problemy ze snem w ciąży
fot. Fotolia

Czy dobry sen może zapobiec cukrzycy ciążowej? Nowe doniesienia

Wysypiasz się w ciąży? Powinnaś, być może pomoże ci to uniknąć cukrzycy ciążowej. Zobacz, co odkryli naukowcy nt. związku między ilością snu a ryzykiem wystąpienia cukrzycy w ciąży.
Karolina Stępniewska
problemy ze snem w ciąży
fot. Fotolia
Cukrzyca ciążowa dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży. Podwyższony poziom cukru we krwi w okresie ciąży jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, a po porodzie najczęściej wraca do normy, chociaż kobieta, która miała cukrzycę w ciąży, znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Cukrzyca ciężarnych rozpoczyna się najczęściej na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży, a wykrywa się ją dzięki badaniu krwi wykonywanym między 24-28 tygodniem ciąży. Test obciążenia glukozą daje wiarygodny wynik, który pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową. 

Cukrzyca ciążowa: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Czy jest coś, co może ci pomóc uniknąć cukrzycy ciążowej? Według najnowszych doniesień ze świata nauki pomocny może okazać się... sen. Grupa międzynarodowych naukowców postanowiła sprawdzić, czy ilość i jakość snu kobiety w ciąży może mieć wpływ na wystąpienie u niej cukrzycy ciężarnych. W tym celu przebadali prawie 700 kobiet w ciąży i odkryli, że te z nich, które sypiały za mało, miały nieprawidłowy poziom cukru

Naukowcy tłumaczą to tym, że sen wpływa na metabolizm glukozy. Osoby, które mają za mało snu, częściej chorują na cukrzycę typu 2, a teraz dowiadujemy się, że długość snu ma też wpływ na poziom cukru w czasie ciąży. W grupie badanych kobiet największe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej zaobserwowano u kobiet, które przesypiały nocą mniej niż 6 godzin.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Cukrzyca w ciąży: nie bagatelizuj jej!

Cukrzycy ciążowej nie wolno bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych komplikacji, m.in. przedwczesnego porodu  i dużej wagi urodzeniowej dziecka (co z kolei może oznaczać trudny poród). Dlatego kobieta, u której badanie wykazało podwyższony poziom cukru we krwi musi koniecznie znajdować się pod opieką lekarza, kontrolować poziom cukru odpowiednią dietą i codziennymi pomiarami cukru przy pomocy glukometru. Jeśli dieta cukrzycowa nie wystarcza do uregulowania poziomu cukru we krwi, konieczne będzie włączenie insuliny. I – jak się okazuje - może też więcej snu? 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy