Program 500 plus
fot. Fotolia

Dostawali pieniądze z 500 plus – teraz będą musieli zwrócić!

I nie chodzi tutaj o pojedyncze przypadki. Łączna kwota, którą będą musiały zwrócić rodziny gminom wynosi prawie 30 milionów złotych!
Sylwia Niemczyk
Program 500 plus
fot. Fotolia
Gminy w całej Polsce przyglądają się rodzinom, które w pierwszej turze Programu 500 plus (skończyła się we wrześniu 2017 r.) dostawały 500 plus na pierwsze dziecko, i ściagają te, którym świadczenie się nie należało.

"W Szczecinie 500+ musiało zwrócić ponad 300 rodzin, w Poznaniu – 208, w Katowicach – 110, w Słupsku – 52, w Zamościu – 10... Do końca września rodzice oddali 20,1 mln zł nienależnie pobranych świadczeń, zostało jeszcze ok. 8 mln złotych" – donosi dzisiejszy "Fakt". Łącznie do państwowej kasy wróci prawie 30 mln zł. 

Wielkie testowanie Babyonline: Zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Kto będzie musiał oddać świadczenie?

Najczęściej chodzi o sytuacje, kiedy w rodzinie, która dostawała pieniądze także na pierwsze (lub na jedyne) dziecko. W takich przypadkach był brany pod uwagę próg dochodowy, który wynosi 800 zł na osobę (1,2 tys. zł jeśli chodzi o rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem).

Jeśli świadczenie zostało przyznane, a następnie dochód rodziny się powiększył, bo np. jedno z rodziców podjęło lepszą pracę, uprawnienia powinny zostać cofnięte. Problem w tym, że rodziny niechętnie zgłaszały swoim gminom, że ich dochód na osobę się podniósł… – dlatego teraz gminy same weryfikują progi dochodowe w gospodarstwach domowych.

Drugim częstym nadużyciem jest pobieranie świadczenia wychowawczego na dzieci, które mieszkają na stałe za granicą – takich przypadków też jest sporo.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Jak wygląda zwrot pieniędzy z programu 500 plus?

Kiedy gmina dostarczy rodzinie pismo z decyzją, rodzina ma 30 dni na uregulowanie zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi, sprawa zostaje przekazana z gminu do urzędu skarbowego, który zajmie się egzekucją długu.

Komu przysługuje 500 plus w 2018 r.?

Właśnie ruszyła druga roczna edycja programu 500 plus i już widać, że w porównaniu do pierwszej, pieniądze są przyznawane z większą ostrożnością. Chociaż główne zasady programu zostały takie same: świadczenie przyznawane jest na drugie i każde kolejne dziecko, a także na pierwsze dziecko jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł – to urzędnicy wprowadzili już pewne obostrzenia. Jednym z nich jest wymóg wobec rodziców samotnie wychowujących dziecko: aby samotny rodzic mógł ubiegać się o wypłatę pieniędzy, będzie musiał przedłożyć dowód, że jednocześnie złożył wniosek o alimenty wobec drugiego rodzica dziecka. 

Także rodzice, którzy pracują za granicą, nie będą mogli otrzymywać pieniędzy z 500+. 
Program kierowany jest wyłącznie dla osób mieszkających w Polsce – jeśli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że rodzic popierający wypłaty przebywa za granicą, będą mieli prawo wezwać do osobistego stawienia się w urzędzie gminy i złożenia wyjaśnień. 

Zobacz także:
Nowe zasady programu 500 plus na 2018 r.
Jak otrzymać pieniądze z programu Rodzona 500 plus [WIDEO]
Wniosek o 500 plus – kliknij i pobierz
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy