huśtawka bocianie gniazdo
fot. Adobe Stock

Huśtawka bocianie gniazdo – do domu i ogrodu

Huśtawka bocianie gniazdo występuje w kilku odmianach: dla dzieci, dorosłych, do użytkowania w domu i do ogrodu. Różnią się rozmiarem, cena i materiałami.
Ewa Janczak-Cwil
huśtawka bocianie gniazdo
fot. Adobe Stock
Huśtawka bocianie gniazdo to naprawdę fajny gadżet. Może stać się efektowną ozdobą dziecięcego pokoju, altany lub ogródka. Jest przy tym bardzo wygodna – o ile wybierzesz produkt dobrej jakości i zgodnie z naszymi radami.

Huśtawka bocianie gniazdo: Huśtawki bocianie gniazdo:
 1. Huśtawka Kajtek, 79 zł
 2. Huśtawka z pasami, 79 zł
 3. Huśtawka bocianie gniazdo, 109 zł
 4. Huśtawka ozdobna Puerta, 109 zł
 5. Bocianie gniazdo Miki, 129 zł
 6. Huśtawka sznurkowa, 189 zł
 7. Huśtawka grandoh, 314 zł
 8. Bocianie gniazdo typu Hudora, 349 zł

Huśtawka bocianie gniazdo – co to jest

Huśtawka bocianie gniazdo najczęściej ma okrągłe siedzisko. Wiesza się ją na hakach mocowanych do sufitu, belek dachowych w altanach lub na stelażach zwykłych huśtawek. Są bardzo efektowne. W zależności od rozmiaru te dziecięce, pomieszczą jedno lub dwoje dzieci albo osobę dorosłą – sama lub z dzieckiem.

Zobacz także: Jak zrobić huśtawkę-zabawkę ze spinaczy
Redakcja poleca: Zabawki dla dzieci: huśtawka - film
Dlaczego warto kupić dziecku huśtawkę? Sprawdź, co radzi psycholog.

Huśtawka bocianie gniazdo – rodzaje

Huśtawki tego typu, ze względu na budowę i zastosowanie, można podzielić na kilka rodzajów:
 • z pełnym siedziskiem z tkaniny lub siateczki,
 • z siedziskiem z plecionki,
 • bez oparcia,
 • z oparciem,
 • do wnętrz,
 • odporne na warunki atmosferyczne.

Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że te z pełnym siedziskiem są wygodniejsze. Te z plecionki ze sznurka potrafią się wrzynać w ciało, więc do dłuższego siedzenia na nich przyda się poduszka.

Huśtawka bocianie gniazdo – jak wybrać

Przede wszystkim należy zdecydować, gdzie huśtawka będzie użytkowana. Jeśli ma to być altana lub stelaż pod gołym niebem, trzeba upewnić się, że produkt jest odporny na warunki atmosferyczne (deszcz, światło słoneczne itp.).

Warto także sprawdzić, jaką regulację długości mają linki huśtawki. Chodzi o to, by można było ją zawiesić na wygodnej wysokości.

Dorosłym polecamy huśtawki-fotele – świetnie się w nich siedzi i np. czyta książkę. Natomiast dla dzieci lepsza będzie huśtawka bocianie gniazdo bez oparcia. Daje ona większe możliwości zabawy – można na niej siedzieć, klęczeć, leżeć, no i oczywiście huśtać się.

Zobacz: Dlaczego dzieci lubią się bujać

Kolejna sprawa to rozmiar siedziska i udźwig. Dla jednego dziecka wystarczy bocianie gniazdo o niewielkiej średnicy. Jeśli w zabawie ma uczestniczyć więcej niż jedno dziecko albo rodzic ma ochotę pohuśtać się razem ze swoją pociechą, konieczna będzie huśtawka większa – minimum 100 cm średnicy.

1. Huśtawka Kajtek, 79 zł

huśtawka bocianie gniazdo kajtek
Bardzo prosta, przeznaczona głównie dla dzieci. Średnica siedziska – 100 cm, nośność – 100 kg. Olinowanie (130 cm długości), z siedziskiem włącznie, wykonano z mocnej bawełny. Można ją zawiesić na jednym lub dwóch hakach, w altanie lub w pokoju. Produkt ma certyfikat CE.

2. Huśtawka z pasami, 79 zł

huśtawka bocianie gniazdo z pasami
Ma kształt fotela – siedzisko i oparcie. Zamiast sznurka, linek lub materiału, siedzisko i oparcie wypełnione są pasami przełożonymi przez zamocowane do obręczy oczka. Huśtawkę wiesza się na jednym lub dwóch hakach – i tutaj służą do tego pasy, a nie sznurki. Średnica siedziska: 57 cm, średnica oparcia: 87 cm. Nadaje się także do ogrodu. Można wybrać kolory pasów.

3. Huśtawka bocianie gniazdo, 109 zł

huśtawka bocianie gniazdo 110 cm
Nadaje się do montażu na zewnątrz i we wnętrzach – wystarczy jeden hak, choć można ja też powiesić na 2 hakach. Siedzisko ma średnicę 110 cm i jest wyłożone wzmocnionym materiałem. Stalowa obręcz jest osłonięta miękką pianką. Huśtawka pomieści dwoje dzieci lub jedną osobę dorosłą i dwoje dzieci. Całkowity dopuszczalny ciężar to aż 150 kg.

4. Huśtawka ozdobna Puerta, 109 zł

huśtawka bocianie gniazdo puerta
Właściwie jest to efektowny fotel: na dwóch obręczach znajduje się mocna plecionka, która stanowi siedzisko i oparcie. Wiesza się go na dwóch podwójnych linkach – wymaga dwóch haków. Na dolnej obręczy znajdują się ozdobne frędzle. Huśtawka nadaje się do domu i altany. Siedzisko ma średnicę 60 cm, a oparcie – 80 cm.

5. Huśtawka bocianie gniazdo Miki, 129 zł

huśtawka bocianie gniazdo Miki
Huśtawka ma regulowane linki z pierścieniami do powieszenia w jednym lub w dwóch punktach. Nadaje się do wnętrz i do ogrodu. Obręcze z galwanizowanej stali zostały pokryte pianką. Siedzisko wykonane z polipropylenowej tkaniny mocowanej do obręczy na pasach. Średnica siedziska 100 cm. Regulacja długości lin – 100-180 cm. Maksymalne obciążenie: 100 kg.

6. Huśtawka sznurkowa, 189 zł

huśtawka bocianie gniazdo sznurkowa
Na metalowym stelażu o średnicy 100 cm zamocowana została plecionka z nylonowego sznurka. Długość linek do zawieszenia jest regulowana w zakresie 90-140 cm. Metalowa obręcz została zabezpieczona pianką. Huśtawka dobrze znosi warunki atmosferyczne, jest trwała i ma udźwig do 150 kg.

7. Bocianie gniazdo typu grandoh, 314 zł

huśtawka bocianie gniazdo grandoh
Mniej typowa huśtawka bocianie gniazdo, bo nie jest okrągła. Ma kształt zbliżony do prostokąta i wymiary: 170 cm x 70 cm. Długość lin do zawieszenia wynosi maksymalnie 180 cm. Huśtawka udźwignie do 150 kg. Pomieści dwoje lub troje dzieci, a osoba dorosła może się na niej nawet położyć. Siedzisko zrobione z polietylenowej gęstej siateczki.

8. Wielka huśtawka Hudora, 349 zł

huśtawka bocianie gniazdo hudora

Regulacja długości linek w zakresie 146-176 cm. Linki są już wyposażone w kółka do zawieszenia (w jednym lub w dwóch punktach). Średnica siedziska wynosi aż 120 cm. Huśtawka udźwignie do 120 kg. Obręcz składa się z 4 elementów pokrytych pianką (samemu się je składa). Na obręczy, za pomocą mocnych rzepów, montuje się siedzisko wykonane tkaniny polistyrenowej odpornej na warunki atmosferyczne. Huśtawka ma 2 lata gwarancji.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy