Zabawa dziecka
fot. Fotolia

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Za taką sumkę można kupić mieszkanie!

Koszty wychowania dziecka w Polsce wzrastają z każdym rokiem. Ile wynoszą w 2017 roku? Sprawdź najnowszy raport!
Hanna Szczesiak
Zabawa dziecka
fot. Fotolia
W 2017 roku wychowanie dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności kosztuje w Polsce od 176 tys. do 200 tys. zł – wynika z raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha. Koszt wychowania dwójki dzieci wynosi od 317 tys. do 368 tys. zł. Trójki – od 422 tys. do 484 tys. zł.

Dlaczego koszty wychowania dzieci rosną?

W ubiegłym roku koszt wychowania jednego dziecka wynosił ok. 190 tys. zł. Według szefa Centrum, Andrzeja Sadowskiego, koszty wychowania dzieci rosną, bo rosną koszty życia w Polsce. "Rosną ceny urzędowe, m.in. energii i innych składników, które mają wpływ na wzrost kosztów utrzymania dzieci. Różne sektory: służba zdrowia czy edukacja, okazują się na niewystarczającym poziomie. Coraz więcej płacimy za edukację pozaszkolną i ochronę zdrowia, bo kolejki w publicznej służbie zdrowia są zbyt długie" – przyznał.

Zdaniem Sadowskiego, sytuację polskich rodzin poprawił program Rodzina 500+. Dodatkowe środki obniżyły poziom stresu związany z kosztami wychowania dziecka i utrzymania rodziny. "Niektórzy żyli w sytuacji zagrożenia materialnego i też pod groźbą odebrania dzieci. Polskie sądy karały za biedę, odbierając dziecko. Ten problem na moment zniknął. Natomiast nadal problemem jest utrzymanie się rodziny na godziwym poziomie" – powiedział Sadowski.

Jak to wygląda w waszych domach? Korzystacie z programu 500+? Jeśli tak, czy czujecie, że żyje wam się łatwiej i mniej się stresujecie?  

Zobacz także: Ile średnio wydajemy na dziecko miesięcznie? ​

Źródło: finanse.wp.pl, polskieradio.pl
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy