Macica w ciąży odgrywa kluczową rolę – zapewnia płodowi idealne miejsce do rozwoju. To w niej zagnieżdża się zarodek, powstaje łożysko i pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Macica położona jest w miednicy mniejszej między odbytnicą a pęcherzem płodowym. Jej zadaniem jest przyjęcie zarodka, stworzenie mu najlepszych możliwych warunków do rozwoju oraz wypchnięcie dziecka na świat.

Reklama

Spis treści:

Jak wygląda macica w ciąży?

Przed ciążą macica waży 60-70 g, ma długość około 7 cm i pojemność kilku mililitrów. Kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, ustawioną szerszą częścią do góry. Na początku ciąży jej ścianki mają grubość ok. 2,5 cm. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży macica powiększa się, ale nierównomiernie – bardziej powiększa się jej górna część. Pod koniec ciąży macica waży ponad 1100 g i ma pojemność mniej więcej 5 litrów, a jej ścianki są cieńsze – mają ok. 1,5 cm grubości. Szyjka macicy w ciąży także podlega zmianom.

Od dołu macica połączona jest z pochwą, a w jej górnej części znajdują się ujścia jajowodów. Macica otoczona jest błoną, która stanowi część otrzewnej i nazywa się ją omaciczem. Macicę podtrzymują więzadła i tkanki włókniste.

Jak rośnie macica w ciąży?

Macica w ciąży systematycznie się powiększa, aby pomieścić wzrastający płód. Poniżej podajemy, dokąd sięga dno macicy na poszczególnych etapach ciąży:

Zobacz także
  • 8 tydzień ciąży: macica sięga spojenia łonowego i ma wielkość cytryny, a płód – maliny;
  • 12 tydzień ciąży: macica ma wielkość męskiej pięści, a płód – niewielkiej limonki;
  • 16 tydzień ciąży: macica sięga 2 palce powyżej spojenia łonowego, ma wielkość pomelo, a płód – awokado;
  • 20 tydzień ciąży: macica sięga 2-3 palce poniżej pępka, ma wielkość piłki do kosza, a płód – małego banana;
  • 24 tydzień ciąży: dno macicy sięga pępka, ona sama ma wielkość małego arbuza, a płód – kolby kukurydzy;
  • 28 tydzień ciąży: macica sięga 2-3 palce nad pępek, ma wielkość arbuza, a płód ma długość przeciętnego rabarbaru;
  • 32 tydzień ciąży: macica sięga połowy odległości między pępkiem a dolną częścią mostka, ma rozmiary sporego arbuza, a płód – dyni piżmowej;
  • 36 tydzień ciąży: dno macicy jest na wysokości łuków żebrowych, ona sama jest wielkości średniej dyni, a płód ma wielkość melona miodowego;
  • 40 tydzień ciąży: macica sięga 1-2 palce poniżej łuków żebrowych (obniża się jej dno), jest niemal wielkości 5 kg siatki ziemniaków, a płód – arbuza.

To ilustracja pokazująca, jak rośnie macica w ciąży (w każdym miesiącu):

macica w ciąży jak rozciąga się macica
Adobe Stock

Jak rośnie macica w ciąży. Rys. Adobe Stock

Choć macica rośnie już w pierwszym trymestrze ciąży, brzuch przyszłej mamy zaczyna powiększać się na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży.

Objawy rozciągania się macicy w ciąży

Macica w ciąży powiększa się prawie 100 razy. Czasami jej rozciąganiu towarzyszą dolegliwości. Może pojawić się kłujący ból lub uczucie ciągnięcia w okolicy dołu brzucha, pachwin, górnej części ud. Ból zlokalizowany w dole brzucha może nieco przypominać ból menstruacyjny. Bywa, że dolegliwości te pojawiają się nagle i trwają tylko chwilę, a czasami dokuczają przez dłuższy czas i nasilają się podczas chodzenia. Zdarza się, że są tak dokuczliwe, że przyszła mama decyduje się na sięgnięcie po bezpieczne w ciąży leki przeciwbólowe.

Powiększająca się macica w ciąży może uciskać aortę i utrudniać dopływ krwi do mózgu, co czasami objawia się zawrotami głowy, mroczkami, a nawet zasłabnięciem.

Jednak najbardziej widocznym objawem rozciągającej się macicy jest zwiększający rozmiary brzuch ciężarnej oraz pogłębiające się krzywizny kręgosłupa – szczególnie powiększa się lordoza (wygięcie do przodu lędźwiowego odcinka kręgosłupa).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama