GRY
 
 

Brazylijski wirus Zika groźny dla kobiet w ciąży!

Wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie ma na niego szczepionki ani lekarstwa. Są już pierwsze przypadki zarażenia w Europie.

wirus Zika
fot. fotolia.com
Wirus Zika raczej nie zaszkodzi matkom, ale może być śmiertelny dla nienarodzonych dzieci. Zika ciężko uszkadza płody, może prowadzić do poronienia. Dzieci, które zaraziły się nim w łonie matki, mogą urodzić się z małogłowiem, poważnymi wadami mózgu, a nawet umrzeć! 

Gdzie występuje wirus Zika

Wirus Zika jest przenoszony przez komary. Ten konkretny gatunek (Aedes aegypti) owadów nie występuje w Polsce. W naszej części Europy jest dla nich za zimno. Zarazić się można podróżując po krajach Ameryki Południowej. Wirus występuje przede wszystkim w Brazylii, Kolumbii i Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka.

Amerykańskie władze ostrzegają też przed podróżami do Gwatemali, Hondurasu, Meksyku, Wenezueli, Puerto Rico, na Gujanę Francuską, Haiti i Martynikę. 
Redakcja poleca: Dlaczego nie wolno jeść winogron w ciąży? [WIDEO]
Chcesz się zdrowo odżywiać w ciąży i spożywasz dużo owoców i warzyw? Zobacz, dlaczego jedzenie winogron może być niebezpieczne dla płodu.

Zarażenia w Europie

W Europie jest kilkunastu zarażonych, którzy wrócili z podróży w tamte rejony. Są to Holendrzy, Brytyjczyk i Duńczyk. Na razie nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa na naszym kontynencie.  

Objawy zarażenia

Objawy zarażenia to łagodna wysypka i gorączka. Dodatkowo, zarażona osoba może odczuwać bóle mięśni i mieć zaczerwienione oczy. Najczęściej jednak zarażenie nie daje objawów. Dla dorosłych i dzieci Zika zazwyczaj nie jest bardzo groźny.

Dla nienarodzonych dzieci wirus Zika może być zabójczy. Przenika przez łożysko i powoduje ciężkie uszkodzenia mózgu, które mogą być śmiertelne. W Brazylii w ostatnich 4 miesiącach urodziło się 4 tys. dzieci z małogłowiem. Dla porównania – do tej pory z małogłowiem rodziło się tam ok. 160 dzieci rocznie. 

Rząd Brazylii ostrzega: nie zachodźcie w ciążę!

Sytuacja jest trudna. Lekarze nie znają lekarstwa na Zika. Rząd Brazylii zaangażował do walki z wirusem wojsko. Żołnierze roznoszą ulotki i informują mieszkańców, jak uniknąć zarażenia. Przeprowadzają też dezynsekcję. Kobietom, które przebywały w Ameryce Południowej odradza się zachodzenie w ciążę do czasu wynalezienia leku. 
Doładuj
Przeładuj