70 proc. dzieci z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi z powodu koronawirusa [ALARMUJĄCE DANE]
Dzieci płacą ogromną cenę za kwarantannę. Strach, płacz, lęk przed ciemnością i ucieczka w internet – tak wygląda codzienność naszych dzieci. Naukowcy szacują, że aż 70 proc. z nich ma zaburzenia w rozwoju z powodu przebywania w izolacji. To wina dorosłych, którzy stwarzają u dzieci obraz świata ogarniętego covidem – mówi psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.
Wiele się mówi i pisze o tym, jak fatalne skutki dla gospodarki całego świata przyniosła pandemia koronawirusa , jednak mało było do tej pory konkretnych informacji o jej wpływie na psychikę dziecka. Ostatnie badania włoskich naukowców pokazują skalę zaburzeń u dzieci z powodu izolacji społecznej i są to dane bardzo niepokojące. Ale są też sposoby, aby pomóc dzieciom, o czym mówi w rozmowie z mamotoja.pl psycholog dr Aleksandra Piotrowska.
70 proc. dzieci cofnęło się w rozwoju
Aż 65 proc. włoskich dzieci w wieku do 6 lat miało zaburzenia zachowania z powodu długiego, przymusowego zamknięcia w domach z powodu pandemii – wynika z badań przeprowadzonych przez lekarzy i naukowców ze szpitala pediatrycznego oraz uniwersytetu w Genui na podstawie obserwacji 7 tys. rodzin. W przypadku dzieci powyżej 6 lat odsetek wzrósł do 71 procent.
Naukowcy stwierdzili przede wszystkim cofnięcie w rozwoju dzieci.
„Przymusowa kwarantanna naprawdę pozostawiła ślad w naszych dzieciach w postaci różnych form regresu rozwojowego" – powiedział dyrektor generalny szpitala Istituto Gaslini, Paolo Petralia.
Mamo, boję się
Jako objawy zaburzeń u dzieci lekarz wymienił strach przed ciemnością , płacz nie do opanowania, kłopoty z zasypianiem , lęk.
„Słowa-klucze, które najczęściej stwierdziliśmy w wypowiedziach i w rysunkach dzieci do 6 lat, to boję się i źle" – podkreślił Paolo Petralia.
Dzieci z zaburzeniami rytmu dnia
Eksperci stwierdzili, że u dzieci powyżej 6 roku życia doszło do znaczących zmian w rytmie życia i fazach snu oraz czuwania.
Dzieci po kwarantannie mają także takie zachowania jak obsesja na punkcie czystości, zaburzenia oddychania, brak gotowości pomocy w domu oraz spędzanie większości czasu w internecie.
„Teraz musimy wykorzystać te dane, by odbudować życie najmłodszych" –...