Plaga nieszczepionych dzieci w Pomorskiem
fot. Fotolia

Plaga nieszczepionych dzieci? Dane sanepidu niepokoją nie tylko rodziców!

Mimo kar pieniężnych nakładanych na rodziców przez wojewodę, w województwie pomorskim wzrasta liczba nieszczepionych dzieci.
Hanna Szczesiak
Plaga nieszczepionych dzieci w Pomorskiem
fot. Fotolia
Według danych sanepidu, w porównaniu z ubiegłym rokiem w województwie pomorskim przybyło ponad 400 nieszczepionych dzieci. W sumie jest ich prawie 2200, najwięcej w Gdańsku (588), Gdyni (460) i Wejherowie (287).

Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci?

Wzrost liczby niezaszczepionych dzieci oraz osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych najprawdopodobniej jest efektem intensyfikacji działań ruchów antyszczepionkowych i coraz szerszego kręgu osób reprezentujących "alternatywny" styl życia, w przypadku którego każde szczepienie traktowane jest jako "niepotrzebna immunizacja" organizmu. Jest to zjawisko, które trzeba bardzo wnikliwie obserwować i bardzo zdecydowanie mu przeciwdziała – mówi w rozmowie z gazeta.pl Anna Obuchowska z gdańskiego sanepidu.

Na rodziców, którzy nie szczepią dzieci, nakładane są grzywny w wysokości od 500 zł do 5000 zł w zależności od liczby szczepień. To tzw. grzywna w celu przymuszenia. Niewielu rodziców w rzeczywistości ją płaci – większość decyduje się zaszczepić dziecko i w ten sposób uniknąć płacenia kary. Część rodziców gra na zwłokę i odwołuje się od decyzji wojewody i sanepidu, tym samym wydłużając okres na zapłacenie kary.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Nie wahaj się, zaszczep dziecko!

Rodzice nie szczepią dzieci głównie pod wpływem manipulacji ruchów antyszczepionkowych. Przypominamy badanie sfinansowane przez antyszczepionkowców, które zamiast udowodnić, obaliło tezę, że szczepionki powodują autyzm. Szczepienia ratują zdrowie i życie maluchów. Choć nie gwarantują, że dziecko nie zachoruje na daną chorobę, np. ospę, po szczepieniu przebieg choroby może być o wiele łagodniejszy.

Zaszczepiłyście swoje dzieci czy jeszcze się wahacie? Co myślicie o karaniu grzywną rodziców, którzy nie szczepią dzieci?

Czytaj także: Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom od 2017 roku

źródło: trójmiasto.gazeta.pl
Oceń artykuł

Ocena 2 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy