Czy cmentarze będą otwarte 1 listopada na Wszystkich Świętych
fot. Adobe Stock

Czy cmentarze będą otwarte 1 listopada? Wiceszef resortu zdrowia potwierdził słowa Adama Niedzielskiego

Wielu z nas już teraz zadaje sobie pytanie, czy 1 listopada będziemy mogli odwiedzić groby naszych najbliższych. Choć przedstawiciele rządu zapewniają, że sytuacja z ubiegłego roku się nie powtórzy, niewykluczone, że mieszkańcy niektórych powiatów Wszystkich Świętych spędzą w domu.
Hanna Szczesiak
Czy cmentarze będą otwarte 1 listopada na Wszystkich Świętych
fot. Adobe Stock
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy to tuż przed 1 listopada zapadła decyzja o zamknięciu cmentarzy w związku z ryzykiem zakażenia się koronawirusem.
 
„Absolutnie nie przewidujemy takiego rozwiązania. Już miałem przyjemność rozmawiać na ten temat z panem premierem i ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali” – tłumaczył szef resortu zdrowia w programie Wirtualnej Polski. Wiceminister zdrowia potwierdził te słowa.

Cmentarze będą otwarte?

„Decyzje o zamknięciu cmentarzy na 1 listopada będą podejmowane na podstawie kilku kryteriów. Nie tylko liczby nowych zakażeń, ale też liczby osób hospitalizowanych w powiecie, województwie, czy liczby osób zaszczepionych” – mówił Waldemar Kraska w radiowej Jedynce
 
Jednocześnie wiceminister potwierdził słowa Adama Niedzielskiego, że rząd nie ma w planach zamykania cmentarzy w całej Polsce. Jeśli cmentarze rzeczywiście miałyby zostać zamknięte, prawdopodobnie miałoby to miejsce w tych powiatach, w których jest najwięcej zakażeń koronawirusem lub przybywa ich w najszybszym tempie, jest najmniejszy odsetek zaszczepionych osób i najwięcej osób jest hospitalizowanych.

„Decyzji całościowych, obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować, będziemy starali się reagować punktowo, jeżeli będzie zła sytuacja w danym powiecie, te restrykcje będziemy wprowadzać” – dodał wiceminister.

Gdzie cmentarze mogą zostać zamknięte?

Obecnie najwięcej zachorowań na COVID-19 odnotowuje się w województwach podlaskim i lubelskim. Jeśli rząd miałby wprowadzać na Wszystkich Świętych restrykcje, prawdopodobnie dotyczyłyby one m.in. powiatów:
  • lubelskiego,
  • puławskiego,
  • bialskiego,
  • kraśnickiego,
  • chełmskiego.

Źródło: Rynek Zdrowia, Onet

Zobacz także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy