GRY
 
 

Odejście czopa śluzowego - czy to już poród?

Odejście czopa śluzowego oznacza zbliżający się poród. To nie znaczy jednak, że ciężarna musi biec już na porodówkę. Zobacz, kiedy powinna skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważy czop śluzowy.

fot. Fotolia
Czop śluzowy, czyli "korek", który przez całą ciążę chronił dziecko przed infekcją, to jedna z oznak zbliżającego się porodu. Nie bój się, że odejście czopa śluzowego oznacza coś złego – czop odchodzi, kiedy szyjka mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.

Co to jest czop śluzowy?

Korek z gęstego śluzu w okresie ciąży chronił maleństwo przed infekcjami. Teraz, przed porodem, czop śluzowy zostaje wypchnięty z szyjki macicy, by zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę, przezroczystą lub lekko różową. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka macicy się rozwiera, jednak pamiętaj, że to indywidualna sprawa każdej kobiety, jak długo potrwa u niej ten proces. Może kilka godzin, ale też może ciągnąć się nawet dwa tygodnie gdyż szyjka macicy otwiera się stopniowo. Od chwili wydalenia czopa lepiej powstrzymać się od stosunków, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo infekcji.
Redakcja poleca: Czy to już poród? - film
Poznaj zwiastuny porodu. Sprawdź, kiedy należy jechać do szpitala.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy może być przejrzysty, lekko różowy lub lekko zabarwiony krwią. Czop śluzowy może mieć postać gęstego czopu z ciągliwego śluzu, znacznie gęstszego niż ma to miejsce w typowych wydzielinach z pochwy. Jeśli kobieta jest bliska porodu, czop może mieć różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie. Jednak wiele kobiet nawet nie zauważa wydalenia czopu śluzowego, gdyż pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. Wiele ciężarnym czop odchodzi stopniowo wtedy też kobieta może go zwyczajnie przeoczyć.
 

Czy o odejściu czopa śluzowego należy informować lekarza?

Niektórym kobietom czop śluzowy odchodzi na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Wydalenie czopu bowiem nie jest oznaką tego, że poród jest już blisko. Trzeba pamiętać, że jeśli szyjka macicy zaczęła się rozszerzać, mogą minąć całe tygodnie do porodu. Nie jest to powodem do zmartwień. I nie ma potrzeby biec natychmiast do lekarza. Jeżeli jednak czop śluzowy jest wydalony przed 36. tygodniem ciąży i jest zabarwiony krwią, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie jeśli wraz z wydaleniem czopu pojawiły się inne objawy, np. nasilone skurcze. Wizyta u lekarza prowadzącego ciążę jest konieczna również wówczas jeśli odejście czopa śluzowego pojawiło się zbyt wcześnie, a kobieta ma za sobą już przedwczesny poród.

Polecamy: 
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu