Reklama

Spis treści:

Reklama

37 tydzień ciąży - który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to już początek dziewiątego miesiąca, a więc sama końcówka ciąży. Jeśli dziecko urodził się teraz, nie będzie wcześniakiem. Zostanie uznane za donoszone. Wykaż się jednak cierpliwością – jeśli dziecko nie spieszy się na świat, to znaczy, że wciąż potrzebuje czasu, by rosnąć i przybierać na wadze. Zobacz, jak na tym etapie ciąży rozróżniać fałszywe i prawdziwe objawy porodu.

Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży?

U dziecka rośnie warstwa tłuszczowa, dzięki której po narodzinach noworodkowi łatwiej będzie utrzymać ciepło. W 37 tygodniu ciąży widać już duże różnice między dziećmi z różnych ciąż. Chłopcy są statystycznie więksi niż dziewczynki. Zdarzają się też maluszki, które na tym etapie ważą ponad 3500 g!

W 37 tygodniu ciąży dziecko waży około 3000 g i mierzy ok. 50 cm. Oznacza to, że jest mniej więcej wielkości porządnego pora. Ale wciąż intensywnie przybiera na wadze – około 220 g tygodniowo.

Jak rozwija się dziecko w 37 tygodniu ciąży?

Płód intensywnie przygotowuje się do życia po drugiej stronie brzucha:

  • wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca umiały samodzielnie pracować po porodzie,
  • ssie kciuk, ucząc się w ten sposób połykania pokarmu,
  • mruga, ćwicząc ruchy powiekami,
  • kręci się, przygotowuje się do przesuwania w kanale rodnym podczas drugiego okresu porodu.

W chłopców w 37 tygodniu życia płodowego wędrówka jąder do moszny mogła się jeszcze nie zakończyć. Takie chłopięce problemy, jak wnętrostwo czy brak jąderka w mosznie, nie są niczym niepokojącym. Ale jeżeli jąder wciąż nie będzie na miejscu w drugim miesiącu życia dziecka po narodzinach, lekarz zacznie to obserwować.

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

Aktywność dziecka się zmniejsza, ruchy przestają być tak intensywne jak wcześniej. Od czasu do czasu warto zrobić test aktywności dziecka, czyli na leżąco lub w pozycji półsiedzącej przez godzinę liczyć ruchy płodu. Jeżeli naliczysz ich dziesięć, wszystko jest w porządku. Jeżeli mniej – nie trzeba od razu wpadać w panikę. Wystarczy wstać, zjeść coś niewielkiego (np. ciastko, które popijesz szklanką ciepłego mleka) i zrobić test jeszcze raz. Jeżeli przez następną godzinę ruchy dziecka nadal nie będą wyczuwalne, trzeba zadzwonić do lekarza lub jechać na oddział porodowy. Konsultacji z lekarzem mogą też wymagać bardzo intensywne ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży.

karta liczenia ruchów płodu
Elena Wojnowska

Brzuch w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży macica jest położona tuż pod żebrami, a skóra na brzuchu wydaje się rozciągnięta do granic możliwości. Nie zapominaj o smarowaniu ciała kremem przeciw rozstępom, który pomoże skórze zachować elastyczność. Twoja waga najprawdopodobniej przestanie już rosnąć − tak zazwyczaj dzieje się na finiszu ciąży.

Brzuch w 37 tygodniu ciąży nie jest sprzymierzeńcem wysypiania się. Najwygodniejszą pozycją do spania jest teraz najpewniej pozycja na boku (ciężarnym zaleca się spanie na lewym boku).

Skurcze i ból podbrzusza w 37 tygodniu ciąży

Możesz odczuwać dolegliwości w postaci dokuczliwego bólu podbrzusza i kłucia w kroczu. Takie bóle mogą powodować więzadła, które ulegają poluzowaniu w miejscu spojenia łonowego i w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych (dzięki temu główka dziecka zmieści się w miednicy). Z kolei niskie ustawienie główki dziecka wywołuje ucisk i ból krocza.

Około 37 tygodnia ciąży (mniej więcej na ok. 3-4 tygodnie przed porodem) zaczyna obniżać się dno macicy. Skurcze przepowiadające, które temu towarzyszą, są nieregularne i można je odczuwać jako ciągnięcie, twardnienie brzucha lub bóle podbrzusza. Mniej więcej dwa tygodnie przed porodem brzuch wyraźnie się obniży, co ułatwi ci oddychanie.

Małowodzie i wielowodzie w 37 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży może niepokoić cię za mała lub za duża ilość wód płodowych. Gdy ilość płynu owodniowego spadnie pod koniec ciąży poniżej 500 ml, mówi się o małowodziu. Jego przyczyną jest najczęściej wrodzona wada układu moczowego płodu lub cukrzyca ciążowa. Zazwyczaj jednak małowodzie nie powoduje powikłań i pozwala na szczęśliwe zakończenie ciąży.

Wielowodzie to z kolei sytuacja, kiedy wód płodowych jest za dużo. Dochodzi wtedy do nadmiernego rozciągnięcia się macicy, a kobieta może to odczuwać jako rozpieranie. Wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej, a to z kolei stać się przyczyną przedwczesnego porodu. Gdy istnieje takie zagrożenie, czasem lekarze decydują się na nakłucie jamy owodniowej, a potem odessanie nadmiaru płynu owodniowego.

Gdy małowodzie lub bezwodzie pojawią się w okresie okołoporodowym, konieczne jest dokładne monitorowanie stanu dziecka i ewentualne wykonanie cięcia cesarskiego.

37 tydzień ciąży - badania

Jeżeli do 37 tygodnia ciąży nie wykonałaś jeszcze badania WR albo badania VDRL (po raz pierwszy powinnaś je zrobić na początku ciąży), musisz poamiętać o nich w tym tygodniu. To rutynowe badania w ciąży, ale bardzo ważne: pomagają wykryć kiłę u mamy, a przez to ryzyko kiły u dziecka.

W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się też badanie Hbs w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Jeśli wykaże ono, że jesteś nosicielką wirusa, trzeba będzie tuż po porodzie podać dziecku immunoglobulinę, by nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.

W 37 tygodniu ciąży ciężarna ma zwykle już za sobą ostatnie ciążowe USG – robi się je zazwyczaj do końca 36 tygodnia ciąży. Jeżeli nie zostało wykonane u ciebie, musisz zgłosić się jak najszybciej na badanie.

37 tydzień ciąży - objawy porodu

W 37 tygodniu ciąży każda przyszła mama jest wyczulona na wszelkie sygnały płynące z ciała. Powinnaś jednak wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe objawy porodu (plamienie, regularne skurcze, odejście wód płodowych) od objawów fałszywych, które są tylko treningiem organizmu przed narodzinami dziecka.

Pozorne objawy porodu:

  • Dno macicy obniża się – może to trwać już od 36 tygodnia ciąży, odczuwany jest mniejszy ucisk na żołądek, za to większy na pęcherz.
  • Lekarz stwierdza rozwarcie na 1 palec podczas badania ginekologicznego (jeśli rodzisz po raz pierwszy) lub na 2 palce (kolejny poród) – spokojnie, jeszcze jest sporo czasu do porodu.
  • Skurcze Braxtona Hicksa, czyli tzw. skurcze przepowiadające. Lekkie skurcze mogą pojawić się już około 20 tygodnia ciąży. Znikają, gdy kobieta zmienia pozycję lub zaczyna się ruszać.
  • Ucisk w dole brzucha – dziecko ustawia się w miednicy, czyli szykuje się do wyjścia na świat. Prawidłowe ułożenie dziecka do porodu jest bardzo ważne.
  • Odszedł czop śluzowy – organizm może pozbyć się go nawet kilka dni wcześniej, choć równie dobrze może to nastąpić dzień przed porodem.

Uwaga: biegunka czy ból w dole pleców mogą zwiastować zbliżający się poród.

37 tydzień ciąży bliźniaczej

W przypadku bliźniaków z własnym łożyskiem (a nie jednym wspólnym) optymalnym terminem porodu jest właśnie 37 tydzień ciąży. Istnieje wówczas najmniejsze ryzyko komplikacji. Wbrew obiegowym opiniom ciąża mnoga nie zawsze oznacza planowaną cesarkę. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bliźnięta mogą przyjść na świat siłami natury. Przeciwwskazaniem do naturalnego porodu może być np. poprzeczne ułożenie jednego z dzieci czy też słabnące tętno maluchów (kontroluje je na bieżąco kardiotokograf, czyli KTG).

Zobacz także:

Reklama

36 tydzień ciąży 38 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama