GRY
 
 

Nie bój się drugiego dziecka

Wynajdujesz mnóstwo powodów, by nie zachodzić ponownie w ciążę? Zbyt długie odkładanie decyzji o drugim dziecku nie ułatwia jej podjęcia.

Zanim zaszłaś w pierwszą ciążę, marzyłaś o gromadce dzieci. Ale po narodzinach maluszka coraz częściej zastanawiasz się, czy nie będzie on jedynakiem. Wynajdujesz sobie mnóstwo powodów, dlaczego kolejna pociecha byłaby dla Was tylko kłopotem. Sekunduje ci twój mąż. Sprawdźcie sami, dlaczego... nie macie racji.

Zrób nasz test - czy jesteś gotowa na drugie dziecko?

Nie stać nas na kolejne dziecko. To przecież ogromne wydatki!

Niemowlę kosztuje zwykle znacznie mniej, niż rodzice zakładają. Nie musicie kupować mu luksusowych mebelków ani supermodnych akcesoriów. Na wszystkim można zaoszczędzić, a wydatki rozłożyć na raty. Po pierwszym dziecku na pewno zostało wam wiele prawie nowych rzeczy. Jeśli nie, pożyczcie je od znajomych, którym nie są już potrzebne. Tak naprawdę większe wydatki zaczynają się dopiero, gdy dziecko idzie do przedszkola. Zdążycie więc jeszcze zaoszczędzić.

Przeczytaj, jaka jest idealna różnica wieku między dziećmi
Redakcja poleca: Joga przed ciążą
Czy joga pomaga zajść w ciążę

Dopiero co wróciliśmy do normalnego rytmu życia. Nie chcemy od nowa przeżywać kolek, płaczów i nocnych pobudek.

Niezbyt duża różnica wieku między dziećmi to duże ułatwienie. Wszystkie problemy masz jeszcze w pamięci. Nie musisz przypominać sobie, jak się podnosi noworodka i przystawia go do piersi, jaka jest właściwa temperatura wody do kąpieli, jak umyć główkę. Wszystkie czynności robisz odruchowo, sprawniej, niż przy pierwszym dziecku. Co więcej – czujesz się ekspertem. A pieluchy? Cóż, ten okres w życiu nie trwa przecież wiecznie. Każde dziecko w końcu siada na nocnik.

Miałam ciężki poród i nie chcę tego drugi raz przechodzić

Trudniejszy bywa zwykle pierwszy poród. Kolejne dziecko na ogół rodzi się szybciej i łatwiej. Znasz już swoje możliwości, jesteś mniej skrępowana szpitalną atmosferą. Wiesz, co Ci pomaga w narodzinach maleństwa, a co przeszkadza. Na ogół mamy przy drugim porodzie lepiej radzą sobie z bólem, potrafią rozkładać siły, by zaoszczędzić je na okres parcia.

Nasz pierwszy syn nieźle dał nam w kość. Nie damy rady drugi raz przejść przez to samo.

Kolejne dziecko może mieć zupełnie inny temperament. Małe nerwuski często mają bardzo spokojne młodsze rodzeństwo. Poza tym drugie dzieci mniej płaczą, bo... rodzice lepiej wiedzą, jak z nimi postępować. Przy pierwszym maluchu brakowało Ci wprawy i doświadczenia, więc często się denerwowałaś. Twój stres udzielał się maleństwu. Gdy urodzi się kolejny szkrab, będziesz postępować pewniej. A kiedy mama jest spokojna, dziecko też mniej płacze.

Dlaczego druga ciąża jest inna?

Z trudem wróciłam do pracy po urodzeniu pierwszego dziecka

Łączenie macierzyństwa z pracą jest trudne, ale nie znaczy, że niemożliwe. Musisz na pewien czas poskromić ambicje zawodowe, ustalić nowy zakres obowiązków i krótszy czas pracy. Szczera rozmowa z szefem pozwoli sprawdzić, na jakie ustępstwa możesz liczyć. Negocjuj. Jeśli jesteś cenionym pracownikiem, masz dodatkowy argument. Szef może na Ciebie liczyć, bo wie, że nie lekceważysz obowiązków. Druga ciąża jest dla niego utrudnieniem, ale nie wpłynie na ocenę Twych kwalifikacji.
Doładuj
Przeładuj