Leon i jego niezwykłe spotkania, książka dla dzieci
materiały prasowe
Patronaty

Wyjątkowa bajka – Leon i jego nie-zwykłe spotkania

Leon i jego nie-zwykłe spotkania to pierwszy oficjalny projekt Fundacji VERBA. Tytułowym bohaterem opowieści jest wesoły, otwarty i pełen energii chłopiec, a w każdej z bajek pojawi się również bohater z niepełnosprawnością.

Korzyści płynące z czytania bajek dzieciom są niezliczone. Książki bawią, edukują, rozwijają wyobraźnię, uczą, jak żyć i jak postępować. Dzieci przyjmują wzorce oraz zasady w nich przedstawione. Może zatem warto sięgnąć po lektury, które poruszają tematy ważne, choć nie zawsze łatwe. Pozwólmy, aby bajki pomogły nam i dzieciom sprawniej zorientować się w zagadnieniach, o które dzieci i tak kiedyś nas zapytają.

Książki dla dzieci to coraz częściej już nie tylko rozrywka, ale także podstawowe narzędzie edukacji. Świadomi rodzice sami wybierają pozycje, które pomagają kształcić ich pociechy, odpowiadać na liczne dziecięce pytania czy wpajać maluchom najważniejsze wartości i wzorce społeczne.
W ogromie publikacji można znaleźć bajki, które poruszają cały zakres problemów i tematów, z jakimi spotykają się rodzice i ich pociechy. Jak się jednak okazuje, trudno – szczególnie w Polsce – o lektury, które w przystępny sposób omawiają kwestię niepełnosprawności. Tymczasem niezwykle ważne jest aby pozwolić, by bohaterowie z niepełnosprawnością w naturalny sposób zaistnieli w bajkowym świecie, i pokazać, że bez względu na sytuację zdrowotną możliwe są wspólna zabawa i przeżywanie dziecięcych przygód.

Kilka miesięcy temu powstała fundacja VERBA, która postanowiła przełamać stereotypy. Niepełnosprawność w jej projektach nie będzie traktowana jako problem, ale jak naturalny element naszej codzienności. Fundacja poprzez swoje działania chce w lekki, przystępny i wręcz zabawny sposób przyzwyczajających nas do niepełnosprawności. Pomysłodawcą i założycielką fundacji jest Agata Battek, poruszająca się na wózku inwalidzkim od trzynastego roku życia. Agata to zdeterminowana i aktywna osoba, miłośniczka podróży i wieczna optymistka. Zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, że warto podążać za marzeniami i działać – nieustannie.

„Swoją niepełnosprawność traktuję jak wyzwanie, nie ograniczenie. Patrzę na życie w kategoriach zadań do zrobienia. Jeśli wyznaczam sobie jakieś cele, to nie myślę o barierach, tylko o sposobach, w jakie mogę je pokonać. W kontakcie z nowo poznanymi osobami nieunikniony jest moment konsternacji związany z zauważeniem przez nich mojej sytuacji, ale wózek szybko schodzi na drugi plan. Dzieci, które spotykam w miejscach publicznych, na początku zwykle mocno mi się przyglądają. Zdarza się, że pytają o wózek lub chcą go dotknąć. Wtedy rodzice nie zawsze wiedzą, jak zareagować i co powiedzieć dziecku. Dla mnie to dowód na to, że nasze działania są potrzebne. Edukację dzieci należy rozpocząć w najmłodszych latach, tak aby dorastały ze świadomością, że niepełnosprawność to nic nadzwyczajnego i nie trzeba otwierać buzi ze zdziwienia. Rodzicom przyda się natomiast coś, co pomoże im sprawnie wytłumaczyć temat” – mówi Agata.

Agata to nie tylko założycielka fundacji, ale również autorka serii bajek zatytułowanych Leon i jego nie-zwykłe spotkania – pierwszego oficjalnego projektu VERBY. Tytułowym bohaterem opowieści jest wesoły, otwarty i pełen energii chłopiec o imieniu Leon, który wraz ze swoimi przyjaciółmi, Maksem i Lenką, rozwiązuje zagadki i odkrywa świat. W każdej z bajek pojawi się również bohater z niepełnosprawnością, który wraz z kolegami będzie brał udział w niezwykłych przygodach. Dzieci wspólnie przeżyją niejedno spotkanie i pokażą, że świat jest pełen fantastycznych ludzi.

Pierwsza z bajek, zatytułowana Wyprawa na zamek, ukaże się w połowie czerwca i będzie adresowana do dzieci od 4. roku życia. Fundacja chce nieodpłatnie przekazać książki wraz z materiałami edukacyjnymi dla dzieci i opracowaniami dydaktycznymi dla opiekunów i rodziców do kilkuset przedszkoli, bibliotek, szpitali i centrów dla dzieci w całej Polsce. Rodzice, którzy poczują, że to temat, który warto omówić ze swoją pociechą, będą mogli kupić książeczkę na stronie internetowej fundacji (www.fundacjaverba.org.pl) lub w sieci księgarni Matras.

Fundacja planuje realizację licznych konkursów włączając tym samym nas wszystkich w promowanie rozwoju świadomości społecznej. Już teraz można wziąć udział w konkursie, którego celem jest stworzenie galerii obrazków do kolorowania przedstawiających superbohaterów z niepełnosprawnością.   
 
Działania fundacji zostały docenione przez Rzecznika Praw Dziecka, który objął Patronat Honorowy nad projektem.

Patroni medialni projektu to: portal Interia – Mam Dziecko, czasdzieci.pl, egodziecka.pl, maluchy.pl, babyonline.pl, niepełnosprawni.pl, Radio Bajka, miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, magazyn GAGA oraz czasopismo Kumpel.

Recenzje książki:
Czy możliwa jest przyjaźń między zdrowymi dziećmi i chłopcem na wózku? Tu nikt nie ma wątpliwości i odpowie twierdząco, ale czy ten sam chłopiec da radę uczestniczyć w ich pierwszych prawdziwych przygodach?  Czy jego uczestnictwo nie jest jednocześnie narażaniem i niepotrzebnym ryzykiem? Tu już nie tylko dzieci ale i dorośli często mają wątpliwości. Dużym atutem tekstu jest przedstawienie tych wątpliwości w sposób uczciwy. One istnieją i nie sposób ich przemilczeć. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólna szczera rozmowa, wypowiadanie obaw i wspólne szukanie rozwiązań. Idee: solidarności i gotowość do udzielenia bezinteresownej pomocy to wartości, które powinny być ważne dla dzieci nie tylko w kontakcie z niepełnosprawnymi kolegami. Dobrze zatem, że zostały zasygnalizowane. Polecam publikację i ideę fundacji VERBA.  
Czasdzieci.pl

Leon i jego nie-zwykłe spotkania” to pomoc dla rodziców, którzy chcą rozpocząć z dzieckiem rozmowę o niepełnosprawności. W sposób zrozumiały dla kilkulatka pokazuje, że wózek inwalidzki nie stanowi bariery w nawiązywaniu dziecięcych przyjaźni. Przeżywanie niezwykłych przygód jest równie fascynujące dla wszystkich dzieci, a niepełnosprawność nie jest tu ani tematem tabu, ani tym bardziej przeszkodą podczas dziecięcych „podbojów świata.
Babyonline.pl

W Polsce podejmowane są próby usuwania barier przestrzennych, edukacyjnych i ekonomicznych z życia osób niepełnosprawnych. Wciąż jednak mało jest inicjatyw na rzecz zmiany świadomości społecznej i działania na rzecz integracji społecznej, które to de facto otwierają osobom z dysfunkcją ruchową możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pamiętajmy, że „inne” traktowanie osoby niepełnosprawnej tylko pogłębia jej niepełnosprawność, przede wszystkim, w sferze jej starań wchodzenia w relację z drugim człowiekiem. Cykl książek dla dzieci „Leon i jego nie-zwykłe spotkania” to doskonały pomysł na próbę zmiany postaw społecznych i oswajanie dzieci sprawnych z niepełnosprawnością ich koleżanek i kolegów. Jeśli pracę w tym zakresie zacznie się na wczesnym etapie życia dzieci, to jest ogromna szansa, że kolejne pokolenie będzie z większą tolerancją i otwartością przyjmowało niepełnosprawność. Trzeba o to zawalczyć! Ta książka dla dzieci świetnie się temu przysłuży, dlatego też gorąco ją polecam.  
Serwis Mam dziecko INTERIA.PL

Dodatkowe informacje

O fundacji VERBA
Organizacja zajmuje się edukacją i działalnością społeczną, która służy przełamywaniu stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do różnych grup społecznych, w tym do osób niepełnosprawnych. Celem fundacji jest wspieranie przemian społecznych związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względów zdrowotnych i materialnych.

VERBA podejmuje niestandardowe działania i realizuje nowatorskie projekty. Zespół fundacji to osoby, które mają odwagę wytyczać nowe kierunki i iść pod prąd. Pełne pozytywnej energii chcą przypomnieć, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku (Lao-cy).
Misją fundacji jest kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i przełamywanie stereotypów. Odważnie poruszamy tematy, o których warto mówić. Realizujemy projekty, które edukują i inspirują do działania. Chcemy motywować ludzi do realizacji własnych celów i podążania za marzeniami.

O projekcie
Projekt Nie-zwykłe spotkania to seria bajek dla dzieci oraz materiałów edukacyjnych dla rodziców i opiekunów, których głównym celem jest edukacja oraz kształtowanie pozytywnych postaw i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością.

Cele projektu:
    •    kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i rodziców wobec osób z niepełnosprawnością – tolerancji, akceptacji, szacunku, wyrozumiałości, wrażliwości i empatii;
    •    uświadomienie dzieciom, że osoby z niepełnosprawnością są równowartościowymi członkami społeczeństwa.
 
O autorce
Agata Battek – pomysłodawca i założycielka fundacji oraz autorka serii bajek. Od trzynastego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Chce podzielić się swoimi doświadczeniami: pokazać, że warto podążać za swoimi marzeniami; udowodnić, że każdy, bez względu na ograniczenia, może wyznaczać sobie cele i je realizować. Agata jest zdeterminowana i aktywna. To wielbicielka niekonwencjonalnych rozwiązań i mocnych wrażeń, prawdziwa przeciwniczka rutyny i nieustannie planująca optymistka. Pasjonatka podróży. Kocha książki i filmy, które opowiadają przejmujące historie. Z wykształcenia finansistka z dyplomem MBA. Od lat analityk finansowy, doradca zarządu i członek rady nadzorczej w jednej z krakowskich firm.

Materiały edukacyjne
Materiały edukacyjne są elementem uzupełniającym, umożliwiającym rodzicom i opiekunom omówienie tematu z dzieckiem.
Dla rodziców fundacja opracowuje przewodnik, który ułatwi im rozmowę z dzieckiem przy okazji czytania bajek. Zawiera on przykładowe pytania zadawane przez maluchy spotykające się z problemem niepełnosprawności, proponowane odpowiedzi oraz wskazówki, jak moderować rozmowę. Dodatkowo w materiałach znajdą się kolorowanka oraz propozycje gier i zabaw dla dzieci i rodziców.
Dla opiekunów przedszkolnych przygotowany zostanie pakiet materiałów ułatwiających przeprowadzenie warsztatów przedszkolnych.
Wszystkie materiały powstają wraz z zespołem doświadczonych psychologów i pedagogów.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

3-letnia Lena z zespołem Downa modelką w kampanii 5.10.15
5.10.15
Aktualności
Pierwsza taka kampania polskiej marki. Modę dziecięcą reklamuje 3-latka z zespołem Downa
Choć na świecie podobne kampanie są normą, w Polsce osoby niepełnosprawne niezwykle rzadko mają okazję występować w reklamach. Bardzo się cieszymy, że marka 5.10.15 przełamuje tę tendencję.

3-letnia Lena jest pierwszym dzieckiem z zespołem Downa, które zostało zaproszone do polskiej kampanii promującej odzież dla dzieci. Na świecie tego typu akcje są już standardem, u nas niestety wciąż nie. Marka 5.10.15 postanowiła przełamać pewne tabu i w wiosennej kampanii, która zbiegnie się w czasie ze Światowym Dniem Zespołu Downa, pojawi się właśnie Lena. Rodzice dziewczynki bardzo się cieszą i mają nadzieję, że będzie to dobra promocja tolerancji i akceptacji odmienności w polskim społeczeństwie. Oswajanie niepełnosprawności Rodzice 3-letniej Leny przyznali, jak ważne jest dla nich uświadamianie społeczeństwa w zakresie tolerancji niepełnosprawności. Na spotkaniu Akademii 5.10.15 poświęconym tematyce tolerancji i integracji dzieci z niepełnosprawnościami przyznali: „Dla każdego rodzica, który posiada dziecko z niepełnosprawnością, wiele znaczy otrzymanie akceptacji wśród społeczeństwa. Naszym marzeniem jest, aby  Lenka była traktowana na równi z innymi dziećmi. Chcielibyśmy prosić wszystkich rodziców, aby uczyli swoje dzieci od najmłodszych lat tolerancji dla różności . Pokazywania świata w różnych jego odcieniach. Nie udawajmy, że takich problemów społecznych jak niepełnosprawność nie ma. W dobie internetu możemy pokazać dzieciom chociażby efekty tej kampanii i opowiedzieć o tym, jak jest ona ważna i dlaczego. Im więcej z naszymi dziećmi będziemy rozmawiać, tym bardziej naturalne będą ich zachowania w stosunku do osób niepełnosprawnych. Dzieci niepełnosprawne chcą być kochane i akceptowane, więc pozwólmy im być częścią społeczeństwa”. Zobacz też: Niezwykłe dzieci w kampanii okularów Muscat Inna, ale nie gorsza Dla mamy dziewczynki jej udział w kampanii jest niezwykle ważny. Podoba jej się to, że może ona pokazać swoją inność w taki sposób. Często tłumaczy też dziewczynce, że dodatkowy chromosom czyni...

Dziecko u lekarza
Fotolia/ Anna Kołacz
Aktualności
Posłowie "zapomnieli" o dzieciach! Ustawa ich nie objęła
Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mieć rehabilitację bez limitów i nie będą potrzebować skierowania do specjalisty. Ustawa jednak na razie... nie obejmuje dzieci!

Dla osób niepełnosprawnych to duża zmiana: od 1 lipca mają być zlikwidowane limity rehabilitacji. Oznacza to, że każda osoba niepełnosprawna, która ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu ciężkim, będzie mogła: Bezlimitowo korzystać z rehabilitacji w ramach NFZ (bezpłatnie), w takim zakresie, w jakim jest to konieczne dla jej zdrowia. Będzie mogła mieć rehabilitację bez limitów, jeśli lekarz uzna, że to konieczne. Iść do specjalisty bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu i będzie przyjęta poza kolejnością. Ominie więc często wielomiesięczne kolejki.  Co z dziećmi? Niestety, pośpiech przy uchwalaniu ustawy (w Sejmie trwał protest dorosłych osób niepełnosprawnych ), spowodował, że w ustawie... zapomniano o niepełnosprawnych dzieciach. Rzecz w tym, że ustawa ma obejmować tylko osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu ciężkim , a u dzieci do 16 lat nie orzeka się stopnia niepełnosprawności.  Oznacza to, że dzieci nie mogłyby skorzystać z przepisów ustawy. Jedynie te dzieci, które są objęte ustawą " Za życiem" nadal korzystałyby z uprawnień wynikających z tej ustawy. Nie obejmuje ona jednak dzieci w wieku 3-16 lat, u których niepełnosprawność pojawiła się później. Będą zmiany Poseł Tomasz Latos , wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, zapewnia, że zmiany w ustawie będą dokonane jeszcze w lipcu. – Na pewno nie zapomnimy o niepełnosprawnych dzieciach . Wszystkie dzieci, niezależnie od rodzaju, stopnia niepełnosprawności i tego, kiedy ona się pojawiła, będą objęte tą ustawą i będą mogły z niej korzystać. Jeszcze w lipcu planujemy nowelizację ustawy  – zapewnia poseł Latos.  Zobacz także: Cyber Oko może pomóc dziewczynce z zespołem Downa

Leon i jego niezwykłe spotkania, książka dla dzieci
materiały prasowe
Patronaty
Wyprawa na zamek – początek niezwykłego projektu
Za kilka dni na rynku ukaże się bajka o niecodziennym przesłaniu. Będzie to pierwsza z serii książek wydawanych przez fundację VERBA w ramach projektu Leon i jego nie-zwykłe spotkania – lekka i zabawna opowieść o tym, jak bardzo liczy się osobowość, a nie wygląd zewnętrzny.

Inicjatywa fundacji VERBA to jedna z niewielu tego typu propozycji na naszym rynku – projekt edukacyjny, który w przystępny sposób porusza zagadnienie dysfunkcji zdrowotnych. O niepełnosprawności w Polsce mówi się z dużym dystansem. Wyraźnie brakuje książek, które subtelnie prezentują bohaterów z niepełnosprawnością, a młodych czytelników prosto i lekko edukują oraz naturalnie do nich przyzwyczajają. Fundacja postawiła sobie za cel kształtowanie pozytywnych postaw i tolerancji społecznej, ale sposób, w jaki chce to zrobić, odbiega od metod znanych nam ze szkół i kampanii społecznych. Pomysłodawczynią i założycielką fundacji jest Agata Battek, poruszająca się na wózku inwalidzkim od 13. roku życia. Agata to zdeterminowana i aktywna osoba, miłośniczka podróży i wieczna optymistka. Zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, że warto podążać za marzeniami i działać. „W naszych opowieściach pozwalamy zaistnieć bohaterom z niepełnosprawnością, ale o ograniczeniach zdrowotnych nie piszemy jak o problemie. Nie stawiamy tych postaci w centrum uwagi ani nie podkreślamy ich odmienności. Biorą one udział we wspólnych przygodach z przyjaciółmi, na równi z innymi dziećmi uczestniczą w codziennym życiu, udowadniając, że ważna jest osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. Większość ograniczeń, z jakimi spotykamy się w życiu, wynika z naszego nastawienia. Problem niepełnosprawności to również problem jej postrzegania przez nas i przez otoczenie. Musimy przełamać stereotypy. Działać i pokazać, jak wiele można robić, gdy tylko uwierzymy, że nam się uda” – mówi Agata Battek. Tytułowym bohaterem opowiadań jest Leon – wesoły, otwarty i odważny chłopiec, który uwielbia przygody. Lubi się śmiać i rozwiązywać zagadki. Ma ważną cechę: chce pomagać innym. To czyni go kimś wyjątkowym. Najbliższymi przyjaciółmi Leona są Maks i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz