Ewa Cwil

Ewa Janczak-Cwil

Z wykształcenia magister rehabilitacji ruchowej. Pracuje w przychodni rehabilitacyjnej pod Warszawą, gdzie zajmuje się dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwami, prowadząc m.in. rubrykę fitness w magazynie Shape, była zastępcą redaktor naczelnej w Be Active. Jest współtwórczynią jednego z największych polskich portali o tematyce fitness. Ukończyła m.in. kursy: FOI – Funkcjonalna Integracja i Osteopatia, kurs na pomocnika instruktora narciarskiego, młodszego ratownika wodnego, instruktora kulturystyki i aerobiku. Ma uprawnienia państwowe do wykonywania masażu leczniczego oraz zabiegów fizykoterapii. Jest mamą córki i syna, którym stara się przekazać miłość do przyrody i aktywności fizycznej.
prezent dla noworodka
Zakupy

Prezent dla noworodka: pomysły na prezenty dla dziewczynki i chłopca?

Ewa Janczak-Cwil Joanna Biegaj
prezent dla dziewczynki
lalka
prezent dla dziewczynki
zabawki dla dziewczynek

Prezent dla dziewczynki na święta i nie tylko – nasz przegląd 

Szukasz pomysłu na fajny prezent dla dziewczynki? Mamy dla ciebie 12 propozycji na każdą kieszeń. Znajdziesz tu wszystko, co zainteresuje kilkulatkę.
Ewa Janczak-Cwil
Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela 2022
szkoła
nauczyciel

Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela 2023: tuzin pomysłów, jak je napisać

Krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela świetnie sprawdzą się w charakterze SMS-a, wpisu na laurkę czy złożenia ich osobiście nawet przez młodszych uczniów. Oto kilka pomysłów na to, jak napisać krótkie życzenia na Dzień Nauczyciela, który przypada 14 października.
Ewa Janczak-Cwil
zagadki dla dzieci
gry dla przedszkolaków
kreatywne zabawy
gra i zabawa rodzice dzieci

Zagadki dla dzieci: różne rodzaje zgadywanek o różnym stopniu trudności

Zagadki dla dzieci to pomysł na dobrze spędzony czas z najmłodszymi. Świetnie sprawdzą się nie tylko podczas podróży samochodem czy w poczekalni. Wśród zagadek, które proponujemy, znajdziesz zgadywanki, które dziecko może rozwiązywać w domu lub na świeżym powietrzu.
Ewa Janczak-Cwil
co robić w wakacje z dzieckiem
lato
wakacje z dzieckiem
czas na zabawę z dzieckiem

Co robić w wakacje z dzieckiem: sprawdzone pomysły na udany wypoczynek

Zastanawiasz się jak spędzać lato z dzieckiem, by miało jak najlepsze, wakacyjne wspomnienia? Jeśli dobrze zaplanujesz, co robić w wakacje z dzieckiem, będziesz mieć pewność, że lato będzie udane. Dobrze dobrane aktywności i atrakcje zapewnią wam wszystkim psychiczny i fizyczny wypoczynek.
Ewa Janczak-Cwil
przedmioty w 4 klasie
nauka
szkoła
szkoła podstawowa

Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024? [LISTA]

W 4 klasie szkoły podstawowej pojawiają się przedmioty, których dziecko będzie uczyć się przez kolejne lata. Zakończyło się nauczanie zintegrowane. To bardzo duża zmiana. Sprawdź jakie przedmioty dochodzą i ile ich jest.
Ewa Janczak-Cwil
bieszczady atrakcje dla dzieci
wakacje z dzieckiem

Bieszczady: atrakcje dla dzieci. Przyrodnicze, kulturalne i sportowe atrakcje bieszczadzkie 

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach to przede wszystkim przyroda, ale też muzea, parki ze zwierzętami i atrakcje sportowe. Do wyboru jest cała masa ciekawych miejsc. Podpowiadamy, co można robić z dziećmi w Bieszczadach, by mieć jak najwięcej niezwykłych wspomnień.
Ewa Janczak-Cwil
wakacje z dziećmi w Polsce
wakacje z dzieckiem
dokąd na wakacje

Wakacje z dziećmi w Polsce – gdzie na wakacje z dziećmi? Pomysły na lato 2023 

Wakacje z dziećmi w Polsce warto spędzić w miejscu, w którym będzie można zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo i atrakcje. Dzięki temu wypoczną rodzice oraz dzieci i będzie co wspominać po latach. Cel podróży dobrze jest wybrać nie tylko zgodnie z własnymi preferencjami, ale dopasować je do wieku dzieci. Sprawdziliśmy, gdzie najlepiej pojechać na wakacje z dziećmi w Polsce.
Ewa Janczak-Cwil
jak wyglądają badania do szkoły średniej
szkoła

Badania lekarskie do szkoły średniej: jak wyglądają, gdzie zrobić, cena

Badania lekarskie do szkoły średniej (technikum lub szkoły branżowej) zależą od tego, na jakie szkodliwe czynniki narażeni będą uczniowie w czasie nauki. Szkoła powinna zidentyfikować te czynniki, ocenić ich ryzyko dla zdrowia i wymienić je w skierowaniu na badania.
Ewa Janczak-Cwil
Pożegnanie klasy 8 przez 7
zakończenie roku szkolnego

Pożegnanie 8 klasy przez klasę 7: tekst przemówienia, życzenia, wierszyki

Pożegnanie klas 8 przez 7 to zwyczajowa część uroczystości pożegnania ostatniej klasy szkoły podstawowej. Rok młodsi uczniowie oficjalnie żegnają się ze starszymi kolegami, którzy rozpoczynają kolejny etap edukacji. Sprawdź, jak można ich uhonorować.
Ewa Janczak-Cwil
Jagody w ciąży
owoce
dieta w ciąży
jagody

Jagody w ciąży – czy borówki leśne są bezpieczne dla ciężarnej? A jagody goi i accai?

Jagody, zwane też borówkami leśnymi, należą do najzdrowszych owoców świata. Są też smaczne i aromatyczne zarówno na surowo jak i przetworzone. Jagody w ciąży można jeść, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Ewa Janczak-Cwil
jak myć truskawki
truskawki
higiena
lato

Jak prawidłowo myć truskawki – płukanie wodą i inne sposoby

Wyjaśniamy, jak myć truskawki i kiedy najlepiej to robić – bezpośrednio przed spożyciem czy wcześniej? Aby zlikwidować wszystkie zanieczyszczenia czy pestycydy, sama woda to za mało. Potrzebne są roztwory, które z łatwością przygotujesz w domu.
Ewa Janczak-Cwil
Strój na zakończenie roku szkolnego
savoir-vivre
ubrania
zakończenie roku szkolnego

Strój na zakończenie roku szkolnego – galowe stylizacje dla dziewczynki i chłopca, uczniów podstawówki i liceum

Jak się ubrać na zakończenie roku szkolnego? Ubranie na zakończenie roku szkolnego to najczęściej biała koszula z granatowymi lub czarnymi spodniami albo spódnicą. Zamiast koloru granatowego lub czarnego dopuszczalny jest również szary. W chłodniejsze dni całość można uzupełnić sweterkiem, żakietem lub marynarką.
Ewa Janczak-Cwil
prezent na dzień dziecka
nauka przez zabawę
prezent na Dzień Dziecka
edukacyjne zabawki

Prezent na Dzień Dziecka 2023 – dla niemowlaka, przedszkolaka, ucznia

Zobacz nasze propozycje prezentów na Dzień Dziecka. Znajdziesz tu atrakcyjne zabawki dla niemowląt, fajne pomysły na prezent dla małych dzieci oraz przedszkolaków i uczniów.
Ewa Janczak-Cwil
Przejście warunkowe do następnej klasy
szkoła

Przejście warunkowe do następnej klasy – zasady, komu przysługuje

Przejście warunkowe do następnej klasy nie przysługuje każdemu uczniowi. Aby do tego doszło, rada pedagogiczna musi być przekonana, że uczeń poradzi sobie w następnej klasie mimo tego, że z poprzedniego roku otrzymał ocenę niedostateczną. Jednak to nie jedyny warunek, jaki musi być spełniony.
Ewa Janczak-Cwil
Najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy 2022
Dzień Matki

Najpiękniejsze życzenia dla mamy na Dzień Matki 2023 

Poszukujesz inspiracji na najpiękniejsze życzenia na Dzień Mamy 2023? Nie szukaj już, dobrze trafiłaś / trafiłeś. Wybierzesz takie od siebie lub od dziecka. Sprawisz nimi, że tegoroczny Dzień Matki będzie naprawdę radosny i wyjątkowy!
Ewa Janczak-Cwil
dni wolne od szkoły 2021
ferie
wakacje
rok szkolny

Dni wolne od szkoły 2023: kalendarz ferii, świąt i wakacji

Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego 2022/2023 oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy są najbliższe dni wolne od szkoły.
Ewa Janczak-Cwil
hymn polski
tradycje

Hymn Polski: pełny tekst „Mazurka Dąbrowskiego”. W oryginalnej wersji hymn miał aż sześć zwrotek!

Pełny tekst hymnu Polski składa się z czterech zwrotek i refrenu. Nie wszyscy wiedzą, ale w oryginalnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” istniały jeszcze dwie zwrotki. Jak brzmiał pełen tekst hymnu Polski?
Ewa Janczak-Cwil
komunia 2022
pierwsza komunia

Komunia 2023 – najnowsze trendy komunijne. Co jest modne, a co zdecydowanie nie?

Każdego roku pojawiają się nowe trendy komunijne. Co w 2023 roku jest passe, a co jest na topie? Sprawdziliśmy. Oto trendy komunijne na komunię 2023.
Ewa Janczak-Cwil
koszyczek wielkanocny kolorowanka
kolorowanka

Koszyczek wielkanocny: kolorowanka [8 świątecznych malowanek DO DRUKU]

Koszyczek wielkanocny jako kolorowanka to dobra twórcza zabawa dla małych i dużych. Mamy 8 propozycji pięknych kolorowanek z koszyczkami wielkanocnymi i święconką: od najprostszych po całkiem skomplikowane. Wydrukujesz je na domowej drukarce.
Ewa Janczak-Cwil
przesilenie wiosenne
wiosna

Przesilenie wiosenne: objawy, kiedy występuje, co to jest, jak je przetrwać i kiedy się skończy?

Przesilenie wiosenne dokucza ponad połowie ludzi. Przyczynami złego samopoczucia są zmiany atmosferyczne, ale też zmęczenie organizmu po zimie. Objawy przesilenia wiosennego mocniej dotykają osób chorych i wrażliwych na zmiany pogody. Podpowiadamy, co będzie najlepszym remedium na przesilenie wiosenne.
Ewa Janczak-Cwil
przesilenie wiosenne objawy
zmęczenie
wiosna

Objawy przesilenia wiosennego. Jak walczyć i wygrać z przesileniem wiosennym?

Objawy przesilenia wiosennego mogą być bardzo różne. Nie zawsze występuje ich pełen zestaw. Najczęściej odczuwane są niekorzystne zmiany samopoczucia.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy wakacje
wakacje

Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?

Ile jeszcze do wakacji? Kiedy wreszcie będą wakacje? Te pytania nurtują niemal każdego zmęczonego rokiem szkolnym ucznia. Rodziców również, zwłaszcza gdy zaczynają planować letni wypoczynek. Rozpoczynamy odliczanie do końca roku szkolnego i sprawdzamy, kiedy dokładnie rozpoczynają się wakacje 2023. Jak co roku – są drobne różnice w czasie ich trwania.
Ewa Janczak-Cwil
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
ulga prorodzinna
ulga na dziecko

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy

Dotychczas (małoletnie uczące się) dziecko mogło zarobić do 3089 zł, aby rodzice nie stracili ulgi podatkowej na dziecko. Tak rodziny rozliczają się z urzędem skarbowym w roku 2023 za rok 2022. Sprawdzamy, jak wyglądają aktualne przepisy i ile mogą zarobić starsze dzieci (mające poniżej 25 i uczące się), by ich rodzice nie stracili zwrotu podatku.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
ulga na dzieci

Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023

Nie można odliczyć ulgi na dziecko w przypadku posiadania jedynaka i przekroczenia limitu dochodów dla samotnego rodzica lub obojga rodziców. Z ulgi na dziecko nie można także korzystać, gdy dziecko uzyska dochody niewiele przekraczające kwotę 3000 zł. Ważny jest też sposób rozliczania się z fiskusem. Sprawdź, kiedy odliczenie ulgi na dziecko nie jest zgodne z prawem.
Ewa Janczak-Cwil
Kartki wielkanocne DIY
zrób to z dzieckiem

Kartki wielkanocne DIY dla dzieci – pomysły i szablony do druku

Kartki wielkanocne zrobione samodzielnie to wspaniały pomysł. Nie dość, że można wspólnie z dziećmi spędzić przedświąteczny czas, to jeszcze, wręczając je, okazać obdarowanym, że są dla nas wyjątkowi. Zobacz nasze pomysły na kartki wielkanocne DIY.
Ewa Janczak-Cwil
egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023: wymagania, punkty, wyniki

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Wyjaśniamy, jakie wymagania obowiązują uczniów w tym roku szkolnym na egzaminie z matematyki, języka polskiego i języka obcego. Sprawdź, ile trwa egzamin ósmoklasisty i kiedy zostaną ogłoszone wyniki.
Ewa Janczak-Cwil
owies na wielkanoc
ozdoby wielkanocne

Owies na Wielkanoc – jak i kiedy siać oraz dlaczego warto to zrobić?

Owies na wielkanocnym stole jest nie tylko pięknym zielonym, wiosennym akcentem, ale również ważnym symbolem. Aby prezentował się pięknie, trzeba zasiać go zawczasu. Sprawdź, kiedy i jak to zrobić, aby wyrósł soczysty i piękny owies.
Ewa Janczak-Cwil
rzeżucha
zdrowie
ogród
dekoracje

Rzeżucha – jak i kiedy posiać, żeby wyrosła na Wielkanoc

Rzeżucha to nie bez powodu popularna dekoracja wielkanocna. Jest apetycznie zielonym akcentem na stole, łatwo ją wyhodować, a w dodatku jest bardzo zdrowa. Sprawdź, jak i kiedy ją posiać, aby wyrosła na czas.
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
szkoła podstawowa

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023 obejmie dzieci, które w tym roku kończą 7 lat. Na wniosek rodziców sześciolatki, które korzystały z wychowania przedszkolnego w roku poprzednim lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, także mogą zapisać się do klas pierwszych. Wyjaśniamy, jak przebiega nabór do szkoły podstawowej.
Ewa Janczak-Cwil