nowa pandemia
fot. adobe stock

Czeka nas kolejna pandemia? W Chinach wykryto nowy szczep wirusa!

Chińscy naukowcy informują, że może dojść do wybuchu kolejnej pandemii z uwagi na zagrożenie ze strony wirusa świńskiej grypy. Badacze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. WHO obiecuje zaś dokładnie przestudiować ustalenia chińskich naukowców.
Katarzyna Gałązkiewicz
nowa pandemia
fot. adobe stock
Pierwsze wzmianki o wirusie  G4 EA H1N1 pojawiły się w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Odnotowano tam zdolność wirusa do przenoszenia się ze świni na człowieka. Nie zauważono jednak, by dalej migrował on między ludźmi. Niemniej jednak naukowcy z kilku chińskich uniwersytetów i Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom przestrzegają, że wirus G4 ma „wszystkie podstawowe właściwości do infekowania ludzi”. Przypuszcza się, że G4 EA H1N1 może dalej mutować i w ten sposób zacząć przenosić się z człowieka na człowieka, a to może grozić pandemią.

Nowy szczep wirusa świńskiej grypy w Chinach

Okazuje się, że G4 pochodzi od wirusa H1N1, który spowodował pandemię w 2009 roku. Wirusem z Meksyku zaraziło się wtedy 700 milionów ludzi na całym świecie. WHO potwierdziła wtedy 17 tys. zgonów spowodowanych świńską grypą. W latach 2011-2018 badacze pobrali 30 tys. wymazów od świń w rzeźniach w dziesięciu chińskich prowincjach. 
Wyizolowali następnie 179 różnych wirusów świńskiej grypy. Większość z nich należała do nowego gatunku, który coraz częściej występował u świń od 2016 r. 
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Niebezpieczeństwo ze strony wirusa G4

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty między innymi na fretkach, które są wykorzystywane w badaniach nad grypą, dlatego, że mają objawy podobne do ludzkich. Z badań wynika, że G4 jest wysoce zakaźny, namnaża się w ludzkich komórkach i powoduje u fretek objawy poważniejsze niż inne wirusy. Testy wykazały także, że jakakolwiek odporność na grypę sezonową nie chroni przed G4. Według naukowców 10,4 procent hodowców świń zostało już zarażonych.

Apel WHO

WHO apeluje o czujność wobec nowego szczepu wirusa świńskiej grypy w Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia przyznała także, że bada te doniesienia i na razie nie jest w stanie się do nich odnieść. Jak powiedział Christian Lindmeier, rzecznik WHO:

„Wykrycie nowego szczepu świńskiej grypy pokazuje, że musimy kontynuować badania nad grypą, a także pozostać czujnymi na inne zagrożenia, nawet w dobie pandemii koronawirusa” – przyznał.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że bardzo ważna jest międzynarodowa współpraca przy badaniu nowego szczepu świńskiej grypy, a także monitorowanie populacji zwierząt.

Źródło: techwp.pl, o2.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy