
Masz wątpliwości, czy postępujecie właściwie? Oto ważne fakty na temat seksu w ciąży.
1. Nie zrobicie dziecku krzywdy.
Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki, nie dojdzie do poronienia. Macica, od strony szyjki, jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa, trwające nawet do 30 minut po stosunku.
2. Nie przestałaś być dla męża atrakcyjna.
Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To naprawdę pomaga.
3. Masz prawo nie mieć ochoty na seks.
Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swe rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej.
Co na to można poradzić? Jak zwiększyć apetyt na seks? Jeżeli boli cię kręgosłup, poproś męża, żeby wymasował ci plecy. A może wypróbujecie jakąś nową pozycję? Jeśli mimo wszytko nie wróci ci ochota na seks, przypomnij sobie narzeczeńskie czasy i zaproś męża na romantyczną randkę, na kolację przy świecach...
4. Wcześniejsze poronienia mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania seksu.
Najlepiej jest powstrzymać się od pełnego współżycia przez pewien czas. Jak go wyliczyć? Do terminu ciąży, w którym nastąpiło ostatnie poronienie, dodaj cztery tygodnie. I przez ten okres powstrzymaj się od stosunków. Potem, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie ma plamień, przedwczesnych skurczów ani innych niepokojących objawów – możecie cieszyć się seksem.