dzieci nie chcą wracać do szkoły
fot. Adobe Stock

Dzieci nie chcą wracać do szkoły! Protest poparło już prawie pół miliona uczniów

Rząd zdecydował o stopniowym powrocie do nauki stacjonarnej. Ale okazuje się, że wielu uczniów wcale nie chce znów chodzić do szkoły. Przeraża ich ponowne nawiązywanie relacji z rówieśnikami i liczne sprawdziany, które już zapowiedzieli uczniom nauczyciele.
Magdalena Drab
dzieci nie chcą wracać do szkoły
fot. Adobe Stock
Powrót dzieci do szkół z pewnością ucieszył rodziców, ale uczniów już niekoniecznie. Nie wszystkim podoba się wizja odbudowywania więzi z grupą rówieśników i pośpiesznego sprawdzania wiedzy z całego minionego roku. Inni boją się wypaść z rytmu nauki, do którego już się przyzwyczaili. Minister edukacji zaś zaleca nauczycielom, by skupili się na naprawianiu relacji między dziećmi.

Dzieci nie chcą wracać do szkół: boją się sprawdzianów

W maju dzieci wracają do szkół. Najpierw w ławkach zasiądą najmłodsi uczniowie, potem starsi zaczną się uczyć w trybie hybrydowym, a pod koniec miesiąca wszyscy będą już mogli chodzić do placówek tak jak przed pandemią. Co na to sami zainteresowani? Mimo że przymusowa izolacja odcięła dzieci od kontaktów z rówieśnikami i w wielu szkołach obniżyła poziom nauczania, to nie wszystkim to przeszkadza. Działacze Protestu Uczniowskiego, organizacji, którą tworzy ok. 25 osób z całej Polski, napisali petycję do rządzących z apelem o przesunięcie powrotu do szkół na wrzesień. Dokument podpisało już ok. 400 tysięcy osób.

„Napisaliśmy petycję, bo dostajemy dziennie po 50 wiadomości od uczniów, którzy piszą, że są bardzo zagubieni w tym roku szkolnym. Do tego nauczyciele coraz częściej straszą ich pisaniem sprawdzianów i kartkówek” – cytuje uczniów „Gazeta Wyborcza”.

Minister edukacji, Przemysław Czarnek, nie widzi jednak problemu w ponownym otwarciu szkół na krótko przed wakacjami. Podczas czwartkowej konferencji umniejszał stres, jaki będą przeżywać uczniowie, kierując do nich słowa „Take it easy”. Teraz zaapelował do nauczycieli, aby pomogli dzieciom w zaadaptowaniu się do nowych warunków:

„Proszę dyrektorów i nauczycieli, by pracowali zgodnie z planem, a czas do wakacji poświęcili na wzmacnianie u dzieci poczucia własnej wartości, odbudowanie relacji” – powiedział w rozmowie z PAP.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy