Czop śluzowy przed porodem
fot. AdobeStock

Czop śluzowy: kiedy odchodzi, jak wygląda, ile do porodu?

Czop śluzowy to korek z gęstego śluzu, który chroni płód przed infekcją. Odejście czopa śluzowego jest jednym z pierwszych objawów porodu, ale nie oznacza, że trzeba od razu jechać do szpitala.
Aneta Grinberg
Czop śluzowy przed porodem
fot. AdobeStock
Czop śluzowy przez całą ciążę pełni bardzo ważną funkcję – chroni dziecko przed infekcjami. Zostaje wydalony, kiedy szyjka mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Odejście czopa śluzowego jest jedną z oznak zbliżającego się porodu. Sprawdź, o czym dokładnie to świadczy i kiedy należy jechać do szpitala.

Spis treści:

Czop śluzowy: co to jest?

Czop śluzowy to „korek” z gęstego śluzu, który znajduje się w szyjce macicy. Przed porodem zostaje wypchnięty na zewnątrz, aby zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Jego odejście oznacza, że szyjka macicy się rozwiera. Pamiętaj jednak, że to, jak długo ten proces potrwa, może wyglądać inaczej u każdej kobiety. Czasem zajmuje kilka godzin, a czasem może ciągnąć się nawet dwa tygodnie. Tak długi czas jest spowodowany stopniowym otwieraniem szyjki. Od chwili wydalenia czopa lepiej powstrzymać się od stosunków, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zainfekowania dziecka.
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

Wygląd czopa śluzowego

Czop porodowy może być przejrzysty, lekko różowy lub lekko zabarwiony krwią. Może być gęsty z ciągliwego śluzu, znacznie gęstszego niż w typowych wydzielinach z pochwy. Na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę, przezroczystą lub lekko różową - najczęściej właśnie tak wygląda czop śluzowy. Jeśli poród jest blisko, może mieć różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie. Wiele kobiet nie zauważa odejścia czopu, ponieważ pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. Wiele ciężarnym czop odchodzi stopniowo, z tego powodu łatwo można go przeoczyć.

Odejściu czopa śluzowego: ile do porodu?

Wydalenie czopu jest tzw. fałszywym objawem porodu – nie zawsze oznacza, że poród jest już blisko. Niektórym kobietom czop śluzowy odchodzi kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Trzeba pamiętać, że choć szyjka macicy zaczęła się rozszerzać, mogą minąć całe tygodnie, zanim zacznie się prawdziwa akcja porodowa. Odejście czopa śluzowego to nie powód, aby od razu biec do lekarza czy na salę porodową. 

Czop porodowy: co może niepokoić?

Zgłoś się do lekarza koniecznie, jeśli:
  • czop śluzowy został wydalony przed 36. tygodniem ciąży,
  • był zabarwiony krwią i pojawiły się np. nasilone skurcze,
  • do odejścia czopu doszło zbyt wcześnie, a masz już za sobą przedwczesny poród.

Inne zwiastuny zbliżającego się porodu

W miarę zbliżania się terminu porodu, oprócz odejścia korka śluzowego, możesz spodziewać się także:
Nie martw się, jeśli nie zauważysz odejścia czopa śluzowego, prawdziwe objawy porodu są nie do przegapienia, a dziecko nadal jest bezpieczne, ponieważ chronią go wody płodowe.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 41 głosy

Zobacz także

Popularne tematy