecznie alkoholowy sposób poimprezować ze znajomymi. Zamiast więc w kółko zamartwiać się porodem (zrób sobie w tym przerwę!), zaproś koleżanki i razem z nimi uczcij zbliżające się spotkanie z twoim nowo narodzonym maluszkiem. Życzymy wspaniałej zabawy!
 
Bede mama

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy