Jak bawić się z maluchem, by wspomagać jego rozwój mowy? Podpowiadamy!

Mowa, tak jak każda inna umiejętność wymaga doskonalenia. To, jak dużo mówisz do dziecka oraz w jaki sposób, ma olbrzymi wpływ na rozwój maluszka. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w doskonaleniu umiejętności komunikacji!
Zabawki Marko
fot. fot. materiały prasowe

Choć zanim usłyszysz pierwsze "mama" minie wiele miesięcy, jednak twoje dziecko już od pierwszych dni próbuje się z tobą komunikować. Płacz, pierwsze uśmiechy, czy gaworzenie to cała paleta możliwości. Niezwykle ważne jest, byś jako rodzic próbowała zrozumieć, to co maluch chce Ci przekazać. Warto również wiedzieć, że możesz wspomagać rozwój dziecka w tym obszarze. Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od ciebie. Twoja mowa ciała, a także to, jak często i w jaki sposób mówisz do dziecka, będzie miało ogromny wpływ na rozwój jego mowy. Choć początkowo może to nie być łatwe, wystarczy kilka prostych zabaw i chęć zrozumienia malca, by się "dogadać".

Gimnastyka buzi i języka

Choć na początku maluszek na wszystko reaguje tak samo, to z czasem czujna mama może znaleźć różnice w płaczu sygnalizującym mokrą pieluszkę, głód, czy senność. Możesz także wprowadzić proste zabawy, które pomogą wam w lepszej komunikacji. Niestety z pozycji leżącej nie wszystko wygląda tak interesująco, a maluch przecież nie może nieustannie być trzymany na rękach. Z pomocą przychodzi Bujaczek i kołyska 2w1 Naturalny Ruch, który został zaprojektowany tak, by mogły z niego korzystać noworodki.


Gdy maluszek leży w leżaczku bezpiecznie przypięty 5-cio punktowymi szelkami bezpieczeństwa, ty masz wolne ręce, by pokazywać choćby książeczki, czy karty z obrazkami. Opisuj to, co maluch na nich widzi, a szczególnie emocje, jakie wyrażają postacie. Bardzo fajną zabawą będzie również robienie przeróżnych min. Będzie to także świetny trening mięśni twarzy, jeśli maluszek zacznie cię naśladować. Pamiętaj, że dziecko, choć jeszcze nie mówi, to cały czas słucha. W leżaczku masz do dyspozycji 3 kategorie muzyki, 19 różnych dźwięków (w tym zabawne, relaksujące oraz biały szum). W sumie aż 25 minut niepowtarzającej się muzyki. Co więcej, łączy 2 ruchy - kołysanie i bujanie.
 

Ujarzmić wiercipiętę

Około 6 miesiąca życia maluch zaczyna gaworzyć. Choć brzmi to śmiesznie, to jest to poważny trening przygotowujący do wypowiadania całych słów. Świetnym ćwiczeniem zachęcającym do zabawy dźwiękami jest naśladowanie. Powtarzaj sylaby wypowiadane przez malca i pokaż, jak można je ze sobą łączyć np. "ma-ma""pa-pa" "ba-ba" itd. Nie oczekuj jednak, że dziecko od razu je powtórzy. Choć w tym wieku maluch staje się bardziej "rozmowny," jednocześnie staje się coraz bardziej ruchliwy. Mimo to wykorzystuj każdą możliwą okazję na rozmowę z dzieckiem. Pamiętaj, w ten sposób także poznaje świat! Warto zapewnić dziecku również ciekawe zabawki, by wspomagać jego rozwój.

Wybierz coś, co jednocześnie będzie oddziaływało na wiele zmysłów i  będzie na tyle interesujące, by nakłoniło maluszka do skupiania uwagi. Małego odkrywcę z pewnością zachwyci Kangur Kengi. Ten niezwykły multisensoryczny pluszak wykonany jest z miękkiej tkaniny o różnych teksturach, a szeleszczące uszy, grzechotka, gryzak, czy książeczka z pewnością zachwycą każdego maluszka. Dlaczego tak ważny jest dobry wybór? Taka zabawka korzystnie wpłynie na rozwój zdolności motorycznych, poznawczych, kreatywności i wyobraźni maluszka. Co więcej, ujarzmi małego uciekiniera, choćby przy przewijaniu. Kangurek bez wątpienia skupi uwagę maluszka na tyle, byś mogła zmienić pieluszkę. Ta zabawka to kolejna świetna okazja do wspólnych rozmów, a sam Kangurek podsunie ci wiele pomysłów.

Zawsze blisko malucha

Jednym z niezwykle ważnych kodów komunikacyjnych jest odległość. Maluch bez wątpienia potrzebuje mamy i taty, chodzi zarówno o bliskość fizyczną, jak i uwagę, jaką poświęcasz maluszkowi. Ciągła rozmowa, przytulanie, głaskanie, są jasnym znakiem miłości i pozytywnie wpływają na rozwój maluszka. Czasem jednak mama musi coś zrobić w domu i tu przyda ci się Leżaczek - krzesełko 3w1 Close to Me. Dzięki regulacji dziecko zawsze będzie znajdować się na wysokości twoich oczu, co jest niezwykle ważne w komunikacji. Nawet zmywając czy gotując, możesz opowiadać, co robisz lub co widzisz za oknem. Możesz także włączyć dziecku 1 z 16 melodii lub łagodne wibracje i dać szanse na samodzielną zabawę zawieszkami umieszczonymi na regulowanym pałąku.
 

Okazuje się więc, że zabawki mogą nie tylko wspierać rozwój motoryczny lub zdolności poznawcze dziecka, ale także rozwój mowy malucha. Wykorzystane w odpowiedni sposób przez rodzica, mogą stać się wspaniałym narzędziem, zachęcającym dziecko do wypowiadania pierwszych słówek. Warto też od razu uczyć pociechę tego, jakie znaczenie mają dane słowa. W ten sposób wzmocni się jego pamięć oraz zdolność przyswajania nowej wiedzy. I najważniejsza zasada: im częściej będziemy rozmawiali z dzieckiem, tym szybciej nauczy się ono posługiwać pełnymi zdaniami.

Materiał powstał we współpracy z: Marko
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka