Ból przy porodzie
fot. Fotolia

”I w bólach rodzić będziesz…” – minister alarmuje: brakuje anestezjologów!

Dlaczego w polskich szpitalach kobiety nie dostają znieczulenia przy porodzie? Poznaj odpowiedź Ministra Zdrowia na apel Rzecznika Praw Obywatelskich!
Hanna Szczesiak
Ból przy porodzie
fot. Fotolia
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o komentarz w sprawie braku dostępu do znieczulenia porodowego. Zaznaczył, że chociaż znieczulenie jest prawnie gwarantowane każdej rodzącej, w wielu szpitalach nie ma możliwości jego podania. Jaką otrzymał odpowiedź?

Brak anestezjologa = brak znieczulenia

W odpowiedzi na apel rzecznika Minister Zdrowia podkreślił, że szpitale wdrażają farmakologiczne metody łagodzenia bólu przy porodzie zgodne z rozporządzeniem ministerstwa. Według ministra główną przyczyną utrudnionego dostępu do znieczulenia jest brak odpowiedniej liczby lekarzy anestezjologów na rynku pracy. Choć zgodnie z danymi Centralnego Rejestru Lekarzy i Lekarzy Dentystów RP liczba anestezjologów rośnie z każdym rokiem, jest ich wciąż za mało. Minister podkreślił, że w związku z tym ministerstwo pracuje nad zmianą zasad odbywania szkoleń specjalizacyjnych dla lekarzy.
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Rodzisz? Cierp!

Gdy pisaliśmy o apelu rzecznika w sprawie znieczulenia przy porodzie, wiele z was przyznało, że nie miało dostępu do znieczulenia. "Prosiłam, błagałam o znieczulenie, dali mi nospę! Bo nie mają dodatkowego anestezjologa, żeby był na porodówce" – napisała Anna. "U nas w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej z tego, co wiem, jest 2, czasem 3 anestezjologów na dyżur na cały szpital. Więc znieczulenie sporadycznie jest podawane, ale musisz wbić się w wolną chwilę anestezjologów, co przy takim obłożeniu w szpitalu jest praktycznie niemożliwe" – dodała inna czytelniczka. Czy w Polsce rzeczywiście tak trudno dostać znieczulenie?

Korzystałyście ze znieczulenia przy porodzie? Czekamy na wasze komentarze!

Zobacz także: Szokujące kartki z opisami porodów. Twój poród też tak wyglądał?

Źródło: rp.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy