GRY
 
 

Żółty smok. Baśnie chińskie – recenzja audiobooka

Baśnie chińskie od kilku lat stoją na półce obok baśni wielu innych krajów. Okładki mają podniszczone, bo każdy z domowników od czasu do czasu do nich wraca, a wnuczki wracają dość często.

Baśnie chińskie, Żółty smok, audiobook dla dzieci
fot. materiały prasowe
Najczęściej wnuczki wracają jednak do wersji słuchanej Baśni, bo jak twierdzą, uwielbiają nie tylko chińskie baśnie, ale i pana Mariana Opanię. Jeśli nie macie tych baśni, polecam gorąco. Działają na wyobraźnię, i to bardzo.

Każde dziecko wie, że z ludowej mądrości można czerpać garściami. A jeśli do tego ta ludowa mądrość ma tak starą historię, tak potężną cywilizację, korzyść dla czerpiącego podwójna. Dla nas jeszcze większa, bo urzeka w tych baśniach nie tylko mądrość, ale i egzotyka. Przekonacie się zresztą sami, gdy zdecydujecie się na tę baśniową podróż. Natkniecie się w tej podróży na wiele nieznanych wam zjawisk. Spotkacie święte smoki, dowiecie się, że wróżby mogą być złe i dobre, a kobiety mądre i przebiegłe. Przeczytacie, jakie wartości ceni się za Wielkim Murem najbardziej. Że najpierw jest wytrwałość, dalej pracowitość, odwaga, skromność, wierność sobie, poświęcenie dla drugiego człowieka… Podobnie, ale czy tak samo?

Oddaję teraz głos tytułowemu żółtemu smokowi. Wyjaśni wam to najlepiej:

- Dlaczego nie wracasz synku? Co się stało? Odezwij się chociaż, powiedz coś!
W tej samej chwili tafla jeziora zmarszczyła się i pokryła falami, woda rozbłysła żółtym kolorem i wszyscy usłyszeli płynący z głębiny głos:
- Nie mogę, matko, nie mogę: smocze prawo zabrania mi wrócić na ziemię!

Nawet ten krótki fragment pokazuje, co w życiu jest najważniejsze. Żółty smok kocha swoją ludzką matkę, ale ważniejsze są dla niego obowiązki, związane z nimi prawa i odpowiedzialność za innych ludzi.

Warto po te baśnie sięgnąć także dlatego, żeby poznać inny baśniowy świat z jego obyczajami, całkiem innymi bohaterami, jakże odmienną kulturą, a nawet jedzeniem, alfabetem. I przede wszystkim z mądrością Wschodu, innym pojmowaniem świata, i innym sposobem na życie. Niech żółty smok was poprowadzi. On to zrobi najlepiej.

Żółty smok. Baśnie chińskie
Praca zbiorowa
Tłumaczka: Zofia Beszczyńska
Czyta: Marian Opania
Wydawnictwo: Media Rodzina
nośnik: CD 4 w formacie mp3
czas nagrania: 5 godzin 10 minut

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.
Doładuj
Przeładuj