GRY
 
 

Z niemowlęciem w samochodzie

Już z noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, że zapewnisz dziecku bezpieczeństwo. Najważniejszy jest odpowiedni do jego wieku fotelik samochodowy. Ale nie tylko fotelik jest ważny, by dziecko w samochodzie było bezpieczne.

Już w noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, źe zapewnisz mu bezpieczeństwo. Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne z nim podróżowanie. Nie można tego bagatelizować.

W wypadkach samochodowych rocznie ginie lub doznaje poważnych obrażeń więcej dzieci niż z powodu wszystkich ciężkich chorób dziecięcych. Dziecko w samochodzie może podróżować jedynie w foteliku samochodowym, dostosowanym do jego wagi. Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na pięć grup wagowych. 

Bezpieczny fotelik dla niemowlęcia 

Jazda w foteliku to dla dziecka jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). W przypadku kolizji dziecko wypada do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga.

Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili gdy osiągnie wagę 13 kg (do ok. 8. miesiąca życia) przeznaczone są foteliki przenośne. 
W takim foteliku dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Nie wolno montować takiego fotelika w miejscu, gdzie jest poduszka powietrzna.  
Pozycja oferowana przez fotelik gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo: plecy oraz nóżki dziecka leżą na równym podłożu, pod kątem, a pupa niżej.

Dzieci powyżej 10-13 kg (i po ukończeniu roku) można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, muszą być poluzowane).
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Niemowlę w samochodzie: ważne zasady

  • Dziecko zawsze powinno być przypięte w foteliku.
  • Za każdym razem sprawdź umocowanie fotelika; nie może się on kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać;
  • Ustawiaj fotelik tyłem do kierunku jazdy do skończenia przez dziecko 1. roku życia;
  • Umieszczaj fotelik na środku tylnego siedzenia, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie;
  • Dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wielkości dziecka, nie mogą być skręcone ani zbyt napięte (powinno dać się włożyć więcej niż dwa palce między pas a obojczyk dziecka);
  • Ubieraj dziecko tak, by nie było kłopotów z przełożeniem pasów między jego nóżkami;

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj