GRY
 
 

Na długą podróż, wieczorne usypianie, piękne marzenia i... lepszy świat

Podczas podróży czy w czasie deszczu, kiedy dzieci się nudzą, potrafią utrudnić życie wszystkim wokół. Najczęściej – opiekunom, od których domagają się nieustannych rozrywek i atrakcji. Jak przetrwać wspólną, wielogodzinną jazdę samochodem?

Bajkowy Efekt Domina
fot. Kulczyk Founadtion
Można, oczywiście, wyruszyć późnym wieczorem w nadziei, że dzieci prześpią całą podróż – o ile sami jesteście wypoczęci i gotowi spędzić noc za kierownicą. Można wziąć tablet i inne elektroniczne gadżety – o ile nie widzicie nic złego w tym, że kilkulatek przez kilka godzin zachwycony wpatruje się w ekran. Można wreszcie "zabrać na pokład" pewną maleńką, niewinnie wyglądającą książeczkę z płytą, która czyni cuda. Nie dość, że skutecznie zajmie dziecko ciekawymi zadaniami edukacyjnymi i pięknymi opowieściami z odległych krajów, pozwalając wszystkim bezstresowo przetrwać podróż, to jeszcze w niewymuszony sposób nauczy malucha wrażliwości, empatii i tego, że każdy może pomóc temu, kto tej pomocy potrzebuje, uruchamiając tym samym lawinę dobra. Jak to możliwe?

Dzieci i gwiazdy

– Aby pomóc, trzeba najpierw poznać i zrozumieć – tłumaczy Dominika Kulczyk, założycielka i prezes Kulczyk Foundation, wydawcy "Bajkowego Efektu Domina" – książeczki z audiobookiem, zawierającym siedemnaście bajek pochodzących z dziewięciu krajów (Polski, Filipin, Gruzji, Iraku, Kambodży, Madagaskaru, Nikaragui, Togo i Ugandy), w których fundacja realizowała swoje projekty charytatywne. Bajki czytają dzieci oraz gwiazdy (Agnieszka Dygant, Małgorzata Socha, Beata Pawlikowska, Piotr Fronczewski, Szymon Majewski, Paweł Deląg, Tomasz Ossoliński), a także Dominika Kulczyk i Iza Szumielewicz – prezes Fundacji Radia ZET. To na pomoc podopiecznym tej fundacji, którymi są polskie dzieci chore na serce, przeznaczone zostaną środki pochodzące ze sprzedaży "Bajkowego Efektu Domina".
Redakcja poleca: Brzydkie kaczątko - bajka
Bajka do posłuchania i obejrzenia. Posłuchajcie jak czytamy Brzydkie kaczątko.

Lawina dobra

– Mam nadzieję, że ta książeczka z audiobookiem otworzy polskim dzieciom oczy. Że dzięki niej zobaczą świat szerzej. Że przekonają się, iż jest większy i bardziej skomplikowany, niż sądziły. Że dostrzegą, iż żyją na nim dzieci takie same jak one, którym jest jednak trudniej, ponieważ są chore lub głodne. Wreszcie – że uwierzą, iż także one mogą zmienić świat, uruchamiając tym samym lawinę dobra. Wystarczy, że dorośli kupią za jedyne 9,99 zł "Bajkowy Efekt Domina" – mówi Dominika Kulczyk. I dodaje: – W moim przypadku wszystko zaczęło się właśnie od bajek czytanych w rodzinnym domu. To one nauczyły mnie, że można marzyć, marzyć, marzyć. I że nie ma rzeczy niemożliwych. Chciałabym, by dzieci, które sięgną po naszą książeczkę, również w to uwierzyły.

Posłuchaj: Bajka o Piotrusiu – czyta Dominika Kulczyk
Doładuj
Przeładuj