Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wigilia, stół wigilijny, święta, Boże Narodzenie, kuchnia świąteczna
Panthermedia
Dieta w ciąży

Ciąża a potrawy wigilijne – co można jeść, a czego unikać?

Świąteczne makowce, pierogi, barszcz czerwony… W tym roku, zamiast na tradycję, zwracaj większą uwagę na swój stan. Wiele ze świątecznych potraw to skarbnica zdrowia, ale innych lepiej w ciąży unikać.

Przygotowując świąteczny jadłospis, warto dobierać potrawy w taki sposób, aby zachowując tradycyjny świąteczny charakter, ale nie obciążać żołądka. Wybierz te produkty, które będą najbardziej wartościowe, a unikaj potraw ciężkostrawnych i powodujących wzdęcia. Warto wiedzieć,  że nie wszystkie wigilijne potrawy są w ciąży dozwolone – niektórych dań lepiej nie jeść. I na odwrót: nie wszystkie są zakazane – są i takie, które dodadzą przyszłej mamie zdrowia! Kapusta z grzybami, barszcz czerwony, śledź, karp smażony... co można zjeść, a czego unikać? Podpowiadamy!

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Potrawy wigilijne, które możesz jeść w ciąży

Zwróć szczególną uwagę na składniki użyte do przygotowania danej potrawy. Niektóre z nich mogą być skarbnicą witamin i minerałów dobrych dla ciebie i maluszka.

  • Piernik tradycyjny - Ten upieczony z mąki żytniej i miodu to dobry błonnik, minerały i substancje czynne cenne dla zdrowia. Jedz go jednak raczej bez marmolady i polewy czekoladowej.

Czytaj też: 5 przepisów na pierniczki

  • Zupa migdałowa - Jest lekka, słodka, bogata w białka pochodzące z mleka oraz lekkostrawne węglowodany zawarte w ryżu. Zawiera w sobie także całkiem dużo potasu, dobrych kwasów tłuszczowych i witaminy E – w te zdrowe substancje obfitują słodkie migdały.
  • Sernik - Ten zrobiony z twarogu albo serka typu mascarpone dostarczy ci na pewno dużą porcję białka. A do tego – mnóstwo składników mineralnych pochodzących z bakalii. Niestety, taki tradycyjny sernik ma także sporo cukru, więc nie jedz go zbyt dużo. Niech to będzie jeden kawałek. I najlepiej bez grubej warstwy słodkiego lukru lub czekolady.

Wypróbuj przepis na sernik z brzoskwiniami

  • Kompot z suszu - Jest idealny na ciążowe kłopoty, bo zawiera błonnik, który usprawnia pracę jelit i sprzyja rozwojowi dobrej flory bakteryjnej. Najlepiej zrobisz, gotując kompot bez przykrycia, aby odparować dwutlenek siarki zawarty w suszu (wybieraj raczej owoce suszone bez konserwantów – sprawdzaj to na etykiecie).

  • Ryba po grecku - Najlepiej dorsz albo mintaj (ryby morskie są bogate w pożyteczne kwasy omega-3). Upiecz rybę w folii przed wymieszaniem z warzywami (będzie mniej kaloryczna niż smażony filet). Dopraw sokiem pomidorowym. Pomidory to nie tylko potas i witaminy z grupy B, lecz także likopen, który chroni organizm przed chorobami, m.in. układu krążenia. Duszone warzywa (najlepiej gotowane na parze) dostarczą składników mineralnych i błonnika.

Wypróbuj przepis na rybę z warzywami

  • Gotowany łosoś - Będzie zdecydowanie lepszy od smażonego karpia. Może być także dorsz lub halibut. To morskie trio zawiera jod oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – zestaw niezbędny do prawidłowego rozwoju oczu i mózgu maleństwa. Jeśli przygotujesz rybę na parze, będzie jeszcze zdrowsza i bardziej aromatyczna.

Wypróbuj przepis na zupę z dorsza

  • Świąteczna kapusta - Dla ciebie w wersji bez grzybów. Są ciężkostrawne i mogą mieć sporo zanieczyszczeń chemicznych. Sama kapusta ma wiele zalet: dostarcza kwasu foliowego, błonnika i kwasów organicznych sprzyjających rozwojowi dobrej flory bakteryjnej, a jeśli dodasz pod koniec duszenia oleju lnianego – także kwasów omega-3. Zjedz jednak małą porcję, bo kapusta wzdyma!
  • Barszcz czerwony - Najlepiej wybierz ten przygotowany na naturalnym zakwasie. Buraczki dostarczą kwasu foliowego potrzebnego do tworzenia czerwonych krwinek (erytrocytów). Ich brak powoduje anemię, tak częstą u ciężarnych. Barwniki z buraczków mają też działanie przeciwnowotworowe.

Czytaj też: 5 świątecznych potraw, które możesz przygotować wcześniej
 

  • Bakalie wigilijne - Jedna z wartościowych przekąsek, których nie musisz sobie w ciąży odmawiać. Kilka orzechów laskowych albo włoskich pomoże ci wygrać z wilczym apetytem. Orzechy zawierają dobre tłuszcze oraz magnez i wapń. W suszonych owocach kryje się prowitamina A, potas oraz pożyteczny błonnik, który zapobiega zaparciom.

ciąża, poród, boże narodzenie,
© Milissenta - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Kulinarny przewodnik po wigilijnym stole (dla przyszłych mam!)
Na samą myśl o bożonarodzeniowych specjałach leci ślinka. Ale czy wszystkie te smakołyki są dla ciebie? Oto, co wybrać ze świątecznego menu, aby nie zaszkodzić sobie ani maluszkowi w brzuszku.

Nareszcie koniec z zakazami! „Nie rób tego”, „Nie jedz tego”, „Nie pij tego”. A im bliżej porodu, tym ich więcej. Koniec, bo święta to specjalny czas i grzechem byłoby zabronić ci spróbowania czegoś ze świątecznego stołu (jedz wszystko, ale z umiarem). Tym bardziej że w wigilijnym jadłospisie znajdziesz wiele pysznych potraw, jakby specjalnie przygotowanych dla ciebie i maleństwa w brzuszku. Jedne są dobre, inne lepsze, a jeszcze inne najlepsze! Oto kulinarny przewodnik po świątecznym labiryncie talerzyków, półmisków, miseczek... Dzięki niemu, będziesz spokojna o wasze bezpieczeństwo, w dobrym nastroju poddasz się atmosferze tych rodzinnych i... pysznych świąt. Kompot z suszu czy owoce cytrusowe? W owocach znajdziesz bogactwo witamin i składników mineralnych , tak potrzebnych zimą. Więc trzeba je uwzględnić w codziennym menu, ale... No właśnie, owoce południowe są też silnym alergenem. Zrezygnuj z nich, jeśli ty lub ktoś z rodziny jest na nie uczulony. W zamian polecamy kompot z suszu. Suszone śliwki, jabłka są idealne na ciążowe kłopoty – na skutek działania progesteronu kobiety w ciąży mają tendencję do zaparć i wzdęć. Efekt? Nie najlepsze samopoczucie i możliwość przedwczesnych skurczów. Kompot z suszu bogaty w błonnik (też w żelazo i potas) zdopinguje jelita do pracy. Kutia czy kluski z makiem? Obie potrawy są wysokokaloryczne i ciężkostrawne – winny jest mak. A do tego miód i orzechy, które są silnym alergenem. Kluski z makiem będą miały alibi, jeśli użyjesz makaronu z razowej mąki ( błonnik i dobre węglowodany ). Wiele przemawia za tym, aby sobie odmówić makowych pyszności, ale z drugiej strony... Świąteczna uczta bez maku!? Nałóż na talerz małą porcję. Pierogi z kapustą czy z kaszą gryczaną? Lepiej z kaszą. Kapusta przegrywa w tym turnieju, mimo że ma tyle świetnych składników. Ale...

Wigilia a karmienie piersią
AdobeStock
Karmienie
Wigilia a karmienie piersią: jakie potrawy może jeść mama karmiąca?
W wigilię mama karmiąca piersią może jeść to, na co ma ochotę. Choć niektóre potrawy są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia, problem ten może dotknąć jedynie mamę, a nie dziecko – składniki wzdymające nie wnikają do mleka i nie powodują problemów z brzuszkiem niemowlaka.

Gdy zbliża się wigilia, karmiąc piersią, możesz zastanawiać się, czy będziesz musiała zmodyfikować świąteczne menu, aby nie zaszkodzić dziecku. Przez lata uważano, że mama karmiąca nie powinna jeść grzybów, kapusty i smażonych, ciężkostrawnych ryb, ponieważ mogą one powodować kolkę u maluszka. Obecnie wiadomo, że dieta mamy karmiącej nie istnieje i dopóki dziecko nie wykazuje żadnych alergii pokarmowych, nie trzeba stosować diety eliminacyjnej. Poniżej przedstawiamy potrawy wigilijne dla matki karmiącej, które może jeść bez obaw. Wigilia a karmienie piersią: co na wigilię dla matki karmiącej? Tradycyjne świąteczne potrawy są ciężkostrawne, ale nie oznacza to, że karmiąc piersią, trzeba z nich rezygnować. W menu wigilijnym dla matki karmiącej mogą znaleźć się wszystkie dania, które będą znajdowały się na stole.  Ryba w galarecie  – najlepiej przygotuj ją z ryb morskich (np. z łososia), bo zawierają dużo jodu, nienasyconych kwasów tłuszczowych i... jedz potrawę do woli. Sałatka śledziowa  – śledzie możesz jeść w każdej postaci, zarówno w oleju, śmietanie, jak i w przeróżnych sałatkach. Śledzie są jednymi ze zdrowszych ryb, ponieważ nie kumulują rtęci. Polecane są przez ekspertów nie tylko dla mam karmiących, lecz także dla kobiet ciężarnych. Zupa grzybowa  – jest ciężkostrawna, ale jeśli nie obawiasz się swoich problemów trawiennych, możesz spokojnie ją jeść. Dziecku na pewno nie zaszkodzi. Temat grzybów przy karmieniu piersią wiele mam wciąż zastanawia. Tymczasem po ich zjedzeniu mleko nie staje się nagle ciężkostrawne i nie powoduje kolek i innych dolegliwości brzuszkowych.  Barszcz czerwony  – jest lekkostrawny, zawiera dużo soli mineralnych i błonnika, a buraki są prawdziwą bombą witaminową. Możesz go pić albo jeść w postaci zupy z uszkami (choć...

święta, kuchnia świąteczna, Boże Narodzenie, talerz
Dieta w ciąży
Menu na Boże Narodzenie trochę inne niż zwykle
Co postawić podać na wigilijną kolację? Pewnie powiesz: „To, co zwykle!”. Tak, ale dopiero wtedy, gdy urodzisz. Do tego czasu przestrzegaj zasad diety także podczas świąt.

Pierwsze danie Barszcz czerwony to zdecydowanie lepsze danie dla kobiety w ciąży niż zupa grzybowa , która jest ciężkostrawna, a do tego wzdyma. Jakie są zalety barszczu czerwonego? Przede wszystkim lekkostrawność, ale nie tylko. Buraki , z których przygotowany jest barszcz, są źródłem kwasu foliowego i żelaza, niezbędnego do tworzenia czerwonych krwinek (erytrocytów). Ich brak powoduje anemię. Przekąska Sałatka jarzynowa to jedno z tradycyjnych świątecznych dań. Możesz sobie na nią pozwolić, ale nie dodawaj do niej groszku czy kukurydzy (bo wzdymają)! Zamiast majonezu przygotuj sos jogurtowo-majonezowy (będzie lżejszy). Zobacz także: Suplementy niezbędne w ciąży: kwas foliowy, omega-3, witamina D i jod . Drugie danie W czasie ciąży powinnaś pokochać ryby pod każdą postacią. Wigilia to tylko jedna z okazji, by je jadać, a w czasie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy takich okazji powinno być znacznie więcej. Ryby są dla kobiety w ciąży doskonałym źródłem białka, które dostarcza podstawowych aminokwasów niezbędnych do rozwoju narządów i tkanek dziecka. Najlepsze są ryby morskie , bo dodatkowo są źródłem kwasów omega-3 (ważne dla rozwoju mózgu dziecka) i jodu (jego niedobór może grozić niedoczynnością tarczycy u malca, a w konsekwencji jego słabym rozwojem umysłowym). Jakie dania mogą więc znaleźć się na twoim wigilijnym stole? Na pewno  ryba po grecku . By ją przyrządzić, wybierz dorsza lub mintaja, a zamiast smażyć ryby, upiecz je w folii - potrawa będzie jeszcze zdrowsza. Dodaj duszone warzywa, pomidory...  Takie danie zawiera Omega-3, witaminę B, potas, likopen (chroni organizm m.in. przed chorobami układu krążenia), a całość jest lekkostrawna. Warto także postawić na łososia , którego możesz upiec w folii. Jest lepszy od karpia, ponieważ jest rybką morską i zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz