GRY

Dzieci z cukrzycą zasługują na lepsze życie! – podpisz petycję do ministra zdrowia

Rodzice dzieci z cukrzycą typu 1 proszą ministra zdrowia o refundację stałego monitoringu glikemii u chorych. Podpisz petycję – także dzięki tobie cukrzycowe dzieci mogą mieć lepsze, zdrowsze życie!

Rodzice dzieci z cukrzycą
fot. fotolia
Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba, która diagnozowana jest w Polsce  u coraz większej liczby dzieci. Jeżeli nie jest odpowiednio monitorowana i stabilizowana, niesie ryzyko bardzo poważnych powikłań.
Czytaj: Cukrzyca typu 1 to choroba naszych czasów – mówi prof. Ewa Pańkowska

Ciągłe wahania cukru we krwi chorego dziecka mogą prowadzić do śpiączki, trwałych uszkodzeń nerek i innych narządów wewnętrznych albo utraty wzroku – powikłań, których leczenie obciąża finansowo także budżet państwa.
Czytaj: Ile kosztuje cukrzyca? – wylicza Monika Zamarlik

Na cukrzycę nie ma lekarstwa.

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Diagnoza oznacza zmianę życia już na zawsze. Chore dziecko musi nauczyć się żyć w ciągłym napięciu: musi kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w dzień i w nocy mieć mierzony poziom cukru we krwi (glikemię) – co wiąże się z kilkoma albo nawet kilkunastoma ukłuciami palca, by wykonać pomiar glukometrem.

Obecnie istnieją już nowsze, bardziej precyzyjne metody monitorowania glikemii, które nie wiążą się już z ciągłym kłuciem dzieci. Pozwalają na szybsze wychwycenie wszelkich nieprawidłowości: nadmiernego spadku albo wzrostu cukru – dzięki czemu zmniejszają ryzyko powikłań i leczenia szpitalnego. 

Jest tylko jedno ale – większości rodziców chorych dzieci na nowoczesne sprzęty po prostu nie stać. Z tego powodu rodzice dzieci z cukrzycą proszą o podpis pod petycją za wprowadzeniem refundacji systemu ciągłego monitoringu glikemii dla dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu 1.

Refundacja tego systemu posiada już od pół roku pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (uzasadnienie tej opinii znajdziecie tutaj), nadal jednak nie została wprowadzona w życie. Petycja może przyśpieszyć ten proces. Także od twojego podpisu zależy czy dzieci z cukrzycą będą miały lepsze, zdrowsze życie, a powikłania cukrzycowe będą rzadsze!

Przejdź do petycji do ministra i podpisz.
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Ocena (3 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Rozwiąż quiz!