GRY
 
 

Ministerstwo wprowadza zmiany w programie 500+. Co to znaczy dla rodziców?

Ministerstwo Rodziny zapowiada wprowadzenie zmian w zasadach programu 500+. Projekt nowelizacji ustawy zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni.

Niemowlę stoi w łóżeczku
fot. Fotolia
Zmiany w programie 500+ będą niekorzystne dla samotnych rodziców oraz osób prowadzące własną działalność gospodarczą. To ogólna opinia ekspertów – te zmiany wcale nie wyjdą nam na dobre!

Już od 1 sierpnia 2017 r. będziemy składać nowe wnioski o 500+. Minister Elżbieta Rafalska przewiduje, że zostanie złożonych ponad 4 miliony wniosków i już zastrzega, że na decyzję trzeba będzie poczekać ok. 4 miesięcy. To o miesiąc więcej niż półtora roku temu, kiedy program 500+ ruszał. Co jeszcze się zmieni?

Podstawowe zasady 500+ się nie zmienią

Podstawowe zasady działania programu 500+ nie ulegną zmianie. Świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko bez względu na osiągany dochód.

Dodatkowo 500 zł przysługuje rodzinom z jednym dzieckiem, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł, lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

500 zł dla samotnych rodziców? Nie ma tak łatwo!

Zmianie mają ulec przepisy dotyczące rodziców samotnie wychowujących dzieci. Nowe przepisy będą podobne do tych obowiązujących przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że samotny rodzic nie otrzyma 500+ na pierwsze dziecko, jeśli nie wystąpi o alimenty od drugiego rodzica.

Wyjątkiem będą sytuacje, gdy powództwo o alimenty zostało oddalone, gdy ojciec dziecka jest nieznany lub jedno z rodziców nie żyje. W przypadku opieki naprzemiennej, sprawowanej w porównywalnych, powtarzających się okresach, kwota świadczenia ma być dzielona pomiędzy rodziców.

„Mam działalność, nie mam 500+…”

Nowy projekt uwzględnia zmiany dla rodziców prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na podstawie ryczałtu. Obecnie rodzice, których przychody przekraczają nawet 200 tys. zł, mogą otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko – to rodzic określa wysokość dochodu, odliczając od przychodu koszty jego uzyskania. Rzeczywista wysokość dochodu jest trudna do zweryfikowania, a rodzic może we wniosku wpisać taką kwotę dochodu, dzięki której otrzyma świadczenie. W nowych przepisach rodzic nie będzie mógł bez ograniczeń odliczać kosztów uzyskania przychodu.

Zmianom ulegną również zasady dotyczące dochodu utraconego. Zdarza się, że rodzice zrywają umowy z obecnymi pracodawcami i zawierają je jeszcze raz, z niższym wynagrodzeniem – dzięki temu otrzymują świadczenie. Zgodnie z nowymi przepisami, po uwzględnieniu dochodu utraconego rodzic otrzyma świadczenie na pierwsze dziecko, ale dopiero po upływie 3 miesięcy.

500+ tylko dla mieszkających w Polsce

Prawo do uzyskiwania świadczenia mają wyłącznie rodziny mieszkające w Polsce. Projekt zmian przewiduje, że jeśli urzędnik będzie miał wątpliwości co do spełniania tego warunku, będzie mógł wezwać świadczeniobiorcę do złożenia wyjaśnień. Jeśli osoba otrzymująca świadczenie nie stawi się na rozmowę lub odmówi złożenia wyjaśnień, wypłata 500+ będzie wstrzymana.

Wszystkie zmiany proponowane przez ministerstwo mają na celu zapobieganie wyłudzeniom świadczenia. Czy według was takie zmiany są potrzebne? Korzystacie z programu 500+? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Porodówki pękają w szwach! Minister przekonuje, że to efekt 500+

Źródło: polskieradio.pl, rp.pl
Doładuj
Przeładuj