znieczulenie zewnątrzoponowe
fot. Fotolia

Gaz rozweselający zamiast znieczulenia przy porodzie?

Znieczulenie tylko do 14.30 i to w wybrane dni. A jak zaczniesz rodzić później? No to bez znieczulenia! Co się dzieje w polskich szpitalach?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
znieczulenie zewnątrzoponowe
fot. Fotolia
Znieczulenie zewnątrzoponowe staje się coraz trudniej dostępne w polskich szpitalach. Dlaczego?

Braki kadrowe

Coś, co powinno być dostępne dla każdej kobiety w kraju, staje się niestety towarem deficytowym. Wszystko za sprawą coraz mniejszej liczby anestezjologów. Braki kadrowe w wielu szpitalach stają na tyle uciążliwe, że wiele kobiet zmuszonych jest rodzić bez znieczulenia, albo szukać prywatnej opieki medycznej, co dla wielu ciężarnych jest po prostu zbyt drogie.

W Chrzanowie i Olkuszu znieczulenie dostaje się tylko w wybrane dni i godziny, kiedy akurat anestezjolog jest na dyżurze. Coraz więcej kobiet wybiera nawet bardziej odległe szpitale, gdzie jest większa dostępność do znieczulenia. 

-Mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Pacjentki powinny mieć wybór - zaznacza Maciej Bodzek, położnik z chrzanowskiego szpitala.- Zdaję sobie sprawę, że aby wprowadzić zmiany na lepsze, potrzebne są pieniądze.- dodaje. 

Żeby sytuacja uległa zmianie, potrzebne są nowe etaty dla anestezjologów, co jest utrudnione i przez brak pieniędzy w placówkach, jak i fakt, że wielu wyszkolonych lekarzy wyjechało z kraju. Są dni, gdy na dyżurze jest tylko 2 anestezjologów i muszą oni obsłużyć cały szpital, więc nie zawsze mogą na czas pojawić się na ginekologii. 

Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Inne rozwiązania zamiast znieczulenia

Utrudniony dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego powoduje szereg dalszych patologicznych sytuacji. Kobiety ze strachu przed bólem w czasie porodu załatwiają sobie cesarki, które muszą być przeprowadzane w znieczuleniu. Ale to przecież nie rozwiązuje sprawy!

Lekarze proponują pacjentkom inne rozwiązania by złagodzić ból w czasie porodu. W wielu szpitalach dostępne są :
- wanna – do kąpieli relaksacyjnej

- leki rozluźniające (spazmolityczne) -które zmniejszają napięcie mięśni, ale mają też niestety
wiele skutków ubocznych  w postaci m.in. przyspieszenie akcji serca u dziecka

- gaz rozweselający – poprawia nastrój, ale i niekiedy powoduje senność

- aparat TENS – elektrody przyklejane wzdłuż kręgosłupa

A jak jest w Waszych szpitalach z dostępem do znieczulenia? Piszcie w komentarzach nazwę miasta, szpitala oraz tak/nie odnośnie dostępności. Pomóżmy innym ciężarnym znaleźć miejsce, w którym będą mogły otrzymać znieczulenie, jeżeli wyrażą taką chęć. źródło: gazetakrakowska.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy