golenie w ciąży
fot. Adobe Stock / TikTok

Golenie przed porodem może być groźne: lepiej nie depilować okolic bikini!

Depilacja okolic intymnych przed porodem bywa uważana za konieczność, czasem nawet wymaga się jej w szpitalach. Tymczasem golenie w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka – przekonuje znana tiktokerka i pielęgniarka.
Magdalena Drab
golenie w ciąży
fot. Adobe Stock / TikTok
Wiele kobiet goli się w ciąży, a gdy zbliża się poród, specjalnie depiluje miejsca intymne. To ryzykowne – ostrzega specjalistka i zamieszcza wyjaśnienie na TikToku.

Golenie przed porodem – niepotrzebne i niebezpieczne!

Depilacja w ciąży to zabieg, który trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, a przed porodem – najlepiej wcale! Angela Grant Buechner, dyplomowana pielęgniarka z Kanady, przypomniała ciężarnym, że golenie może poważnie zaszkodzić dziecku i skomplikować poród. Dlaczego? Depilacja miejsc intymnych zwiększa ryzyko infekcji, nie zaleca się więc tego zabiegu po 36. tygodniu ciąży. Co więcej, depilacja woskiem może być w ciąży dużo bardziej bolesna niż zwykle.

„Opublikowałam to nagranie, ponieważ wiem, że w niektórych miejscach (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) nadal zdarza się, że kobiety golą włosy łonowe tuż przed porodem. Badania pokazują, że nie jest to konieczne, a nawet zwiększa ryzyko infekcji.” – mówiła pielęgniarka w rozmowie z portalem BuzzFeed.
 
@nutmeg_lc

Don’t shave your bush! ##pregnancy ##pregnant ##birth ##laboranddelivery ##laborprep ##vulva ##prenatal ##obgyn ##doula ##babynurse ##intothethickofit ##lc

♬ Into The Thick Of It! - The Backyardigans

To prawda, że wydepilowanie krocza może sprzyjać higienie i ułatwiać dezynfekcję podczas porodu. Ale golenie krocza, podobnie jak lewatywa, to nie jest obowiązkowy zabieg na porodówce – masz prawo się na niego nie zgodzić. Samodzielne golenie się też nie jest konieczne. Pamiętaj, że golenie okolic bikini w domu maszynką, nawet jednorazową, może skończyć się zapaleniem mieszków włosowych, co zwiększa ryzyko zakażenia krocza.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy