Reklama

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży.

Reklama

Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu:

  1. Plamienie
  2. Wyższa temperatura
  3. Zmęczenie i rozdrażnienie
  4. Senność
  5. Białe upławy
  6. Ból podbrzusza
  7. Zmiany w piersiach

Plamienie

Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne, które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów.

Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro.

Wyższa temperatura ciała

Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C, czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest jednorazowy skok temperatury, ale jej stałe podwyższenie, które będzie widoczne przez najbliższy czas. Ten objaw ciąży jest skutkiem działania progesteronu (luteiny), jednego z ważnych ciążowych hormonów. W pierwszych dniach po zapłodnieniu to właśnie progesteron przygotowuje ścianę macicy do zagnieżdżenia zarodka, a później odpowiada za utrzymanie ciąży aż do momentu utworzenia łożyska.

Zmęczenie i rozdrażnienie

Niektóre przyszłe mamy odczuwają w pierwszych dniach po zapłodnieniu zmęczenie. Jest ono tak silne, że czują się wprost wyczerpane, choć właściwie trudno im znaleźć przyczynę tego stanu. Zmęczenie pojawiające się w pierwszym tygodniu ciąży i kolejnych to znak dla przyszłej mamy, aby zwolniła obroty. Nie świadczy o tym, że w jej organizmie dzieje się coś złego. To sygnał, by zacząć magazynować energię – rosnące w brzuchu nowe życie będzie jej potrzebować. Rozdrażnienie również związane jest z zaburzeniem dotychczasowej równowagi hormonalnej. Nie występuję u wszystkich kobiet. Niektóre przyszłe mamy twierdzą, że – wprost przeciwnie – podczas ciąży czuły większy spokój niż zwykle.

Senność

Zmęczeniu pojawiającemu się w pierwszych tygodniach ciąży towarzyszy wszechogarniająca senność. Jesteś wyczerpana, kładziesz się, żeby chwilę odpocząć i... budzisz się po kilku godzinach. Senność jest także skutkiem podniesienia się poziomu progesteronu. Wpływać może również na nią niższe ciśnienie krwi w ciąży i spadek poziomu cukru.

Białe upławy

Jedną ze zmian w organizmie, z jaką mamy do czynienia na początku ciąży, jest wydzielanie większej ilości śluzu z pochwy. Skutkiem tego są białe lub przezroczyste upławy. Wiele kobiet obserwuje je przez całą ciążę. Wydzieliny może być sporo. Pełni ona ważną funkcję - chroni drogi rodne przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli śluz nie zmienia koloru (powinien być mleczny, biały lub przezroczysty), nie towarzyszy mu przykry zapach, nie trzeba się martwić. Inny wygląd i zapach ciążowych upławów powinny być sygnałem do jak najszybszej konsultacji u ginekologa. Mogą świadczyć o infekcjach intymnych, które w ciąży są groźne dla rosnącego w brzuchu dziecka.

Ból podbrzusza

W pierwszym tygodniu ciąży możesz odczuwać lekki ból w dolnej części brzucha. Niektóre kobiety mówią, że na początku ciąży czuły lekkie skurcze, takie jak przed miesiączką. Ta dolegliwość (podobnie jak plamienie) związana jest z implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Niektóre mamy określają ten objaw jako dziwne uczucie w podbrzuszu.

Zmiany w piersiach

U kobiety w ciąży piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk. To również efekt zmian hormonalnych, które ruszają w organizmie, gdy dochodzi do zapłodnienia. W pierwszym tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa, że ich biust staje się pełniejszy. Tak również działa na ciało kobiety progesteronu, który m.in. jest odpowiedzialny za przygotowanie piersi do laktacji. Wrażenie powiększenia się piersi może być także skutkiem zatrzymywania się wody w organizmie, który na tym etapie bywa brany za zwykły objaw napięcia przedmiesiączkowego. Wśród objawów ciąży zauważalnych w pierwszym tygodniu wymienia się również zmianę wyglądu samej brodawki piersiowej, która staje się ciemniejsza i wyraźnie większa.

Wśród objawów, które pojawiają się w pierwszym tygodniu ciąży, rzadko występują spektakularne ciążowe mdłości. Są one charakterystyczne dla późniejszych tygodni ciąży (zwykle dokuczają od 6 tygodnia). Na tak wczesnym etapie również nie pojawia się częsta potrzeba oddawania moczu (pęcherz daje o sobie znać dopiero od 2-3 tygodnia ciąży).

Masz objawy ciąży – zrób test

Na podstawie wymienionych wyżej objawów można jedynie przypuszczać, że jesteś w ciąży. Pewność da zrobienie domowego testu ciążowego. Nie warto wykonywać go w pierwszym tygodniu ciąży, ponieważ wynik nie będzie wiarygodny.

Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, a dokładniej jego podjednostki beta-hCG. Hormon ten pojawia się zaraz po zapłodnieniu. Poziom beta-hCG rośnie i dopiero po 7-10 dniach od zapłodnienia może być wykrywalny przez testy. Najwcześniej test ciążowy warto wykonać w termienie miesiączki lub dwa dni po nim.

Pozytywny wynik testu ciążowego powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u ginekologa, który skieruje cię na konieczne badania, m.in. na badanie USG. W jego trakcie lekarz sprawdzi, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo i wykluczy ciążę pozamaciczną, która jest niebezpieczna dla zdrowia (a nawet życia) kobiety.

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama