Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Połóg - czym jest
Canpol babies
Zakupy

Połóg – jak wygląda naprawdę i jak się do niego przygotować? Wywiad z położną i edukatorką laktacyjną

Czym właściwie jest połóg, jak się do niego przygotować i jak zadbać o mamę noworodka, rozmawiamy z Katarzyną Orawiec-Rymszewicz – położną, edukatorką laktacyjną i ekspertem marki Canpol babies.

Poród to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Wszyscy skupiamy się wokół cudownego maluszka, który przywitał świat, jednak pamiętajmy, że jest to także wyjątkowo trudny i wymagający okres dla jego mamy.

Połóg – to pojęcie, które nadal jest owiane tajemnicą niczym temat tabu. Czym dokładnie jest i jak przebiega?

Połóg to okres w życiu każdej kobiety, która rodziła. Zaczyna się bezpośrednio po porodzie i trwa przez około 6 tygodni. W tym czasie nasz narząd rodny wraca do stanu sprzed ciąży. Oznacza to, że macica obkurcza się i zwija, goją się rany poporodowe — po pęknięciu/szyciu krocza lub blizna po cięciu cesarskim oraz rozwija się nasza laktacja.

Czy połóg po cięciu cesarskim jest inny niż połóg po porodzie naturalnym?

Zmiany, które zachodzą w ciele kobiety po porodzie drogą cesarskiego cięcia, są podobne jak po porodzie drogami natury. Macica po obu porodach sukcesywnie obkurcza się, natomiast krwawienie z dróg rodnych po cięciu cesarskim może trwać nieco krócej, a to z tego względu, że często w czasie cięcia cesarskiego wyłyżeczkowana jest jama macicy. Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim i po pęknięciu/nacięciu krocza jest podobna, należy te miejsca utrzymywać w czystości i suchości, pozwalając na jak najczęstszy dostęp powietrza. Pamiętajmy również, że mobilność mamy po ciąży może znacząco różnić się w zależności od drogi porodu. Kobiety, które przeszły cięcie cesarskie, ze względu na przecięcie wielu struktur w brzuchu, mogą mieć na początku połogu problemy z poruszaniem się. Ból i strach o ranę po cięciu mogą utrudnić powrót do normalnego funkcjonowania i samodzielnego chodzenia. Należy korzystać z leków przeciwbólowych i instruktażu personelu medycznego w zakresie np. prawidłowego wstawania z łóżka czy podnoszenia dziecka. To ułatwi i usprawni mamom po cięciu cesarskim powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Czy możemy jakoś się przygotować do połogu?

Najlepszym przygotowaniem do połogu jest świadomość młodej mamy, że czekają ją zmiany. Mam na myśli zarówno nieprzespane noce, pobolewania w dole brzucha przy obkurczaniu się macicy, jak i zmiany w obrębie psychiki. Noworodek to wyzwanie – dla całej rodziny, ale szczególnie dla mamy. Mierzy się ona ze wszystkimi obowiązkami, jednocześnie nie czując się najlepiej fizycznie. Jeśli do tego dojdą problemy z karmieniem piersią (zastój lub nawał pokarmu) czy właśnie ból krocza, to niestety siłą rzeczy nie będzie ona tryskała entuzjazmem. Odpowiednia świadomość sytuacji to pierwszy krok do tego, by nas ona nie przerosła.

Kiedy i w jakie elementy powinna się wyposażyć mama na ten czas okołoporodowy?

Wyprawkę do porodu i na czas połogu kompletujemy jeszcze w czasie ciąży. To pozwala nam na poczucie bezpieczeństwa i przygotowania do nowej sytuacji. Warto wybierać dobre jakościowo i sprawdzone produkty, które sprawdzą się w tym wyjątkowym czasie. Taka „wyprawka pełna troski", z najważniejszymi rzeczami dla mamy, które poprawią jej komfort życia w czasie połogu to:

· Podkłady poporodowe — najlepiej wysokochłonne, które idealnie sprawdzą się w nocy, w pierwszych dniach po porodzie. Powinny charakteryzować się przyjemnym w dotyku materiałem, przepuszczalnością powietrza i wygodą w użyciu oraz możliwością przymocowania do bielizny.

· Wkładki laktacyjne, które będą chłonne i przyjemne w dotyku dla naszych piersi oraz przewiewne – to zapewni komfort użytkowania i odpowiednią higienę. Warto by były wyposażone w pasek samoprzylepny, dzięki któremu nie będą się przemieszczać i zapewnią mamie uczucie suchości.

· Siateczkowe majtki poporodowe. Ważne, by nie podrażniały skóry i zapewniały swobodny dopływ powietrza – to przyspieszy gojenie się rany po cięciu cesarskim i pęknięciu/nacięciu krocza. Canpol babies ma w ofercie różne rozmiary, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować.

· Podkłady higieniczne, które sprawdzą się w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych malucha, ale też zabezpieczą nasze łóżko na początku krwawienia poporodowego.

· Laktator, który może się przydać już w pierwszych dniach po porodzie. Ważne, by wybrać model dwufazowy i z regulacją siły ssania. Lepiej mieć go w wyprawce, by na ostatnią chwilę nie kupować przypadkowego sprzętu.

Wszystkie powyższe akcesoria przyszłe mamy znajdą w ofercie Canpol babies. Są to produkty, które od wielu lat szczerze rekomenduję swoim pacjentkom. Oczywiście oprócz produktów wymienionych powyżej mama powinna zdecydowanie zadbać o wygodne ubranie po porodzie, najlepiej mieć wcześniej przygotowane i pomrożone posiłki (dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu, kiedy w domu pojawi się maluszek).

Czy jest coś, co powinno wzbudzić niepokój u mamy lub taty w czasie połogu?

Pamiętajmy, że narodziny malucha to wielkie przeżycie i wydarzenie nie tylko dla mamy, ale i dla taty. Uczucia, jakie nam towarzyszą to euforia, szczęście i spełnienie, ale również stres i obawy, a także świadomość, że jesteśmy w 100% odpowiedzialni za tego małego człowieka. Zastanawiamy się, czy wszystko robimy prawidłowo i wystarczająco. Dodatkowo dochodzi permanentne uczucie zmęczenia. Większość młodych mam po narodzinach dziecka dopada baby blues (smutek poporodowy związany z nową rolą i obowiązkami). Jest to prawidłowa reakcja naszego organizmu na ilość zmian w tak krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że jeśli ten stan obniżonego nastroju utrzymuje się dłuższy czas, najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się do swojej położnej środowiskowej lub lekarza rodzinnego, lub udać się na poradę psychologiczną. Ci specjaliści mogą potwierdzić ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Szybko wdrożona pomoc psychologa i/lub psychiatry pomoże młodej mamie radzić sobie z trudnościami i cieszyć się tymi dobrymi momentami w macierzyństwie.

Czy istnieją sposoby, by osoby z otoczenia mogły poprawić świeżo upieczonej mamie nastrój?

Myślę, że warto to zawrzeć w takiej liście polecanych i zakazanych praktyk czy słów w stosunku do mamy. Oto lista tego, czego nie mówimy i nie robimy w stosunku do młodej mamy:

- nie oceniamy jej wyglądu: mówienie, że wygląda na zmęczoną lub że widać jej jeszcze zbędne kilogramy jest bardzo przykre, mało motywujące i nie na miejscu;

- nie udzielamy dobrych rad na siłę, lepiej świeżo upieczoną mamę zapytać, czy możemy coś zasugerować, niż zalewać ją milionem naszych mądrości;

- nie wtrącamy się w sposób karmienia dziecka, nie krytykujemy, jeśli mama zrezygnowała z karmienia piersią, nie oceniamy, a jeśli walczy o laktacje, dodajmy słowo otuchy, zamiast oceniać w myśl hasła kampanii „Canpol babies, bo mamy wiedzą najlepiej”

Natomiast to, co młodej mamie w czasie połogu jest potrzebne, to na pewno:

- wsparcie otoczenia;

- unikanie dodatkowego stresu niezwiązanego z nową sytuacją;

- odbarczenie choćby na okres połogu od obowiązków domowych;

- możliwość spędzenia chwili bez maluszka u boku, czyli moment sam na sam dla mamy.

Jako położna, edukatorka laktacyjna i mama, wszystkim młodym mamom życzę spokoju i szybkiego powrotu do balansu emocjonalnego. Okres połogu to wyjątkowy, a zarazem dość trudny czas dla Kobiety, wsparcie bliskich jest nieocenione. To zaangażowanie najbliższych w nadejście nowego członka rodziny pozwoli mamom cieszyć się urokami macierzyństwa i szybko przezwyciężać trudności.

Więcej informacji na temat przygotowania do porodu, połogu i pierwszych dni po porodzie znajdziemy w najnowszym odcinku Canpol Ladies, na kanale YouTube marki Canpol babies. Ania Dereszowska oraz Justyna Kozłowska rozmawiają w nim z ekspertką Katarzyną Orawiec-Rymszewicz na wrażliwe tematy dotyczące połogu, macierzyństwa i opieki nad noworodkiem po wyjściu ze szpitala. To prawdziwa skarbnica wiedzy dla młodej mamy oraz kobiety spodziewającej się dziecka. To także doskonała społeczność dla wszystkich przyszłych i obecnych mam, które szukają wsparcia i wiedzy w trudach i blaskach macierzyństwa.

 

Źródło: Biuro Prasowe Canpol Babies

 

Sylwia Bomba o połogu: „Najgorszy miesiąc mojego życia” [WIDEO]

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby blues Baby...

Zofia Zborowska może liczyć na wsparcie bliskich
Aktualności
Zofia Zborowska o pierwszych tygodniach po porodzie: „Połóg naprawdę mnie zgniótł”
„Nie byłam w stanie siedzieć, stać, chodzić...” – Zofia Zborowska przyznaje, że choć była przygotowana na poporodowy „rozpierdziel emocjonalny”, to zaskoczyła ją fizyczność połogu. Na szczęście mogła liczyć na wsparcie męża oraz bliskich jej kobiet. I na ukochaną córeczkę Nadzieję, która jest wyjątkowo bezproblemowym dzieckiem. Teraz aktorka apeluje do kobiet w połogu, by nie bały się prosić o pomoc.

Zofia Zborowska-Wrona dwa miesiące temu została mamą. Aktorka, dzieląc się swoimi doświadczeniami, nie kryje, że rzeczywistość potrafi boleśnie zaskoczyć – zarówno jeśli chodzi o ciążę oraz poród, jak i połóg. Ten ostatni według aktorki wciąż traktowany jest jako tabu, co wcale nie pomaga kobietom, które po raz pierwszy zostały mamami. O swoich przemyśleniach opowiedziała w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”. Zofia Zborowska: „To jest bardzo trudne dla kobiety” Zdaniem Zofii Zborowskiej należy poruszać temat połogu, by przygotować kobiety na to, co może dziać się z ich ciałem po porodzie. „Nagle znajdujemy się w zupełnie nowej sytuacji ze swoim ciałem i dzieckiem, do którego nie byłyśmy w stanie się przyzwyczaić” – wyznaje aktorka. „O tym się w ogóle nie mówi i do tego nie przygotowuje. Byłam bardzo gotowa psychicznie na połóg, wiedziałam, że to jest ciężkie. Tak bardzo skupiłam się na tej psychiczności, że zaskoczyła mnie fizyczność” – dodała na łamach programu. Mama Nadziei mówi wprost, że przez  ból, który towarzyszył jej w czasie połogu, nie mogła chodzić, stać ani siedzieć. Postanowiła, że nie będzie milczeć na ten temat. „Warto o tym mówić, by może w jakiś sposób przygotować te dziewczyny na to, co może je spotkać. Nie musi, ale może” – podkreśla Zofia Zborowska. Zosia Samosia w połogu? Nie, nie bójcie się prosić o pomoc! Mama Nadziei w rozmowie na temat połogu zwraca też szczególną uwagę na znaczenie wsparcia ze strony bliskich. Tuż po porodzie sądziła, że nie będzie w stanie powierzyć nikomu opieki nad Nadzieją. „Rzeczywistość szybko pokazała mi, że: jak ledwo stoisz, to może jednak pozwól sobie prosić o pomoc” – mówiła. Zaapelowała też do młodych mam: „Dziewczyny, nie bójcie się prosić o pomoc! Trzeba...

Agnieszka Kaczorowska o połogu: „Dla mnie to czas na odpoczynek i regenerację”
Instagram
Aktualności
Agnieszka Kaczorowska o połogu: „Jestem zdziwiona, że można mieć tak dobry połóg!”
Zdaniem Agnieszki Kaczorowskiej za mało mówi się o pozytywnych doświadczeniach związanych z połogiem. Ona sama wspomina ten czas bardzo dobrze.

Agnieszka Kaczorowska poinformowała fanów na Instagramie o zakończeniu połogu, czyli 6-tygodniowego okresu po porodzie. Jej zdaniem za mało mówi się o faktach dotyczących połogu i przedstawia się go tylko w złym świetle. Tancerka – jak sama przyznaje – przeszła ten czas wyjątkowo dobrze. Agnieszka Kaczorowska była gotowa na czas połogu „Za pierwszym i za drugim razem byłam gotowa na wszystko. Ta otwartość głowy pozwoliła mi jeden i drugi połóg przeżyć dobrze i móc pięknie go wspominać” – zaczęła aktorka swój długi wpis na Instagramie, dodając: „Dwa lata temu było znacznie trudniej. Teraz było tak dobrze, że aż sama jestem zdziwiona, że można mieć tak dobry połóg (nadmienię, że jestem po dwóch porodach drogami natury, dlatego teoretycznie powinno być podobnie, a było zupełnie inaczej)”. Każda kobieta przechodzi ten okres inaczej Jak pisze dalej gwiazda, dla niej połóg to po prostu czas na odpoczynek i regenerację. I choć podkreśla, że może mieć różne oblicza („co kobieta, to jej historia”), można też przejść go łagodnie. „Połóg nie musi być zły i ciężki. Może być naprawdę dobry i łagodny. Można odnaleźć w nim czas dla siebie i na to co dla każdej z nas ważne. Może być spokój w głowie, w sercu… Może być dobrze. Naprawdę może być po prostu dobrze” – przekonuje młoda mama.            Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez 𝑨𝒈𝒏𝒊𝒆𝒔𝒛𝒌𝒂 𝑲𝒂𝒄𝒛𝒐𝒓𝒐𝒘𝒔𝒌𝒂-𝑷𝒆𝒍𝒂 (@agakaczor) Aktorka podkreśla, że do połogu warto się odpowiednio przygotować. Przekonuje, że choć zawsze może nas...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak