Minusy posiadania dzieci
fot. AdobeStock

Posiadanie dzieci to... najgorsza decyzja, jaką możesz podjąć w życiu. Dlaczego?

Jeśli planujesz ciążę, musisz to przeczytać. A może masz już dzieci? W takim razie sprawdź, czy teorie naukowe potwierdzają twoje doświadczenia.
Milena Oszczepalińska
Minusy posiadania dzieci
fot. AdobeStock
Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Naukowcy dowodzą, że posiadanie dzieci nie jest dla nas zbyt korzystne.

Jeśli natomiast dopiero przymierzasz się do rodzicielstwa, widzisz, że wszyscy wokół powiększają swoje rodziny i też masz ochotę zaznać tego szczęścia, przeczytaj najpierw, co na temat posiadania dzieci twierdzą eksperci. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że rodzicielstwo może wpłynąć na wiele sfer w twoim życiu, począwszy od snu i pieniędzy, a na seksie kończąc.

Youtuberzy Greg i Mitch, posiadający kanał o tematyce naukowej, opisali szkodliwe skutki wynikające z posiadania dziecka. Przedstawili kilka kluczowych danych.

1. Po narodzinach dziecka w małżeństwie zaczyna się walka

Serwis Bustle.com donosi, że niemal 70 proc. par przechodzi kryzys w ciągu trzech lat od pojawienia się dziecka. Powodów jest wiele. Rodzice skupieni na dziecku zaniedbują relacje małżeńskie. Pojawiają się nowe wydatki i niejednokrotnie brak środków na ich pokrycie. Narastają problemy wychowawcze, a pary nie potrafią ustalić jednego, wspólnego modelu wychowania.

Doktor Ellen Walker w wywiadzie dla „Psychology Today” powiedziała: „Po urodzeniu dziecka wskaźniki satysfakcji małżeńskiej gwałtownie spadają. W związku z tym, jeśli dwoje ludzi uważa, że posiadanie dziecka zbliży ich do siebie, powinni ponownie przemyśleć tę decyzję”.
Redakcja poleca: Macierzyństwo wzbudza w Joannie Kulig skrajne uczucia. Jakie i dlaczego?
Jaki jest sposób aktorki na łączenie pracy zawodowej i rodzicielstwa? Co sądzi na temat macierzyństwa? Zobaczcie materiał wideo!

2. Sen to coś, z czym rodzice mogą się pożegnać

Według statystyk w pierwszych dwóch latach życia dziecka rodzic traci w sumie aż 6 miesięcy snu. Średnio zostaje mu jedynie (uwaga!) 2,5 godziny snu na dobę. Możecie to sobie wyobrazić?

3. Wraz z pojawieniem się dzieci znacznie wzrasta deficyt finansowy w domowym budżecie

Ekonomiści z Centrum Adama Smitha sprawdzili, że miesięczny koszt utrzymania dziecka w Polsce to średnio ok. 880 zł. To oznacza, że do ukończenia przez nie 18 lat, rodzice wydają nawet 190 tysięcy złotych! Oczywiście przy większej liczbie dzieci ta kwota jest jeszcze wyższa. 

4. Zagrożenie przeludnieniem

Kolejny naukowy dokument przeciwko posiadaniu dzieci jest taki, że wkrótce na naszej planecie może dojść do przeludnienia. Według badaczy do 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 10,5 miliarda. Jeśli tak się stanie, dużo trudniej będzie wyprodukować odpowiednią ilość żywności, wody i schronienia dla wszystkich. Dlatego nie mając dziecka, można ocalić planetę

Ten argument nie dotyczy jednak krajów rozwiniętych, w tym Polski. Tu problem jest odwrotny - na świat przychodzi coraz mniej dzieci, a przez to społeczeństwa się starzeją. 

Cóż jednak znaczą te wszystkie argumenty przeciwko posiadaniu potomstwa w porównaniu z widokiem uśmiechniętego dziecka, przytulającego się do nas i mówiącego „kocham się” każdego ranka? Naukowcy mogą sobie mówić, że z dziećmi jest gorzej, ale my wiemy swoje – dzieci nadają sens życiu każdego rodzica. A te teorie powinniśmy raczej traktować jako ciekawostkę. Zgodzicie się?

Czy podejmując decyzję o rodzicielstwie, braliście pod uwagę powyższe tezy? Czy znając je wcześniej, zdecydowalibyście inaczej? Czekamy na wasze komentarze!

Źródło: The Independent
  [content:0_26170,0_1479,0_21193,2_1247:PsychologicalTest]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy