Zapracowana mama
fot. Fotolia

Obliczono, ile jest warta praca mamy

Naukowcy obliczyli, że gdybyśmy za wykonywanie obowiązków domowych otrzymywały wynagrodzenie, byłybyśmy milionerkami.
Małgorzata Malinowska
Zapracowana mama
fot. Fotolia
To nie poświęcenie mam, to świadomy, instynktowny wybór, którego dokonują wszystkie mamy, nie patrząc, ile mogłyby w tym czasie zarobić. Miłości do dzieci nie przelicza się na żadne pieniądze.

Gotowanie, sprzątanie, zajmowanie się dziećmi i domem - to wszystko praca mam, za którą nie dostają finansowego wynagrodzenia. A to przecież zajęcie na kilka etatów.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii obliczyli, że gdyby codzienne obowiązki domowe mam były płatne, kobiety zarobiłyby nawet milion w ciągu roku, zwłaszcza, że taki zawody, jak: kucharz, pani domu, czy szofer, są naprawdę dobrze płatne.
Naukowcy obliczyli, że gdyby zapłacić mamie za jej codzienne obowiązki domowe, to roczna pensja wynosiłaby więcej niż pensja premiera Wielkiej Brytanii, a to robi wrażenie prawda?

Praca przeciętnej mamy to 16 godzin dziennie od 7 do 23, czyli 112 godzin tygodniowo, bez wakacji, ale z dyspozycyjnością dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ktoś jest chętny?

Te badania robią wrażenie:

Firma Interflora przeprowadziła badania, w których wyliczyła, ile godzin dziennie każda mama przeznacza na poszczególne prace:
  • prace domowe zajmują około 4 godziny, co przy zatrudnieniu gosposi kosztowałoby 11,53 funta/godz. (66,58 zł/godz.)
  • szef kuchni zarabiałby 33,66 funta (194,37 zł) za dwie godziny pracy w kuchni, zaś nauczyciel wziąłby 17,79 funta (102,72zł) za godzinę
  • mama, która często rozwiązuje problemy dzieci, za wykonywanie zawodu psychologa każdego dnia dostawałaby za godzinę ok. 270 zł, zaś czas spędzony z młodszymi dziećmi, kosztowałby ok. 170 zł za godzinę
Roczne wynagrodzenie było wyliczone na podstawie ilości godzin przepracowanych każdego tygodnia, z czego 40 byłyby płatne stawką standardową a 79 płatnych za wieczory i weekendy stawką 150%.

Badania, w których przepytano 1000 osób wykazało, że 60% matek uważa, że ich dzieci są bardziej wymagające niż ich szefowie.
Aż 80% badanych mam, na pytanie: Jaka jest najtrudniejsza rzecz w byciu mamą?, wymieniło emocjonalne żądania/potrzeby swoich dzieci, natomiast 69% wymieniło fizyczne wymuszenia. Jednak więcej niż połowa (56%) opisuje ich rolę jako „najbardziej nagradzaną pracę jaką kiedykolwiek miały”.
Pomimo długich godzin i trudnych zadań przeprowadzanych każdego dnia, mniej niż połowa matek powiedziała, że usłyszała podziękowania od swoich dzieci.
Kiedy uczestnicy zostali poproszeni o wybranie najbardziej podziwianej mamy celebrytki, została wybrana Karren Brady jako najbardziej przedsiębiorcza, Davina McCall jako najbardziej zabawna, Victoria Beckham – z najlepszą etyką pracy.
Pod względem modowym – Księżna Cambridge miała najbardziej podziwianą garderobę, a Nigella Lawson – została gwiazdą kuchni.

Ciekawe, jakie byłyby wyniki, gdyby takie badanie zostało przeprowadzone w Polsce?
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Najtrudniejsza praca na świecie - filmZobacz także: 8 rad dla zapracowanych mam
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy