GRY
 
 

Co dziecko może robić w muzeum? Wszystko!

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa przygotowana przez dzieci wystawa "W Muzeum wszystko wolno". Jeśli jeszcze jej nie widziałaś, musisz to nadrobić – razem ze swoim dzieckiem. Wystawa zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie HIT Mamo, To Ja!

Wystawa "W Muzeum wszystko wolno"
fot. materiały organizatorów/Muzeum Narodowe w Warszawie
Dla wielu dorosłych muzea oznaczają długie kolejki, drogie bilety i... nudę. Rodzice rzadko zabierają dzieci na wystawy – kino, basen czy park rozrywki są o wiele popularniejszymi sposobami na rodzinne spędzanie czasu. Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" w Muzeum Narodowym jest wyjątkowa właśnie dlatego, że daje dzieciom to, czego pragną – zdecydowanie nie jest nudna.

W Muzeum Narodowym dzieci mają głos

W projekcie brało udział blisko 70 dzieci od 6 do 14 lat. Pod okiem dyrektor Muzeum, Agnieszki Morawińskiej, dzieci wybrały eksponaty na wystawę, nagrały audioprzewodniki dla zwiedzających, wymyśliły scenografię ekspozycji, opracowały materiały edukacyjne i wybrały dzieła przygotowane do celów promocyjnych.

Wystawa podzielona jest na sześć części. Każdą z nich przygotowywał inny zespół dzieci, dlatego są tak wyjątkowe i niepowtarzalne. W każdej z części eksponowane są przedmioty z różnych epok i różnych kolekcji Muzeum: obrazy, grafiki, monety, starodawne stroje, antyczne rzeźby czy współczesne fotografie przenikają się w kolejnych częściach wystawy.
  • Las – tematem ekspozycji są zwierzęta. Można tu znaleźć egipskie mumie zwierząt, porcelanowe figurki czy obrazy Jacka Malczewskiego.
  • Taniec Minotaura – ta część wystawy przywołuje motyw labiryntu. Żeby odnaleźć eksponaty, należy przejść kręte ścieżki i ominąć ślepe zaułki. Na swojej drodze można będzie zobaczyć prace Picassa czy ozdoby liczące tysiące lat.
  • Pokój strachów – głównym zadaniem Pokoju Strachów jest... przestraszenie zwiedzającego. Wśród eksponatów można znaleźć przerażające i mroczne obrazy Jana Matejki czy Zdzisława Beksińskiego. Wszystko przy dźwiękach upiornej muzyki!
  • Gra w bohatera – dopiero rozwiązanie multimedialnej krzyżówki wyjawi główne hasło ekspozycji, jednak możemy zdradzić, że eksponaty związane są z bohaterami historycznymi, mitologicznymi, a także ze świętymi i bohaterami dnia codziennego, np. strażakami.
  • Skarbiec – ta ekspozycja skrywa ponad 50 bardzo wyjątkowych przedmiotów. Wśród eksponatów znajdują się drogocenna biżuteria, mityczne figury zapewniające swoim właścicielom bogactwo czy skarby z odległych zakątków świata.
  • Zmiany – część wystawy poświęcona przemianom w modzie, od starożytności aż po dzisiaj. Oryginalne, haftowane suknie, chińskie buciki i starożytne rzeźby – to wszystko (i nie tylko!) można zobaczyć w tej ekspozycji. 
Każda z części wprowadza zwiedzających w inny świat. Wystawa wzbogacona jest o filmy i nagrania z udziałem dzieci, muzykę, prezentacje multimedialne i interaktywne zabawy – takie zwiedzanie to przyjemność nie tylko dla dzieci! Dodatkowo, podczas zwiedzania można odkryć tajemnicze pokoje Muzeum, do których na co dzień nie można wejść.

Jeśli nie macie planów na weekend, koniecznie wybierzcie się z dziećmi do Muzeum Narodowego. Wystawę można oglądać tylko do 8 maja!
Wciąż macie wątpliwości? Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" zdobyła specjalne wyróżnienie magazynu Mamo, To Ja w kategorii idea przyjazna dziecku. HIT Mamo, To Ja to najlepsza rekomendacja!

Więcej informacji  znajdziesz na stronie Muzeum.

Czytaj także: Czas wolny z dzieckiem? Sprawdź, co piszą na forum inne mamy
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.
Doładuj
Przeładuj