Dzieci z cukrzycą zasługują na lepsze życie! – podpisz petycję do ministra zdrowia

Rodzice dzieci z cukrzycą typu 1 proszą ministra zdrowia o refundację stałego monitoringu glikemii u chorych. Podpisz petycję – także dzięki tobie cukrzycowe dzieci mogą mieć lepsze, zdrowsze życie!
Sylwia Niemczyk
Rodzice dzieci z cukrzycą
fot. fotolia
Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba, która diagnozowana jest w Polsce  u coraz większej liczby dzieci. Jeżeli nie jest odpowiednio monitorowana i stabilizowana, niesie ryzyko bardzo poważnych powikłań.
Czytaj: Cukrzyca typu 1 to choroba naszych czasów – mówi prof. Ewa Pańkowska

Ciągłe wahania cukru we krwi chorego dziecka mogą prowadzić do śpiączki, trwałych uszkodzeń nerek i innych narządów wewnętrznych albo utraty wzroku – powikłań, których leczenie obciąża finansowo także budżet państwa.
Czytaj: Ile kosztuje cukrzyca? – wylicza Monika Zamarlik

Na cukrzycę nie ma lekarstwa.

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Diagnoza oznacza zmianę życia już na zawsze. Chore dziecko musi nauczyć się żyć w ciągłym napięciu: musi kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w dzień i w nocy mieć mierzony poziom cukru we krwi (glikemię) – co wiąże się z kilkoma albo nawet kilkunastoma ukłuciami palca, by wykonać pomiar glukometrem.

Obecnie istnieją już nowsze, bardziej precyzyjne metody monitorowania glikemii, które nie wiążą się już z ciągłym kłuciem dzieci. Pozwalają na szybsze wychwycenie wszelkich nieprawidłowości: nadmiernego spadku albo wzrostu cukru – dzięki czemu zmniejszają ryzyko powikłań i leczenia szpitalnego. 

Jest tylko jedno ale – większości rodziców chorych dzieci na nowoczesne sprzęty po prostu nie stać. Z tego powodu rodzice dzieci z cukrzycą proszą o podpis pod petycją za wprowadzeniem refundacji systemu ciągłego monitoringu glikemii dla dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu 1.

Refundacja tego systemu posiada już od pół roku pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (uzasadnienie tej opinii znajdziecie tutaj), nadal jednak nie została wprowadzona w życie. Petycja może przyśpieszyć ten proces. Także od twojego podpisu zależy czy dzieci z cukrzycą będą miały lepsze, zdrowsze życie, a powikłania cukrzycowe będą rzadsze!

Przejdź do petycji do ministra i podpisz.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Ocena (3 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca - już w niedzielę!

Jakim jesteś tatą?