mężczyzna uratował dziecko zwisające z balkonu na 5. piętrze
fot. screen/Twitter

Jego synka ratował imigrant, tata w tym czasie grał w Pokemony [WIDEO]

Pokonywał kolejne piętra wieżowca błyskawicznie, jakby wchodził po schodach. Uratował małego chłopca w ostatnich sekundach. Rączki maluszka nie były już w stanie dłużej trzymać się balustrady balkonu. Zobacz tę nieprawdopodobną akcję ratowania życia na filmie!
Agnieszka Majchrzak
mężczyzna uratował dziecko zwisające z balkonu na 5. piętrze
fot. screen/Twitter
Bez wątpienia ten mały chłopiec żyje dzięki odwadze tego mężczyzny. To mieszkający od niedawna w Paryżu imigrant z Mali Mamoudou Gassama. Przez media już został okrzyknięty człowiekiem-pająkiem, Spidermanem, bo rzeczywiście to co zrobił, daleko wykracza poza zwykłe umiejętności człowieka.

Zapomniał o synku grając w Pokemony

Cała Francja żyje tym bohaterskim czynem. Sam prezydent Emmanuel Macron spotkał się z Mamoudou Gassamem i zaproponował mężczyźnie przyznanie francuskiego obywatelstwa. Padła także oferta pracy w straży pożarnej.  Opinia publiczna jest zbulwersowana, że do tak dramatycznych wydarzeń doszło w wyniku zaniedbania ojca chłopca. Okazało się, że pozostawił go samego w domu, a tym czasie był na zewnątrz i grał w Pokemon Go.

W wywiadzie dla CNN francuski prokurator Francois Molins powiedział, że ojciec 4-latka wyszedł na zakupy, zostawiając dziecko samo w domu i zapominając o całym świecie, zaczął grać w Pokemon Go. Chłopiec jest pod stałą opieką swojego ojca, gdyż jego matka mieszka na wyspie Reunion. Przypomnijmy, że Gra Pokemon Go polega na chodzeniu ze smatfonem po mieście i wyszukiwaniu Pokemonów (zgonie z mapą).  Aplikacja za pomocą telefonu nanosi dodatkowe elementy na realny świat obserwowany na naszych wyświetlaczach. Podczas gdy normalnie ludzi widzą, na przykład drzewo w parku, gracze Pokemon GO zobaczą obok niego gromadę walczących ze sobą Pokemonów. W ten sposób miejsce gry nie toczy się przed ekranem komputera, lecz w dowolny miejscu na świecie. 
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

W 40 sekund na 5 piętrze

Półminutowy film w internecie pokazuje szokującą akcję ratowania życia dziecka, w 18. dzielnicy Paryża. Został nakręcony przez przechodnia z ulicy, w sobotę wieczorem 26 maja. Widać na nim jak w wysokiego piętra – 5 kondygnacji, z balkonu zwisa małe dziecko, prawdopodobnie około 4-letni chłopiec. Rączkami trzyma się balustrady. Chłopiec próbuje przesunąć się w stronę sąsiadów z balkonu obok, jednak z każdą sekundą zbliża się moment, kiedy maluch opadnie z sił i puści się balustrady...

Szczęśliwie akurat w tym momencie w pobliżu budynku znalazł się Mamoudou Gassama - mieszkający od niedawna w Paryżu imigrant z Mali. Nie zastanawiając się ani chwili, natychmiast wskoczył na pierwszy balkon i zaczął wspinać się w górę budynku. Akcja tego młodego mężczyzny jest wręcz ekspresowa, wspinał się na piętra budynku, jakby nie stanowiło to dla niego najmniejszego wysiłku! Wejście na 5 piętro zajęło mu niecałe 40 sekund!

Tata chłopca wyszedł z domu, zostawiając go bez opieki

Zaraz po tym, jak wszedł na barierkę ostatniego balkonu, mężczyzna jedną ręką chwycił dziecko i dosłownie przerzucił przez poręcz na jej bezpieczną stronę. Okazało się, że uratowane przez człowieka-pająka dziecko to 4-letni chłopiec. Na razie nie wiadomo, jak znalazł się za barierką balkonu. Ojciec zostawił dziecko bez opieki i wyszedł z domu! Początkowo podawano, że wyszedł po zakupy, teraz już wiemy, że grał w Pokemony. Twierdzi, że drzwi balkonu były zamknięte.
Paryż żyje bohaterskim czynem mężczyzny, który już został okrzyknięty bohaterem. "Jego bohaterska postawa powinna być dla wszystkich mieszkańców Paryża przykładem. Władze miasta zadbają o to, aby Mamoudou Gassama zadomowił się we Francji" - powiedziała mer Paryża Anne Hidalgo po spotkaniu z nim.

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Wspaniały czyn, ale i absolutnie bulwersujące zachowanie opiekunów dziecka! Dzieci w takim wieku nie powinny zostawać w domu bez opieki dorosłych.
 
 W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który mówiłby wprost o tym, w jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu. W art. 106 kodeksu wykroczeń czytamy, że pozostawienie 7-latka bez opieki w sytuacji, w której mogłoby dojść do zagrożenia (na przykład pożaru) podlega karze grzywny lub nagany. "Należy odnieść się do rozsądku rodzica. Na pewno bez opieki nie powinny pozostawać niemowlęta i dzieci małe. Dzieci w wieku szkolnym natomiast, w zależności od ich rozwoju, cech charakteru, ich samodzielności, rodzica oraz jego zaufania do swojej pociechy" - mówi radca prawny Danuta Janiszewska.
 
Według psychologów dzieci przed 10 rokiem życia nie powinno się zostawiać samych w domu, a i wtedy nie zawsze są na to gotowe. Według organizacji działających na rzecz praw dziecka większość 13-latków nie jest gotowa, by zostać w domu bez opieki, a dzieci starszych o 2-3 lata nie powinniśmy zostawiać samych na noc.
 
KONKURS: Wygraj zestaw klocków Mega Bloks!

"Bezpieczeństwo dziecka w domu jest zależne od wielu czynników, przede wszystkim jego dojrzałości, samodzielności i wpojonych nawyków. Jedno dziecko będzie w tym czasie spokojnie grać czy czytać książki, inne wpadnie na pomysł przygotowania obiadu dla rodziców. Nie możemy liczyć na rozsądek swoich dzieci, zwłaszcza gdy są takim wieku, że wiele nieprzewidzianych rzeczy mogą zrobić zwyczajnie z nudów lub ze strachu"- mówi psycholog Anna Suligowska.
 
W ramach nauki samodzielności warto ćwiczyć z dzieckiem krótkie wyjścia z domu. Najlepiej zacząć nawet od dwóch minut i pójść do skrzynki na listy, garażu, albo na spacer do płotu sąsiadki - wyjaśnia psycholog. Ważne aby dziecku dokładnie wytłumaczyć, gdzie i na ile wychodzimy, by wiedziało, o której może spodziewać się naszego powrotu. Maluch musi też wiedzieć, z kim i w jaki sposób skontaktować się w razie potrzeby. Dziecko musi wiedzieć, że podczas  nieobecności opiekunów nie może otwierać drzwi, podchodzić do kuchenki gazowej czy otwierać okna lub drzwi od balkonu.

A wy, w jaki sposób uczycie swoje dzieci samodzielności? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!  

Źródło: wprost, eska.pl, trojmiasto.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy