Dieta przyszłej mamy wpływa na płeć dziecka?

To, jak odżywia się kobieta przed zajściem w ciążę może mieć wpływ na płeć dziecka. Niektórzy naukowcy twierdzą, że spożywaniem określonych produktów możesz w znacznej mierze wpłynąć na to, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę.
Aneta Grinberg
dieta na płec dziecka
fot. Fotolia.pl
Wielu z nas obśmiewało babcine porady dotyczące tego, co jeść żeby urodzić chłopca a co, żeby spłodzić  upragnioną córeczkę.  A wiele mam  jest przekonanych, że urodziło córeczkę, bo spożywały łagodne i słodkie potrawy, oraz jadły dużo nabiału. A te preferujące ostre i kwaśne dania wydawały na świat chłopca. Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat pokazują, że to, co je przyszła mama, nie jest bez znaczenia dla płci potomka.

Naukowcy badają wpływ diety na płeć dziecka

Wpływ diety na płeć dziecka stał się również przedmiotem wielu badań. Prof. Joseph Stolkowski i dr Jacques Lorrain w latach 80. przeprowadzili  badanie dotyczące zależności – dieta a płeć dziecka. W wynikach badań udowadniali tezę, że sposób odżywiania ma znaczny wpływ na płeć dziecka. Jednak musi to być dieta stosowana co najmniej 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Wówczas to, co spożywa przyszła mama, może mieć wpływ na zmianę biochemicznej struktury komórek jajowych, które potem łatwiej będą przepuszczały plemniki z określonymi chromosomami X lub Y.
Według badań Stolkowskiego i Lorraina można wyróżnić produkty spożywcze, których spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo spłodzenia dziecka określonej płci. I tak…
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Dieta na chłopca

Dieta na chłopca to przede wszystkim sód i potas. Przyszła matka, która planowanie płci dziecka obrała w kierunku chłopca, powinna jeść słone potrawy. A także warzywa, takie jak pomidory ( i  ich przetwory; sok pomidorowy), ziemniaki, oraz pietruszkę. Zalecane są także owoce cytrusowe, które zawierają bardzo dużo witaminy C. Wśród produktów wspomagających spłodzenie chłopca znajduje się również czerwone mięso i chleb. Inne produkty żywnościowe zawierające sód i potas to banany, pestki słonecznika, suszone figi i morele, awokado, figi,  jabłka i rodzynki.
Jeśli planujemy chłopca, stosujemy produkty zawierające sód i potas, a unikamy tych, zalecanych w diecie na dziewczynkę, czyli ubogiej w magnez i wapń.

Co jeść, by mieć dziewczynkę

Jeśli marzy Ci się dziewczynka powinnaś spożywać dużo wapnia i magnezu przy ograniczeniu sodu, potasu i soli. Zalecane produkty to wszelkiego rodzaju nabiał: mleko, jogurty, twarożek, kakao oraz orzechy, ryby, brokuły, groch, ciecierzyca, szpinak, kasza gryczana, marchew.

Wysoki poziom cukru a urodzenie syna

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i Oxford byli przekonani co do swojej tezy, że dieta matki wpływa na płeć dziecka. W  „Journal of Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” udowadniali oni, że występuje ścisły związek między spożywaniem żywności wysokoenergetycznej w okresie zapłodnienia a urodzeniem syna. Zdaniem tych badaczy odkrycie to może pomóc w wyjaśnieniu spadku urodzeń chłopców w krajach rozwiniętych, ponieważ kobiety w tych krajach wybierają zazwyczaj dietę niskokaloryczną.
Tę tezę potwierdzają też badania naukowców z RPA z Uniwersytetu Pretorii w Republice Południowej Afryki o czym informował „New Scientist”. Wyniki ich badań potwierdzały tezę, że kobiety z wysokim poziomem cukru we krwi rodzą więcej męskiego potomstwa.
Aby sprawdzić wpływ diety na płeć potomstwa naukowcy z RPA prowadzili doświadczenia na myszach. Przez trzy dni, w czasie których samice miały kontakt z samcami, 20 z nich otrzymywało, wraz z wodą, hormon, który hamuje transport glukozy do krwiobiegu. Efektem jego działania był spadek stężenia glukozy we krwi. Przez resztę doświadczenia samicom podawano już czystą wodę. Okazało się, że myszy z grupy kontrolnej rodziły więcej samców - 53 proc., niż myszy, u których przed poczęciem doszło do spadku stężenia cukru - tylko 41 proc. Zdaniem autorów badań, odkrycie to pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi obserwacjami, że samice z wysokim poziomem cukru we krwi z powodu cukrzycy rodzą więcej męskiego potomstwa niż przeciętnie.

Czytaj także: Sposoby na płeć dziecka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne