Trojaczki obecnie rodzą się częściej niż kiedyś. Wynika to ze stosowania metod leczenia niepłodności. Z jednej strony stymulacja owulacji wiąże się bowiem z ryzykiem, że jajniki uwolnią więcej niż jedną komórkę jajową. Z drugiej strony – metoda in vitro może polegać na wszczepieniu do macicy więcej niż jednego zapłodnionego jajeczka. Samoistne niewspomagane uwolnienie więcej niż jednego jajeczka podczas owulacji zdarza się rzadko.

Reklama

Trojaczki:

Rodzaje trojaczków

Istnieją aż trzy typy trojaczków. To, do której grupy należą, zależy od tego, z ilu komórek jajowych powstały ich zarodki.

Trojaczki jednojajowe

Jest to najrzadszy typ ciąży trojaczej – trojaczki jednojajowe rodzą się raz na 500 tysięcy porodów. Do powstania takiej ciąży dochodzi, gdy zapłodniona zostaje jedna komórka jajowa. Dzieli się ona na dwa zarodki, a następnie jeden z nich ponownie ulega podziałowi na dwa zarodki.

Można stwierdzić, że trojaczki jednojajowe są potrójną wersją bliźniaków jednojajowych. Mają ten sam materiał genetyczny, tę samą płeć i są do siebie bardzo podobne.

Zobacz także

Trojaczki dwujajowe

Ich początek to dwie komórki jajowe zapłodnione przez dwa różne plemniki. Jednak jedno z nich dzieli się na dwa zarodki – tak dochodzi do powstania trzech rozwijających się płodów. Tego typu trojaczki to bliźnięta jednojajowe oraz ich bliźniak, który będzie się od nich różnił tak, jak różnią się bliźnięta dwujajowe. Jest to najczęstszy typ ciąży trojaczej.

Trojaczki trzyjajowe

Powstają, gdy w macicy zagnieżdżą się trzy zarodki powstałe z trzech różnych komórek jajowych i trzech różnych plemników. Każde z takich trojaczków ma własny kod genetyczny, są więc zwielokrotnionym rodzajem bliźniąt dwujajowych. Będą się między sobą różnić tak, jak różni się rodzeństwo urodzone z różnych ciąż.

Ciąża kobiety spodziewającej się trojaczków

Trojaczą ciążę można stwierdzić na wczesnym etapie – ginekolog widzi na USG trzy zarodki. Jednak nie oznacza to, że kobieta urodzi trojaczki. Zdarzają się bowiem przypadki, że liczba płodów zmniejsza się. W jednym z badań naukowych zaobserwowano, że w ciągu pierwszych dziewięciu tygodni aż u połowy kobiet będących w ciąży trojaczej liczba zarodków spadła – jedna trzecia kobiet donosiła bliźnięta, a 18 proc. urodziło tylko jedno dziecko.

Objawy ciąży trojaczej

Obserwuje się, że objawy ciąży u kobiety spodziewającej się trojaczków, są silniejsze niż w ciąży pojedynczej. Przyszła mama ma silniejsze mdłości, a wymioty są bardziej nasilone – istnieje ryzyko hyperemesis gravidarum. Kobieta spodziewająca się trojaczków bardziej przybiera na wadze (do 25 kg) i ma wyższe ryzyko cukrzycy ciążowej. Z tego względu ciąża trojacza jest z automatu traktowana jak ciąża podwyższonego ryzyka i wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego.

Poród trojaczków

Trojaczki, podobnie jak bliźnięta, zagrożone są przedwczesnym porodem. O ile zwykła pojedyncza ciąża trwa 40 tygodni, to statystycznie ciąża trojacza trwa 32 tygodnie. Na ogół im dłużej dzieci pozostają w brzuchu mamy, tym lepiej, jednak w przypadku trojaczków sytuacja wygląda nieco inaczej. Utrzymywanie takiej ciąży ponad 36 tygodni wiąże się z zagrożeniami zarówno dla kobiety, jak i jej dzieci. Z tego powodu często planuje się wykonanie cesarskiego cięcia w okolicach 36. tygodnia ciąży. Cesarka to często najbezpieczniejszy sposób urodzenia trojaczków, gdyż poród naturalny wiąże się w przypadku ciąży trojaczej ze zwiększonym ryzykiem komplikacji okołoporodowych oraz śmierci któregoś z dzieci. Trzy na cztery ciążę trojacze kończą się przed upływem 35. tygodnia ciąży.

Objawy porodu trojaczków są takie same, jak w przypadku zwykłej ciąży. Gdy się pojawią, kobieta powinna zgłosić się na porodówkę, gdzie najpewniej zostanie przygotowana do cesarskiego cięcia.

Ponieważ większość trojaczków rodzi się przedwcześnie, wymagają one specjalnej opieki, często na oddziale neonatologicznym, gdzie specjaliści zajmują się nimi jak każdymi innymi wcześniakami. Trojaczki urodzone przed 34. tygodniem ciąży mogą wymagać dogrzewania, dokarmiania i wspomagania oddychania.

Źródło: pregnancybirthbaby.org

Więcej o ciąży mnogiej:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama