Połóg - czym jest
Canpol babies
Zakupy

Połóg – jak wygląda naprawdę i jak się do niego przygotować? Wywiad z położną i edukatorką laktacyjną

Czym właściwie jest połóg, jak się do niego przygotować i jak zadbać o mamę noworodka, rozmawiamy z Katarzyną Orawiec-Rymszewicz – położną, edukatorką laktacyjną i ekspertem marki Canpol babies.

Poród to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Wszyscy skupiamy się wokół cudownego maluszka, który przywitał świat, jednak pamiętajmy, że jest to także wyjątkowo trudny i wymagający okres dla jego mamy.

Połóg – to pojęcie, które nadal jest owiane tajemnicą niczym temat tabu. Czym dokładnie jest i jak przebiega?

Połóg to okres w życiu każdej kobiety, która rodziła. Zaczyna się bezpośrednio po porodzie i trwa przez około 6 tygodni. W tym czasie nasz narząd rodny wraca do stanu sprzed ciąży. Oznacza to, że macica obkurcza się i zwija, goją się rany poporodowe — po pęknięciu/szyciu krocza lub blizna po cięciu cesarskim oraz rozwija się nasza laktacja.

Czy połóg po cięciu cesarskim jest inny niż połóg po porodzie naturalnym?

Zmiany, które zachodzą w ciele kobiety po porodzie drogą cesarskiego cięcia, są podobne jak po porodzie drogami natury. Macica po obu porodach sukcesywnie obkurcza się, natomiast krwawienie z dróg rodnych po cięciu cesarskim może trwać nieco krócej, a to z tego względu, że często w czasie cięcia cesarskiego wyłyżeczkowana jest jama macicy. Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim i po pęknięciu/nacięciu krocza jest podobna, należy te miejsca utrzymywać w czystości i suchości, pozwalając na jak najczęstszy dostęp powietrza. Pamiętajmy również, że mobilność mamy po ciąży może znacząco różnić się w zależności od drogi porodu. Kobiety, które przeszły cięcie cesarskie, ze względu na przecięcie wielu struktur w brzuchu, mogą mieć na początku połogu problemy z poruszaniem się. Ból i strach o ranę po cięciu mogą utrudnić powrót do normalnego funkcjonowania i samodzielnego chodzenia. Należy korzystać z leków przeciwbólowych i instruktażu personelu medycznego w zakresie np. prawidłowego wstawania z łóżka czy podnoszenia dziecka. To ułatwi i usprawni mamom po cięciu cesarskim powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Czy możemy jakoś się przygotować do połogu?

Najlepszym przygotowaniem do połogu jest świadomość młodej mamy, że czekają ją zmiany. Mam na myśli zarówno nieprzespane noce, pobolewania w dole brzucha przy obkurczaniu się macicy, jak i zmiany w obrębie psychiki. Noworodek to wyzwanie – dla całej rodziny, ale szczególnie dla mamy. Mierzy się ona ze wszystkimi obowiązkami, jednocześnie nie czując się najlepiej fizycznie. Jeśli do tego dojdą problemy z karmieniem piersią (zastój lub nawał pokarmu) czy właśnie ból krocza, to niestety siłą rzeczy nie będzie ona tryskała entuzjazmem. Odpowiednia świadomość sytuacji to pierwszy krok do tego, by nas ona nie przerosła.

Kiedy i w jakie elementy powinna się wyposażyć mama na ten czas okołoporodowy?

Wyprawkę do porodu i na czas połogu kompletujemy jeszcze w czasie ciąży. To pozwala nam na poczucie bezpieczeństwa i przygotowania do nowej sytuacji. Warto wybierać dobre jakościowo i sprawdzone produkty, które sprawdzą się w tym wyjątkowym czasie. Taka „wyprawka pełna troski", z najważniejszymi rzeczami dla mamy, które poprawią jej komfort życia w czasie połogu to:

· Podkłady poporodowe — najlepiej wysokochłonne, które idealnie sprawdzą się w nocy, w pierwszych dniach po porodzie. Powinny charakteryzować się przyjemnym w dotyku materiałem, przepuszczalnością powietrza i wygodą w użyciu oraz możliwością przymocowania do bielizny.

· Wkładki laktacyjne, które będą chłonne i przyjemne w dotyku dla naszych piersi oraz przewiewne – to zapewni komfort użytkowania i odpowiednią higienę. Warto by były wyposażone w pasek samoprzylepny, dzięki któremu nie będą się przemieszczać i zapewnią mamie uczucie suchości.

· Siateczkowe majtki poporodowe. Ważne, by nie podrażniały skóry i zapewniały swobodny dopływ powietrza – to przyspieszy gojenie się rany po cięciu cesarskim i pęknięciu/nacięciu krocza. Canpol babies ma w ofercie różne rozmiary, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować.

· Podkłady higieniczne, które sprawdzą się w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych malucha, ale też zabezpieczą nasze łóżko na początku krwawienia poporodowego.

· Laktator, który może się przydać już w pierwszych dniach po porodzie. Ważne, by wybrać model dwufazowy i z regulacją siły ssania. Lepiej mieć go w wyprawce, by na ostatnią chwilę nie kupować przypadkowego sprzętu.

Wszystkie powyższe akcesoria przyszłe mamy znajdą w ofercie Canpol babies. Są to produkty, które od wielu lat szczerze rekomenduję swoim pacjentkom. Oczywiście oprócz produktów wymienionych powyżej mama powinna zdecydowanie zadbać o wygodne ubranie po porodzie, najlepiej mieć wcześniej przygotowane i pomrożone posiłki (dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu, kiedy w domu pojawi się maluszek).

Czy jest coś, co powinno wzbudzić niepokój u mamy lub taty w czasie połogu?

Pamiętajmy, że narodziny malucha to wielkie przeżycie i wydarzenie nie tylko dla mamy, ale i dla taty. Uczucia, jakie nam towarzyszą to euforia, szczęście i spełnienie, ale również stres i obawy, a także świadomość, że jesteśmy w 100% odpowiedzialni za tego małego człowieka. Zastanawiamy się, czy wszystko robimy prawidłowo i wystarczająco. Dodatkowo dochodzi permanentne uczucie zmęczenia. Większość młodych mam po narodzinach dziecka dopada baby blues (smutek poporodowy związany z nową rolą i obowiązkami). Jest to prawidłowa reakcja naszego organizmu na ilość zmian w tak krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że jeśli ten stan obniżonego nastroju utrzymuje się dłuższy czas, najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się do swojej położnej środowiskowej lub lekarza rodzinnego, lub udać się na poradę psychologiczną. Ci specjaliści mogą potwierdzić ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Szybko wdrożona pomoc psychologa i/lub psychiatry pomoże młodej mamie radzić sobie z trudnościami i cieszyć się tymi dobrymi momentami w macierzyństwie.

Czy istnieją sposoby, by osoby z otoczenia mogły poprawić świeżo upieczonej mamie nastrój?

Myślę, że warto to zawrzeć w takiej liście polecanych i zakazanych praktyk czy słów w stosunku do mamy. Oto lista tego, czego nie mówimy i nie robimy w stosunku do młodej mamy:

- nie oceniamy jej wyglądu: mówienie, że wygląda na zmęczoną lub że widać jej jeszcze zbędne kilogramy jest bardzo przykre, mało motywujące i nie na miejscu;

- nie udzielamy dobrych rad na siłę, lepiej świeżo upieczoną mamę zapytać, czy możemy coś zasugerować, niż zalewać ją milionem naszych mądrości;

- nie wtrącamy się w sposób karmienia dziecka, nie krytykujemy, jeśli mama zrezygnowała z karmienia piersią, nie oceniamy, a jeśli walczy o laktacje, dodajmy słowo otuchy, zamiast oceniać w myśl hasła kampanii „Canpol babies, bo mamy wiedzą najlepiej”

Natomiast to, co młodej mamie w czasie połogu jest potrzebne, to na pewno:

- wsparcie otoczenia;

- unikanie dodatkowego stresu niezwiązanego z nową sytuacją;

- odbarczenie choćby na okres połogu od obowiązków domowych;

- możliwość spędzenia chwili bez maluszka u boku, czyli moment sam na sam dla mamy.

Jako położna, edukatorka laktacyjna i mama, wszystkim młodym mamom życzę spokoju i szybkiego powrotu do balansu emocjonalnego. Okres połogu to wyjątkowy, a zarazem dość trudny czas dla Kobiety, wsparcie bliskich jest nieocenione. To zaangażowanie najbliższych w nadejście nowego członka rodziny pozwoli mamom cieszyć się urokami macierzyństwa i szybko przezwyciężać trudności.

Więcej informacji na temat przygotowania do porodu, połogu i pierwszych dni po porodzie znajdziemy w najnowszym odcinku Canpol Ladies, na kanale YouTube marki Canpol babies. Ania Dereszowska oraz Justyna Kozłowska rozmawiają w nim z ekspertką Katarzyną Orawiec-Rymszewicz na wrażliwe tematy dotyczące połogu, macierzyństwa i opieki nad noworodkiem po wyjściu ze szpitala. To prawdziwa skarbnica wiedzy dla młodej mamy oraz kobiety spodziewającej się dziecka. To także doskonała społeczność dla wszystkich przyszłych i obecnych mam, które szukają wsparcia i wiedzy w trudach i blaskach macierzyństwa.

 

Źródło: Biuro Prasowe Canpol Babies

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA