Wyjątkowa bajka – Leon i jego nie-zwykłe spotkania
Leon i jego nie-zwykłe spotkania to pierwszy oficjalny projekt Fundacji VERBA. Tytułowym bohaterem opowieści jest wesoły, otwarty i pełen energii chłopiec, a w każdej z bajek pojawi się również bohater z niepełnosprawnością.
- materiały prasowe
Korzyści płynące z czytania bajek dzieciom są niezliczone. Książki bawią, edukują, rozwijają wyobraźnię, uczą, jak żyć i jak postępować. Dzieci przyjmują wzorce oraz zasady w nich przedstawione. Może zatem warto sięgnąć po lektury, które poruszają tematy ważne, choć nie zawsze łatwe. Pozwólmy, aby bajki pomogły nam i dzieciom sprawniej zorientować się w zagadnieniach, o które dzieci i tak kiedyś nas zapytają.
Książki dla dzieci to coraz częściej już nie tylko rozrywka, ale także podstawowe narzędzie edukacji. Świadomi rodzice sami wybierają pozycje, które pomagają kształcić ich pociechy, odpowiadać na liczne dziecięce pytania czy wpajać maluchom najważniejsze wartości i wzorce społeczne.
W ogromie publikacji można znaleźć bajki, które poruszają cały zakres problemów i tematów, z jakimi spotykają się rodzice i ich pociechy. Jak się jednak okazuje, trudno – szczególnie w Polsce – o lektury, które w przystępny sposób omawiają kwestię niepełnosprawności. Tymczasem niezwykle ważne jest aby pozwolić, by bohaterowie z niepełnosprawnością w naturalny sposób zaistnieli w bajkowym świecie, i pokazać, że bez względu na sytuację zdrowotną możliwe są wspólna zabawa i przeżywanie dziecięcych przygód.
Kilka miesięcy temu powstała fundacja VERBA, która postanowiła przełamać stereotypy. Niepełnosprawność w jej projektach nie będzie traktowana jako problem, ale jak naturalny element naszej codzienności. Fundacja poprzez swoje działania chce w lekki, przystępny i wręcz zabawny sposób przyzwyczajających nas do niepełnosprawności. Pomysłodawcą i założycielką fundacji jest Agata Battek, poruszająca się na wózku inwalidzkim od trzynastego roku życia. Agata to zdeterminowana i aktywna osoba, miłośniczka podróży i wieczna optymistka. Zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, że warto podążać za marzeniami i działać – nieustannie.
„Swoją niepełnosprawność traktuję jak wyzwanie, nie ograniczenie. Patrzę na życie w kategoriach zadań do zrobienia. Jeśli wyznaczam sobie jakieś cele, to nie myślę o barierach, tylko o sposobach, w jakie mogę je pokonać. W kontakcie z nowo poznanymi osobami nieunikniony jest moment konsternacji związany z zauważeniem przez nich mojej sytuacji, ale wózek szybko schodzi na drugi plan. Dzieci, które spotykam w miejscach publicznych, na początku zwykle mocno mi się przyglądają. Zdarza się, że pytają o wózek lub chcą go dotknąć. Wtedy rodzice nie zawsze wiedzą, jak zareagować i co powiedzieć dziecku. Dla mnie to dowód na to, że nasze działania są potrzebne. Edukację dzieci należy rozpocząć w najmłodszych latach, tak aby dorastały ze świadomością, że niepełnosprawność to nic nadzwyczajnego i nie trzeba otwierać buzi ze zdziwienia. Rodzicom przyda się natomiast coś, co pomoże im sprawnie wytłumaczyć temat” – mówi Agata.
Agata to nie tylko założycielka fundacji, ale również autorka serii bajek zatytułowanych Leon i jego nie-zwykłe spotkania – pierwszego oficjalnego projektu VERBY. Tytułowym bohaterem opowieści jest wesoły, otwarty i pełen energii chłopiec o imieniu Leon, który wraz ze swoimi przyjaciółmi, Maksem i Lenką, rozwiązuje zagadki i odkrywa świat. W każdej z bajek pojawi się również bohater z niepełnosprawnością, który wraz z kolegami będzie brał udział w niezwykłych przygodach. Dzieci wspólnie przeżyją niejedno spotkanie i pokażą, że świat jest pełen fantastycznych ludzi.
Pierwsza z bajek, zatytułowana Wyprawa na zamek, ukaże się w połowie czerwca i będzie adresowana do dzieci od 4. roku życia. Fundacja chce nieodpłatnie przekazać książki wraz z materiałami edukacyjnymi dla dzieci i opracowaniami dydaktycznymi dla opiekunów i rodziców do kilkuset przedszkoli, bibliotek, szpitali i centrów dla dzieci w całej Polsce. Rodzice, którzy poczują, że to temat, który warto omówić ze swoją pociechą, będą mogli kupić książeczkę na stronie internetowej fundacji (www.fundacjaverba.org.pl) lub w sieci księgarni Matras.
Fundacja planuje realizację licznych konkursów włączając tym samym nas wszystkich w promowanie rozwoju świadomości społecznej. Już teraz można wziąć udział w konkursie, którego celem jest stworzenie galerii obrazków do kolorowania przedstawiających superbohaterów z niepełnosprawnością.
Działania fundacji zostały docenione przez Rzecznika Praw Dziecka, który objął Patronat Honorowy nad projektem.
Patroni medialni projektu to: portal Interia – Mam Dziecko, czasdzieci.pl, egodziecka.pl, maluchy.pl, babyonline.pl, niepełnosprawni.pl, Radio Bajka, miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, magazyn GAGA oraz czasopismo Kumpel.
Recenzje książki:
Czy możliwa jest przyjaźń między zdrowymi dziećmi i chłopcem na wózku? Tu nikt nie ma wątpliwości i odpowie twierdząco, ale czy ten sam chłopiec da radę uczestniczyć w ich pierwszych prawdziwych przygodach? Czy jego uczestnictwo nie jest jednocześnie narażaniem i niepotrzebnym ryzykiem? Tu już nie tylko dzieci ale i dorośli często mają wątpliwości. Dużym atutem tekstu jest przedstawienie tych wątpliwości w sposób uczciwy. One istnieją i nie sposób ich przemilczeć. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólna szczera rozmowa, wypowiadanie obaw i wspólne szukanie rozwiązań. Idee: solidarności i gotowość do udzielenia bezinteresownej pomocy to wartości, które powinny być ważne dla dzieci nie tylko w kontakcie z niepełnosprawnymi kolegami. Dobrze zatem, że zostały zasygnalizowane. Polecam publikację i ideę fundacji VERBA.
Czasdzieci.pl
Leon i jego nie-zwykłe spotkania” to pomoc dla rodziców, którzy chcą rozpocząć z dzieckiem rozmowę o niepełnosprawności. W sposób zrozumiały dla kilkulatka pokazuje, że wózek inwalidzki nie stanowi bariery w nawiązywaniu dziecięcych przyjaźni. Przeżywanie niezwykłych przygód jest równie fascynujące dla wszystkich dzieci, a niepełnosprawność nie jest tu ani tematem tabu, ani tym bardziej przeszkodą podczas dziecięcych „podbojów świata.
Babyonline.pl
W Polsce podejmowane są próby usuwania barier przestrzennych, edukacyjnych i ekonomicznych z życia osób niepełnosprawnych. Wciąż jednak mało jest inicjatyw na rzecz zmiany świadomości społecznej i działania na rzecz integracji społecznej, które to de facto otwierają osobom z dysfunkcją ruchową możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pamiętajmy, że „inne” traktowanie osoby niepełnosprawnej tylko pogłębia jej niepełnosprawność, przede wszystkim, w sferze jej starań wchodzenia w relację z drugim człowiekiem. Cykl książek dla dzieci „Leon i jego nie-zwykłe spotkania” to doskonały pomysł na próbę zmiany postaw społecznych i oswajanie dzieci sprawnych z niepełnosprawnością ich koleżanek i kolegów. Jeśli pracę w tym zakresie zacznie się na wczesnym etapie życia dzieci, to jest ogromna szansa, że kolejne pokolenie będzie z większą tolerancją i otwartością przyjmowało niepełnosprawność. Trzeba o to zawalczyć! Ta książka dla dzieci świetnie się temu przysłuży, dlatego też gorąco ją polecam.
Serwis Mam dziecko INTERIA.PL
Dodatkowe informacje
O fundacji VERBA
Organizacja zajmuje się edukacją i działalnością społeczną, która służy przełamywaniu stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do różnych grup społecznych, w tym do osób niepełnosprawnych. Celem fundacji jest wspieranie przemian społecznych związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względów zdrowotnych i materialnych.
VERBA podejmuje niestandardowe działania i realizuje nowatorskie projekty. Zespół fundacji to osoby, które mają odwagę wytyczać nowe kierunki i iść pod prąd. Pełne pozytywnej energii chcą przypomnieć, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku (Lao-cy).
Misją fundacji jest kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i przełamywanie stereotypów. Odważnie poruszamy tematy, o których warto mówić. Realizujemy projekty, które edukują i inspirują do działania. Chcemy motywować ludzi do realizacji własnych celów i podążania za marzeniami.
O projekcie
Projekt Nie-zwykłe spotkania to seria bajek dla dzieci oraz materiałów edukacyjnych dla rodziców i opiekunów, których głównym celem jest edukacja oraz kształtowanie pozytywnych postaw i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością.
Cele projektu:
• kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i rodziców wobec osób z niepełnosprawnością – tolerancji, akceptacji, szacunku, wyrozumiałości, wrażliwości i empatii;
• uświadomienie dzieciom, że osoby z niepełnosprawnością są równowartościowymi członkami społeczeństwa.
O autorce
Agata Battek – pomysłodawca i założycielka fundacji oraz autorka serii bajek. Od trzynastego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Chce podzielić się swoimi doświadczeniami: pokazać, że warto podążać za swoimi marzeniami; udowodnić, że każdy, bez względu na ograniczenia, może wyznaczać sobie cele i je realizować. Agata jest zdeterminowana i aktywna. To wielbicielka niekonwencjonalnych rozwiązań i mocnych wrażeń, prawdziwa przeciwniczka rutyny i nieustannie planująca optymistka. Pasjonatka podróży. Kocha książki i filmy, które opowiadają przejmujące historie. Z wykształcenia finansistka z dyplomem MBA. Od lat analityk finansowy, doradca zarządu i członek rady nadzorczej w jednej z krakowskich firm.
Materiały edukacyjne
Materiały edukacyjne są elementem uzupełniającym, umożliwiającym rodzicom i opiekunom omówienie tematu z dzieckiem.
Dla rodziców fundacja opracowuje przewodnik, który ułatwi im rozmowę z dzieckiem przy okazji czytania bajek. Zawiera on przykładowe pytania zadawane przez maluchy spotykające się z problemem niepełnosprawności, proponowane odpowiedzi oraz wskazówki, jak moderować rozmowę. Dodatkowo w materiałach znajdą się kolorowanka oraz propozycje gier i zabaw dla dzieci i rodziców.
Dla opiekunów przedszkolnych przygotowany zostanie pakiet materiałów ułatwiających przeprowadzenie warsztatów przedszkolnych.
Wszystkie materiały powstają wraz z zespołem doświadczonych psychologów i pedagogów.