Czop śluzowy
fot. AdobeStock

Czop śluzowy: co to jest, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Czop śluzowy przez całą ciążę pełni bardzo ważną funkcję – chroni płód przed infekcjami. Zostaje wydalony, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Sprawdź, o czym dokładnie świadczy odejście czopu śluzowego i kiedy należy jechać do szpitala.
Aneta Grinberg
Czop śluzowy
fot. AdobeStock
Czop śluzowy składa się z gęstego śluzu i chroni płód przed infekcją. Zazwyczaj ma on lekko żółty lub beżowy kolor, jednak zdarza się też, że przybiera barwę różową lub brązową. Odejście czopu śluzowego jest jednym z pierwszych objawów nadchodzącego porodu, ale nie oznacza, że trzeba od razu jechać do szpitala. Czop nie zawsze też odchodzi w całości – zdarza się, że kobieta nawet nie zauważy tego zjawiska, jeśli zachodzi ono stopniowo. 

Spis treści: 
 1. Czop śluzowy w ciąży: co to jest?
 2. Czop śluzowy – jak wygląda?
 3. Odejście czopu śluzowego
 4. Czop śluzowy odchodzi na raty
 5. Czop śluzowy: poród
 6. Czop przed porodem: niepokojące objawy

Czop śluzowy w ciąży: co to jest?

Czop śluzowy to „korek” z gęstego śluzu, który znajduje się w szyjce macicy. Przed porodem zostaje on wypchnięty na zewnątrz, aby zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Jego odejście oznacza, że szyjka macicy się rozwiera, a organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Od chwili wydalenia czopu śluzowego lepiej powstrzymać się od aktywności seksualnej, ponieważ istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji.

Czop śluzowy – jak wygląda?

Jak wygląda czop śluzowy? Ma on konsystencję ciągliwego śluzu, znacznie gęstszego niż w typowych wydzielinach z pochwy. Na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę.

Kolor czopu śluzowego może przybierać różne barwy. Może on być przejrzysty, ale także różowawy z uwagi na zawartą w nim krew. Powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli jest on zielony, ponieważ może to wskazywać na potencjalną infekcję lub inne niebezpieczne dolegliwości. Pozostałe kolory nie powinny wzbudzać twojego niepokoju. 

Czop śluzowy – prawidłowy kolor:
 • przezroczysty,
 • różowy,
 • brązowy,
 • beżowy,
 • lekko żółty. 
Jeśli poród jest blisko, czop śluzowy najprawdopodobniej będzie mieć różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie. Wiele kobiet nie zauważa odejścia czopu, ponieważ pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. 

Odejście czopu śluzowego

Odejście czopu śluzowego związane jest z rozwarciem szyjki macicy, która wydalając czop śluzowy, robi miejsce dla rodzącego się dziecka. Jest to naturalne zjawisko pod koniec ciąży. Nie oznacza to jednak, że poród rozpocznie się lada moment. Nie ma reguły, ile dokładnie czasu minie od wydalenia czopu śluzowego do porodu. Pamiętaj, że to, jak długo ten proces potrwa, może wyglądać inaczej u każdej kobiety. Odejście czopu śluzowego czasem zajmuje kilka godzin, a niekiedy może ciągnąć się nawet dwa tygodnie. 

Czop śluzowy odchodzi na raty

Zdarza się, że czop śluzowy odchodzi na raty. Nie przyjmuje on wtedy postaci „korka” z gęstego śluzu, lecz po prostu gęstej wydzieliny, którą kobieta może dostrzec na swojej bieliźnie. Jeśli czop śluzowy w ciąży odchodzi stopniowo – przyszła mama może nawet nie zauważyć tego zjawiska.

Czop śluzowy: poród

Wydalenie czopu jest tzw. fałszywym objawem porodu – nie zawsze oznacza, że poród jest już bardzo blisko. Niektórym kobietom czop śluzowy odchodzi kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Odejście czopu śluzowego wiąże się z porodem, jednak to nie powód, aby od razu biec do lekarza czy na salę porodową. 

W miarę zbliżania się terminu porodu, oprócz odejścia korka śluzowego, możesz spodziewać się także:
Nie martw się, jeśli nie zauważysz odejścia czopu śluzowego – prawdziwe objawy porodu są nie do przegapienia, a dziecko nadal jest bezpieczne, ponieważ chronią go wody płodowe. 

Czop przed porodem: niepokojące objawy

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli:
 • czop śluzowy został wydalony przed 36. tygodniem ciąży,
 • był zabarwiony krwią i towarzyszyły mu nagłe, nasilone skurcze,
 • do odejścia czopu doszło zbyt wcześnie, a masz już za sobą poród przedwczesny.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 41 głosy

Zobacz także

Popularne tematy