Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
przedmioty w 4 klasie
Aktualności

Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]

Ewa Janczak-Cwil
Poprawki matur
matura
egzamin

Poprawa matury 2022 – ważne terminy, jak wygląda egzamin poprawkowy?

Maturę w 2022 roku zdało 78,2 proc. maturzystów, to nieco lepiej niż rok temu. Maturę z jednego przedmiotu oblało 15,5 proc. uczniów, co uprawnia ich do zdawania maturalnego egzaminu poprawkowego w tym samym roku. Sprawdź, w jakim terminie organizowana jest matura poprawkowa 2022 i jaki przebiega taki egzamin z języka polskiego, matematyki lub języka obcego.
Ewa Janczak-Cwil
ubezpieczenie szkolne
ubezpieczenie dziecka

Ubezpieczenie szkolne – czy jest obowiązkowe? Czy warto je mieć?

Ubezpieczenie szkolne można wykupić w ramach oferty grupowej proponowanej przez placówkę. Inną opcją jest indywidualne ubezpieczenie w szkole dla dziecka. Różnią się one ceną i zakresem oraz wysokością odszkodowania. Dużym zainteresowaniem cieszy się wciąż ubezpieczenie obejmujące odszkodowanie w razie zachorowania na COVID-19.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko wypadło z kołyski
sen dziecka
wypadek w domu

Niemowlę wypadło w nocy z kołyski. Mama przestrzega innych rodziców: „To było przerażające”

Mama trojga dzieci podzieliła się w mediach społecznościowych swoim doświadczeniem i przestrzega innych rodziców, aby nie popełnili błędu, która zrobiła ona. Nieumyślnie stworzyła poważne zagrożenie dla dziecka.
Maria Nielsen
kompetencje kluczowe w przedszkolu
edukacja przedszkolna
co powinien umieć przedszkolak

Kompetencje kluczowe w przedszkolu – czym są, jak się je kształtuje?

Kompetencje kluczowe w przedszkolu stanowią podstawę programu wychowania przedszkolnego. Ich kształtowanie nie kończy się w przedszkolu. Kontynuowane jest w szkole. Co więcej, kompetencje kluczowe można kształtować nawet po ukończeniu edukacji.
Ewa Janczak-Cwil
Archie Battlebee
wypadek w domu

Matka wywalczyła odroczenie „egzekucji dziecka”. Co dalej będzie z Archiem?

Batalia o życie Archiego Battersbee, który pozostaje w śpiączce prawdopodobnie wskutek jednego z internetowych wyzwań, wciąż trwa. Choć wydawało się, że chłopiec zostanie odłączony od aparatury we wtorek 2 sierpnia 2022, tak się nie stało.
Maria Nielsen
są przyznał opiekę matce z piekła rodem
przemoc wobec dzieci

Stosowała przemoc wobec własnych dzieci. Mimo drastycznych dowodów sąd stanął po stronie matki

Pan Wojciech to ojciec dwóch chłopców. Gdy przekonał się, że jego partnerka i matka dzieci stosuje wobec nich przemoc, także fizyczną, wystąpił o opiekę nad dziećmi. Sąd zadecydował inaczej. Mężczyzna nie może pogodzić się z tą decyzją.
Maria Nielsen
bliźniaki z SMA
choroby genetyczne

Bliźnięta nie rozwijały się prawidłowo. „Są leniwe, a matka to neurotyczka”

Rodzice zaniepokojeni opóźnionym rozwojem synów zgłosili się do lekarza. Ten kompletnie zbagatelizował ich obawy. Kilka miesięcy później otrzymali druzgocącą diagnozę.
Ewa Janczak-Cwil
leżakowanie w przedszkolu
przedszkole
sen dziecka
drzemka w ciągu dnia

Leżakowanie w przedszkolu – przepisy, cel, czas trwania

Leżakowanie w przedszkolu dotyczy zwykle 3-latków, a w niektórych placówkach także 4-latków. Pięciolatki już nie mają w planie dnia leżakowania. Nie znaczy to, że w przedszkolu musi leżakować każdy trzylatek, a pięciolatkowi leżakować nie wolno. Wyjaśniamy, czy leżakowanie jest obowiązkowe dla każdego dziecka i co robić, jeśli maluch, który idzie do przedszkola, już nie śpi w ciągu dnia.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko z plamą po winie na twarzy
znamiona

Leczy znamię u niemowlęcia. „To, co robisz, jest okropne”

Brooke Atkins z Australii pół roku temu urodziła synka ze znamieniem typu „plama po winie” na twarzy. Czerwona plama zajmuje niemal pół buzi dziecka i jak się okazuje, może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Dlatego Brooke postanowiła działać.
Ewa Janczak-Cwil
pomidorowa gorączka
wysypka
wirusy

„Pomidorowa gorączka” atakuje małe dzieci. Czy jest groźna?

„Pomidorowa gorączka” zwana też „pomidorową grypą” początkowo zdiagnozowana została tylko w jednym regionie. Obecnie już wiadomo, że zaczęła się rozprzestrzeniać. Czym grozi?
Maria Nielsen
4,5 latka wypadła z okna
wypadek

Dziewczynka wypadła z okna. Miała tylko 4,5 roku

W środę 27 lipca wieczorem w Sosnowcu doszło do tragedii. 4,5-letnia dziewczynka wypadła z okna jednego z budynków stojących w centrum miasta.
Ewa Janczak-Cwil
przkłuła uszy dwudniowemu dziecku
zdrowie dziecka

Matka przekłuła uszy dwudniowemu dziecku. „Barbarzyństwo”

Pewna mama chciała pochwalić się na TikToku bujną fryzurą, z jaką jej córeczka przyszła na świat. Jednak to nie włosy zwróciły uwagę internautów, ale błyskotki w uszach noworodka. Pod postem rozpętała się burza zwolenników i przeciwników przekłuwania uszu u niemowląt.
Maria Nielsen
elfickie imiona
oryginalne imiona

Elfickie imiona – męskie i żeńskie (105 przykładów imion i ich znaczenie)

Elfickie imiona brzmią naprawdę świetnie. Są przy tym tajemnicze i bardzo oryginalne. Wiele z wybranych przez nas imion to po prostu słowo elf w różnych językach, także bardzo egzotycznych. Inne zaczerpnęliśmy z Tolkiena. Znajdziesz tu elfickie imiona męskie, żeńskie oraz uniseks.
Ewa Janczak-Cwil
Imiona islandzkie
oryginalne imiona
imiona żeńskie
imiona męskie

Imiona islandzkie – męskie, żeńskie, znaczenie i wymowa

Imiona islandzkie brzmią wyraziście i niosą ze sobą tajemniczą moc. Częściowo są już znane w Polsce, a to za sprawą seriali i filmów o Wikingach. Sprawdź, jak nazwać syna lub córkę, aby dziecko miało oryginalne i nietypowe imię. Oto 68 popularnych imion islandzkich.
Ewa Janczak-Cwil
trupia pleśń w zabawkach do kąpieli
zagrożenie
zabawki do kąpieli

Co czai się w zabawkach do kąpieli? Trupia pleśń! Mema Chemik pokazała zdjęcia

Słodkie kaczuszki, rozgwiazdy, rybki i inne gumowe lub silikonowe zabawki do kąpieli mogą stać się poważnym zagrożeniem dla dziecka. Wiedziałaś?
Ewa Janczak-Cwil
Niedojrzałe granulocyty w ciąży
badania w ciąży
zdrowie w ciąży

Niedojrzałe granulocyty w ciąży – przyczyny, norma

Obecność niedojrzałych granulocytów w ciąży budzi niepokój u wielu przyszłych mam. Wyniki badań w ciąży są bowiem porównywane do wyników standardowych, a w ciąży obowiązują inne normy. Sprawdź, ile niedojrzałych granulocytów może mieć we krwi kobieta w ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko nad wodą
dziecko na plaży

Dwoje dzieci w niebezpieczeństwie przez głupotę rodziców

Na plaży w Gołuchowie w Wielkopolsce doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń. Tylko dzięki reakcji innych osób wypoczywających nad wodą udało się zapobiec tragedii. W obu przypadkach nieodpowiedzialnością wykazały się matki.
Ewa Janczak-Cwil
TOPR uratował wyziębione niemowlę
niemowlę
wypadek

Tatry: wychłodzone niemowlę wymagało transportu do szpitala

TOPR musiał udzielić pomocy rodzinie z dziećmi. Rodzice i dwoje dzieci byli przemarznięci. Ratownicy uznali, że młodsze dziecko uległo wychłodzeniu, które wymaga interwencji lekarskiej.
Ewa Janczak-Cwil
wysypka w przebiegu Omikron BA.4 i BA.5
koronawirus

Nowy objaw kolejnych wariantów koronawirusa. Pojawia się na skórze

Na świecie ponownie rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Poza wcześniej nam znanymi objawami COVID-19 pojawiają się już nowe, charakterystyczne dla wariantów Omikron BA.4 oraz BA.5.
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
wakacje
świadczenia rodzinne
koronawirus

Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.
Małgorzata Wódz
Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego
uczeń
rok szkolny
nauczyciel

Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego – co powiedzieć na uroczystości?

Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego zwykle wygłasza dyrektor szkoły. Czasami też przemówienie na początek roku szkolnego wygłasza wychowawca, ale ono jest raczej krótszym i mniej formalnym powitaniem uczniów w obrębie klasy. Co zawrzeć w przemówieniu na rozpoczęciu roku szkolnego
Ewa Janczak-Cwil
co najlepiej nawadnia organizm
woda
napoje
odwodnienie

Co najlepiej nawadnia organizm? Napoje pomagające uzupełnić wodę w organizmie

Zastanawiasz się, co najlepiej nawadnia organizm? Naukowcy mają to do siebie, że lubią sprawdzać takie rzeczy, natomiast ludzkość i jej przodkowie przetrwali, nawadniając się wodą. Kto ma rację: natura czy naukowcy?
Ewa Janczak-Cwil
Grzyby niejadalne z gąbką
grzyby

Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)

Choć powszechnie sądzimy inaczej, nie wszystkie grzyby z gąbką są jadalne. Grzyby niejadalne z gąbką dzielą się na trujące i takie, których nie je się ze względu na ich zły smak. Sprawdź, jak wyglądają niejadalne grzyby z gabką, czyli siateczką od spodu kapelusza.
Ewa Janczak-Cwil
myśleli, że to COVID. Ma raka
zdrowie dziecka

Myśleli, że dziecko ma COVID. To był nowotwór

Błędna diagnoza sprawiła, że lekarze przegapili u 12-latki początkowe stadium raka. Badania uwidoczniły liczne guzy nowotworowe. Choroba zaatakowała serce i tchawicę dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
zamykała dziecko w schowku pod podłogą
przemoc wobec dzieci

Zamykała dziecko w ciasnym schowku pod podłogą

Do komendy w Otwocku 12 lipca dotarło zgłoszenie o znęcaniu się nad dzieckiem. Jak ustalili, chodziło o 10-latka, którego matka trzymała w nieludzkich warunkach, w brudnym, ciasnym schowku, do którego właz znajdował się w podłodze.
Maria Nielsen
szczepienia obowiązkowe

Czy szczepienia dzieci są obowiązkowe?

Naczelny Sąd Administracyjny, do którego jakiś czas temu odwołała się matka – przeciwniczka szczepień, orzekł, że przekonania rodziców nie mają znaczenia, a służby sanitarne mają prawo egzekwować wykonanie szczepień u dziecka. Co to tak naprawdę oznacza i jakie szczepienia dzieci są obowiązkowe w Polsce? Wyjaśniamy!
Ewa Janczak-Cwil
dał dziecku chochlę do walki
rozwiązywanie konfliktów

Łyżka wazowa w ręce dziecka jako broń. Śmieszne czy straszne? Filmik obejrzało ponad 9 milionów internautów

Każdy rodzic wie, że między rodzeństwem czasem wybuchają sprzeczki, a nawet bijatyki. Gdy zdarzają się często, rodzice bywają sfrustrowani. Czy to powód do tego, aby uczyć dziecko żeby na przemoc odpowiadać przemocą?
Maria Nielsen
grzyby a karmienie piersią
karmienie piersią
grzyby

Grzyby a karmienie piersią – co wolno, a czego lepiej unikać

Jedzenie grzybów podczas karmienia piersią nie jest odradzane w oficjalnych zaleceniach. To oznacza, że karmiące mamy mogą jeść grzyby. Jednak tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby, a zwłaszcza dzieci, temat ten wzbudza wiele wątpliwości. Wyjaśniamy, skąd się one biorą.
Ewa Janczak-Cwil
12-latek zgwałcony w aquaparku
pedofilia

Wrocław: w aquaparku zgwałcono dziecko

W sobotę 16 lipca we wrocławskim aquaparku doszło do gwałtu na nieletnim. Szybko podjęte działania doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, który, jak podaje policja, „mógł mieć bezpośredni związek ze zdarzeniem".
Maria Nielsen