zimowa wyprawka dla noworodka
fot. Adobe Stock

Fakty i mity dotyczące zimowej pielęgnacji maluszka – rady położnej

Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka w okresie jesienno-zimowym? Czy po kąpieli emolientowej użyć balsamu? Co stosować na usta malucha? Na te i wiele innych pytań mam odpowiadała podczas liveczatu na Facebooku Dorota Lewandowska, pielęgniarka z oddziału Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.
zimowa wyprawka dla noworodka
fot. Adobe Stock
Pielęgnacja noworodka, szczególnie tego urodzonego przedwcześnie, na pierwszy rzut oka nie jest prosta. Skóra maluszka jest niedojrzała, cienka oraz mniej odporna na podrażnienia i urazy niż skóra starszych dzieci. W związku z tym o każdej porze roku, jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym, należy zwracać uwagę na ubiór dziecka oraz warunki panujące na zewnątrz, jak i te w domu, a także z rozwagą dobierać kosmetyki dla wrażliwej skóry maluszka. O faktach i mitach związanych z pielęgnacją noworodka podczas liveczatu prowadzonego przez dziennikarkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek opowiadała Dorota Lewandowska, pielęgniarka z oddziału Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.

Jeśli jest zimno, lepiej unikaj spacerów – prawda czy mit?

Chociaż mówi się, że nie ma złej pogody na spacer, to w przypadku noworodków faktycznie można taką określić. Nasz ekspert zalecił, by przy temperaturze -8˚C lepiej nie wychodzić z maluszkiem na spacer, przy czym warto pamiętać, by sprawdzać temperaturę odczuwalną, a nie tylko widoczną na termometrze. Oprócz nieodpowiedniej temperatury, mamę z noworodkiem powinna zatrzymać w domu ulewa lub silny wiatr. I tutaj istotne jest także to, że nie zaleca się wychodzenia z domu na spacer, ale jeśli wyjście jest konieczne i związane np. z wizytą u lekarza, to oczywiście można to zrobić. 

Z bardzo małym dzieckiem lepiej nie wychodź na spacer – prawda czy mit?

Jeśli temperatura odczuwalna jest powyżej 15˚C, to można wyjść na spacer z noworodkiem od razu. Z kolei, jeśli jest poniżej 15˚C, to werandując dziecko od połowy 2. tygodnia życia, warto wyjść z nim na pierwszy spacer około 4. tygodnia życia. Spacer powinien trwać około 15-30 minut.

Werandowanie jest możliwe o każdej porze i w każdych warunkach – prawda czy mit?

Zgadza się, werandowanie jest możliwe o każdej porze roku i bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Powyżej 15˚C można werandować dziecko od 5. dnia życia, a przy temp. poniżej 15˚C zaleca się, by to robić w połowie 2. tygodnia życia. Należy zwrócić uwagę na to, by zacząć werandowanie od 5-10 minut, ubrać noworodka jak na spacer i dopiero wtedy wprowadzić go do pomieszczenia z otwartym oknem. Następnie należy codziennie zwiększać czas o 5-10 minut.

Na spacer ubierz dziecko na cebulkę – prawda czy mit?

Aby skóra dziecka była w dobrej kondycji, a maluch czuł komfort podczas spaceru, należy ubrać go tak, by nie zmarzł ani się nie przegrzał. Zasada jest taka, by miał na sobie o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Takie same zalecenia dotyczą także dzieci urodzonych przedwcześnie (jeśli maluch nie otrzymał indywidualnych zaleceń uwzględniających tę kwestię).  

Noworodek zawsze musi nosić czapeczkę – prawda czy mit?

Nie ma takiej potrzeby, aby noworodek po 5. dniu życia nosił czapeczkę w domu. W pierwszych 2.-5. dniach życia zwykle ją zakładamy, gdyż na początku przez powierzchnię główki maluch szybko traci temperaturę. Z kolei podczas spacerów, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne, warto stosować czapeczkę (najlepiej bez wiązania na szyi, bo te denerwują maluszki) oraz rękawiczki (zwykle poniżej 15˚C). 

Półroczne niemowlę można kąpać w tych samych kosmetykach, co 3-letniego starszaka – prawda czy mit?

Kosmetyki zawsze należy dobrać do wieku dziecka. Z pewnością półroczne niemowlę nie powinno stosować kosmetyków, które przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. roku życia. Jeśli jednak rodzicom zależy na zmniejszeniu ilości kosmetyków i tym samym kosztów, dla takiego rodzeństwa lepsze będą kosmetyki od 6. miesiąca życia.

Zimą łatwiej o odparzenia – prawda czy mit?

Jeśli chodzi o noworodka, to jest to dolegliwość indywidualna i odparzenia mogą wystąpić zarówno zimą, jak i latem. Aby zmniejszyć ich ryzyko, warto przed każdym spacerem zmienić pieluszkę dziecka. Jeśli noworodek ma wrażliwą skórę, spacery nie powinny być długie.

Uszy dziecka można czyści patyczkami – prawda czy mit?

Aby wyczyścić zewnętrzną część małżowiny, można korzystać z tradycyjnych patyczków. Należy jednak pamiętać, by nie wkładać ich do wewnętrznej części ucha, co może zaszkodzić maluchowi. Woskowina to materiał ochronny kanału słuchowego, którego nadmiar wycieka, tym samym pielęgnacja powinna dotyczyć tylko zewnętrznej części ucha. Specjalne preparaty mogą być stosowane po wcześniejszym uzgodnieniu tego z lekarzem. 

Skóra dziecka potrzebuje kosmetyków z filtrami UV – prawda czy mit?

Aby poprawnie zastosować taki preparat, należy zapoznać się z instrukcją widniejącą na opakowaniu. Warto też pamiętać, że wodoodporne kosmetyki z filtrem UV zmywają się po dłuższym przebywaniu w wodzie, dlatego należy powtarzać aplikację.  Trzeba mieć także na uwadze, że te preparaty stosujemy także w okresie jesienno-zimowym. Jesienią możemy wybierać te z wodą w składzie, bo będą dodatkowo nawilżały skórę, a zimą już bez jej dodatku. Nie należy aplikować ich na rączki, jeśli dziecko jest już na tym etapie, gdy wkłada je często do buzi.

Po kąpieli emolientowej należy użyć balsamu – prawda czy mit?

Nie należy, gdyż emolienty zawierają parafinę ciekłą, która pozostaje na skórze dziecka, dzięki czemu nie trzeba już stosować do jej pielęgnacji balsamu czy oliwki. 

Usta dziecka można pielęgnować kremem do twarzy – prawda czy mit?

Usta nie wymagają stosowania specjalnego preparatu. Zaleca się, by dbać o nie przy użyciu kremu do twarzy. Jeśli są bardzo przesuszone, można stosować wazelinę lub inny preparat, który zlecił lekarz. 

Do jesienno-zimowej pielęgnacji skóry niemowląt idealnie sprawdzą się kosmetyki z serii Ziajka. To polskie, sprawdzone preparaty, które łagodnie pielęgnują delikatną skórę maluszków. 

Kolaż produktów Ziajka Materiał powstał z udziałem marki Ziaja
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy