Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
pierwsza miesiączka po porodzie
Zdrowie

Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy się pojawia, jak wygląda, co z płodnością?

Ewa Janczak-Cwil
masło orzechowe dla niemowlaka
orzechy
rozszerzanie diety niemowlaka

Masło orzechowe dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Podawanie niemowlętom masła orzechowego i orzechów ciągle budzi wątpliwości rodziców małych dzieci. Wszystko przez to, że diametralnie zmieniły się zalecenia dotyczące produktów potencjalnie alergizujących w diecie niemowląt zmieniły w ostatnich latach . Sprawdź, od kiedy podawać masło orzechowe niemowlętom.
Ewa Janczak-Cwil
rejestr ciąż o krok od podpisu
ciąża
aborcja

Rejestr ciąż o krok od podpisu ministra zdrowia

Rządzący konsekwentnie dążą do powstania narzędzia, które pod względem medycznym będzie niedoskonałe, a pod względem prawnym niekonstytucyjne i niebezpieczne dla kobiet. Resort zdrowia zamyka oczy i uszy na problemy związane z rejestrem ciąż.
Ewa Janczak-Cwil
noworodek wypadł na podłogę
wypadek

„Wypadła ze mnie głową naprzód”. Dramatyczny wypadek przy porodzie

Nikomu nie życzymy takiego przyjścia na świat: mała Olivia zamiast wylądować w ramionach położnej, wylądowała na twardej podłodze. Doznała obrażeń, które zostawią na jej ciele trwały ślad.
Ewa Janczak-Cwil
sezon na latające kleszcze
las
kleszcze

„Latające kleszcze”: są ich chmary w lasach. Ukąszenie może zagrażać dziecku!

W okolicach leśnych właśnie pojawiły się strzyżaki sarnie, i to w dużych ilościach. Potrafią obsiąść człowieka i dostać się pod ubranie. Reakcja alergiczna na ich ugryzienie może stwarzać zagrożenie dla życia dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
prezent na dzień dziecka
nauka przez zabawę
prezent na Dzień Dziecka
edukacyjne zabawki

Prezent na Dzień Dziecka – dla niemowlaka, przedszkolaka, ucznia

Zobacz nasze propozycje prezentów na Dzień Dziecka. Znajdziesz tu atrakcyjne zabawki dla niemowląt, małych dzieci oraz przedszkolaków i uczniów.
Ewa Janczak-Cwil
antybiotyk a szczepienie u dziecka
antybiotyki
szczepienia

Antybiotyk a szczepienie u dziecka – czy antybiotyki osłabiają skuteczność szczepionek?

Do tej pory nie uznawano antybiotykoterapii za czynnik osłabiający skuteczność szczepień. Nowe doniesienia wyraźnie pokazują jednak, że antybiotyki i szczepienie dziecka nie idą ze sobą w parze. Sprawdź, dlaczego.
Ewa Janczak-Cwil
wypadek w Tatrach
wypadek

Wypadek w górach: rodzina spadła ze szlaku w Tatrach

Piękna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wciąż zalegający w Tatrach śnieg może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Nawet na szlaku turystycznym trzeba teraz mieć ze sobą specjalistyczny sprzęt, a i on nie gwarantuje bezpieczeństwa. Trzeba jeszcze umieć go używać.
Ewa Janczak-Cwil
imiona celtyckie
imię dla dziecka

Imiona celtyckie – żeńskie i męskie. Są niezwykle oryginalne. Mają piękne znaczenie 

Imiona celtyckie są romantyczne, ale i pełne symboliki. Dokładnie tak, jak cała kultura celtycka, w której pełno jest bogów, mitów i tajemniczych zwyczajów. Poznaj 214 imion celtyckich męskich i żeńskich.
Ewa Janczak-Cwil
tajemnicza choroby watroby w Polsve nowe przypadki
żółtaczka

Tajemnicza choroba wątroby u dzieci – kolejne przypadki w Polsce

Niedawno pisaliśmy o tym, że w Europie i USA dzieci zaczynają zapadać na tajemniczą chorobę, która potrafi zniszczyć wątrobę dziecka. Pierwsze jej przypadki w Polsce wykryto na początku maja w Krakowie. Teraz kolejne miasto raportuje chorobę u polskich dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
wzdryganie podczas snu u dziecka
niespokojny sen niemowlaka

Wzdryganie się dziecka podczas snu – czy to niebezpieczne?

Wielu rodziców obserwuje u niemowląt i starszych dzieci wzdryganie się podczas snu lub zasypiania. Taki objaw nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, dlaczego dziecko wzdryga się podczas snu.
Ewa Janczak-Cwil
kontrowersyjne piniaty komunijne
pierwsza komunia

Co za pomysł! Piniaty z Jezusem na komunię

Producenci robią wszystko, aby spełnić oczekiwania klientów. Tym razem jednak inwencja niektórych producentów piniat przekroczyła granice dobrego smaku. Który rodzic zgodzi się, by dzieci waliły kijem w wizerunek lub symbol Jezusa?
Ewa Janczak-Cwil
kciuk matki
macierzyństwo
choroby

Kciuk matki – objawy, leczenie i przyczyny zespołu de Quervaina

Zespół kciuka matki to zespół bólowy dotykający często młode matki, które zajmując się małym dzieckiem, przeciążają ręce. Zwykle poddaje się leczeniu zachowawczemu, czasami jednak niezbędna jest operacja.
Ewa Janczak-Cwil
Elsie była wcześniakiem
przedwczesny poród

Urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Jej dłonie były wielkości paznokci jej taty

W chwili narodzin mała Elsie była skrajnym wcześniakiem i lekarze dawali jej tylko 25 proc. szans na przeżycie. Po 70 dniach spędzonych w szpitalu mała wojowniczka wróciła z rodzicami do domu.
Ewa Janczak-Cwil
Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz
szkoła podstawowa

Co to jest suma i różnica, iloczyn i iloraz? Wytłumaczenie i przykłady

Umiesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, ale czy pamiętasz, jak nazywają się wyniki tych działań, czyli co to jest suma, różnica, iloczyn i iloraz? Jeśli wciąż tego nie pamiętasz albo mylą ci się te określenia, wyjaśniamy je dla ciebie, podajemy przykłady i pomagamy zapamiętać najważniejsze pojęcia matematyczne.
Ewa Janczak-Cwil
ile trwa egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Ile trwa egzamin ósmoklasisty – czas podstawowy i wydłużony

Egzamin ósmoklasisty obejmuje egzaminy z trzech przedmiotów. Na napisanie każdego z nich dziecko ma inny limit czasu. Podstawowy czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, ile czasu będzie miało twoje dziecko na napisanie egzaminu ósmoklasisty.
Ewa Janczak-Cwil
rak zabił ojca teraz atakuje syna
choroba nowotworowa

Rak zabił ojca, teraz atakuje syna. Wdowa walczy o życie dziecka

Rodzina państwa Mularzuk z Mazowsza przechodzi niewyobrażalne cierpienie. Nowotwór mózgu najpierw odebrał życie tacie 6-letniego Michałka, a teraz czyha na życie chłopca. Zrozpaczona matka prosi o wsparcie na leczenie dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać dziecko do snu
sen niemowlaka
jak ubrać dziecko

Jak ubierać dziecko do snu? Proste zasady na każdą porę roku

Nie wiesz, jak ubrać dziecko do snu? Sprawdź, jaka temperatura panuje w jego sypialni. Inaczej ubiera się dziecko do spania latem podczas upałów, a inaczej, gdy jest chłodno. Oto schemat, który pomoże dobrać odpowiedni strój do spania dla dziecka oraz okrycie.
Ewa Janczak-Cwil
dieta dla nastolatków
dieta
zdrowe żywienie

Dieta dla nastolatków – aktualne wytyczne zdrowej diety dla nastolatków

Opisujemy, jak komponować dietę dla nastolatków, sprawdzamy, co musi zawierać, jak często powinien jadać nastolatek. Opieramy się na wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) zawartych w aktualnej piramidzie zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Podajemy też najczęstsze błędy, jakie obserwują dietetycy w sposobie żywienia młodzieży.
Ewa Janczak-Cwil