Reklama

Wzdęcia w ciąży objawiają się bulgotaniem w brzuchu, bólami i uchodzącymi gazami (niezbyt miłe dolegliwości, szczególnie w miejscach publicznych, a zwłaszcza podczas wizyty u ginekologa). Wszystko przez gromadzące się w jelitach gazy będące skutkiem powolnego trawienia i działania bakterii jelitowych. Sprawę dodatkowo komplikuje rosnąca macica, która utrudnia odpływ gazów. Na szczęście gazy w ciąży nie są niebezpieczne ani dla przyszłej mamy, ani dla jej dziecka – dopóki w brzuchu słychać burczenie (lekarze nazywają je kruczeniem), wszystko jest w porządku.

Reklama

Spis treści:

  1. Co na wzdęcia w ciąży
  2. Wzdęcia w ciąży – przyczyny
  3. Silne wzdęcia w ciąży – jakie leki

Co na wzdęcia w ciąży

Oto 13 sposobów, które zapobiegają lub zwalczają wzdęcia w ciąży:

  1. Jedz bez pośpiechu – to, jak jemy, również może przyczyniać się do powstawania wzdęć. Gdy szybko połykasz śniadanie, żeby nie spóźnić się do pracy, łykasz również dużo powietrza. Każdy kęs pokarmu należy dokładnie przeżuć (specjaliści zalecają, aby robić to nawet 20 razy).
  2. Częściej siadaj do stołu – gdy jadasz dwa razy dziennie, przyjmujesz jednorazowo duże porcje jedzenia. Zaspokajasz nimi głód, ale twój leniwie działający układ pokarmowy ma problem ze strawieniem takiej ilości pokarmu. Zalega on długo w jelitach, stwarzając dobre warunki do powstawania gazów.
  3. Ogranicz życie gumy – próbując odświeżyć sobie oddech, przy okazji łykasz dużo powietrza i przyczyniasz się do dolegliwości żołądkowych. Z tego samego powodu staraj się też nie żuć gumy na pusty żołądek.
  4. Unikaj produktów wzdymających – czyli tych, których trawienie zwiększa ilość gazów w jelitach. Do tej grupy należą m.in. fasola i kapusta, ale również: cebula, czosnek, brokuły, kalafior, jabłka, gruszki, nektarynki, grzyby, twaróg, soczewica, ciecierzyca, orzechy nerkowca, słodziki oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Zastąp je produktami, które są lżej strawne. Jedz: marchew, dynię, pomidory, kapustę chińską, banany, kiwi, pomarańcze, chleb orkiszowy na zakwasie, płatki owsiane, orzechy włoskie. Pamiętaj: dieta w ciąży powinna być urozmaicona. Jeśli dokuczają ci silne wzdęcia, nie wprowadzaj żadnej diety na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla twojego stanu.
  5. Nie pij napojów gazowanych – na cenzurowanym są nie tylko słodzone napoje, ale również gazowana woda mineralna.
  6. Jedz tzw. naturalne probiotyki – czyli np. ogórki kiszone, które wspomagają trawienie. Dobrym sposobem na wzdęcia i zaparcia jest również picie kefiru w ciąży.
  7. Ogranicz słodycze – a najlepiej całkowicie wyeliminuj je ze swojej diety, gdyż są pożywką dla niekorzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych.
  8. Jedz produkty bogate w błonnik – błonnik sprawia, że treść pokarmowa łatwiej przechodzi przez jelita. Rytm wypróżnień staje się regularny (ciężarna powinna wypróżniać się przynajmniej raz dziennie). Staraj się jednak nie przesadzić z ilością błonnika. Wprowadzaj go do swojej diety powoli. Natychmiastowe przestawienie się na duże ilości produktów bogatych w błonnik może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, czyli większe wzdęcia w ciąży.
  9. Nie używaj środków przeczyszczających – nie są polecane w ciąży. Jeśli dokuczają ci zaparcia w ciąży, poproś lekarza o przepisanie preparatu z laktulozą.
  10. Unikaj stresu – napięcie psychiczne może przyczyniać się do gorszej pracy układu pokarmowego, wzdęć i bólu brzucha.
  11. Nie zapominaj o ruchu – po posiłku idź na krótki spacer, to pobudzi układ pokarmowy do pracy. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, wykonuj ćwiczenia w ciąży (joga, zajęcia na basenie, nordic walking).
  12. Dużo pij picie wody w ciąży to dobry sposób na walkę z zaparciami. Ciężarne powinny wypijać zdecydowanie więcej płynów. O lepsze nawodnienie musisz też zadbać, gdy jesz dużo pokarmów dostarczających błonnik.
  13. Uważaj na ziołamelisę w ciąży, która łagodzi problemy trawienne, należy mocno ograniczyć. Przeciwwskazany jest również koper włoski (podejrzewany o działanie toksyczne na płód), czasami jednak lekarze decydują się na jego zastosowanie. Bez obaw natomiast możesz pić miętę w ciąży albo napar z rumianku czy napar z imbiru lub herbatkę z dodatkiem imbiru. Zioła w ciąży trzeba traktować jak leki, dlatego zawsze ich przyjmowanie warto skonsultować ze specjalistą.

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Wzdęcia w ciąży są przede wszystkim skutkiem działania jednego z ciążowych hormonów – progesteronu. Hormony podczas ciąży przestrajają pracę całego organizmu. Progesteron rozkurcza mięśnie, także mięśnie gładkie jelit, w związku z czym zaczynają one wolniej pracować. Znajdująca się w nich treść pokarmowa jest dłużej trawiona (dłużej w nich zalega i wytwarza więcej gazu). W efekcie pierwszy trymestr ciąży może upłynąć pod znakiem gazów, odbijania się i wzdęć, odczuwanych czasem również jako pobolewanie podbrzusza.

Inne przyczyny wzdęć w ciąży:

  • ucisk rosnącej macicy na jelita,
  • błędy dietetyczne,
  • zaparcia pojawiające się pod koniec ciąży,
  • zażywanie preparatów z żelazem.

Na wzdęcia w ciąży szczególnie narażone są kobiety, które mają nietolerancje pokarmowe, np. nietolerancję laktozy, fruktozy lub glutenu. W ich przypadku kluczowe w profilaktyce wzdęć jest wyeliminowanie z diety produktów zawierających te substancje.

Silne wzdęcia w ciąży – jakie leki

Silne wzdęcia w ciąży mogą powodować duże uczucie dyskomfortu, uczucie rozpierania w brzuchu, a także dość silny ból. Jeśli dolegliwości te często nawracają, a działania profilaktyczne i nie przynoszą rezultatu, trzeba poprosić lekarza o przepisanie leków, które pomogą rozprawić się z problemem. Prawdopodobnie otrzymasz receptę na leki zawierające symetykon. Pamiętaj: wszystkie przyjmowane leki w ciąży trzeba konsultować z lekarzem!

Gdy wzdęciom w ciąży towarzyszą zaparcia, bezpiecznie możesz samodzielnie wypróbować czopki glicerynowe dla niemowląt. To jedyny środek, po jaki możesz sięgnąć na własną rękę, gdyż wszelkie środki przeczyszczające są w ciąży zakazane. W sytuacji, gdy czopki na zaparcia nie pomogą, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Do lekarza trzeba się też koniecznie zgłosić, gdy wzdęciom w ciąży towarzyszą dodatkowe objawy: wymioty, nudności, stan podgorączkowy, biegunka lub zaparcie, krew w stolcu, ostry ból brzucha oraz skurcz macicy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama