Tiny Love bujaczek
fot. materiały prasowe

Jak bawić się z maluchem, by wspomagać jego rozwój mowy? Podpowiadamy!

Mowa, tak jak każda inna umiejętność wymaga doskonalenia. To, jak dużo mówisz do dziecka oraz w jaki sposób, ma olbrzymi wpływ na rozwój maluszka. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w doskonaleniu umiejętności komunikacji!
Tiny Love bujaczek
fot. materiały prasowe

Choć zanim usłyszysz pierwsze "mama" minie wiele miesięcy, jednak twoje dziecko już od pierwszych dni próbuje się z tobą komunikować. Płacz, pierwsze uśmiechy, czy gaworzenie to cała paleta możliwości. Niezwykle ważne jest, byś jako rodzic próbowała zrozumieć, to co maluch chce Ci przekazać. Warto również wiedzieć, że możesz wspomagać rozwój dziecka w tym obszarze. Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od ciebie. Twoja mowa ciała, a także to, jak często i w jaki sposób mówisz do dziecka, będzie miało ogromny wpływ na rozwój jego mowy. Choć początkowo może to nie być łatwe, wystarczy kilka prostych zabaw i chęć zrozumienia malca, by się "dogadać".

Gimnastyka buzi i języka

Choć na początku maluszek na wszystko reaguje tak samo, to z czasem czujna mama może znaleźć różnice w płaczu sygnalizującym mokrą pieluszkę, głód, czy senność. Możesz także wprowadzić proste zabawy, które pomogą wam w lepszej komunikacji. Niestety z pozycji leżącej nie wszystko wygląda tak interesująco, a maluch przecież nie może nieustannie być trzymany na rękach. Z pomocą przychodzi Bujaczek i kołyska 2w1 Naturalny Ruch, który został zaprojektowany tak, by mogły z niego korzystać noworodki.

Gdy maluszek leży w leżaczku bezpiecznie przypięty 5-cio punktowymi szelkami bezpieczeństwa, ty masz wolne ręce, by pokazywać choćby książeczki, czy karty z obrazkami. Opisuj to, co maluch na nich widzi, a szczególnie emocje, jakie wyrażają postacie. Bardzo fajną zabawą będzie również robienie przeróżnych min. Będzie to także świetny trening mięśni twarzy, jeśli maluszek zacznie cię naśladować. Pamiętaj, że dziecko, choć jeszcze nie mówi, to cały czas słucha. W leżaczku masz do dyspozycji 3 kategorie muzyki, 19 różnych dźwięków (w tym zabawne, relaksujące oraz biały szum). W sumie aż 25 minut niepowtarzającej się muzyki. Co więcej, łączy 2 ruchy - kołysanie i bujanie.
 

Mały czytelnik

Dziecko pośrednio uczy się mówić wtedy, kiedy nas słucha. Dlatego czytanie i opowiadanie jest jedną z najlepszych form wspierających tę umiejętność. Od pierwszych chwil życia idealnie sprawdzi się interaktywna książeczka „Zabawa na łące”. Zabawka jest dwustronna – z jednej strony książeczka jest czarno-biała, z drugiej – kolorowa. Poza tym wyposażona jest w liczne aktywizujące elementy. Dzięki temu rozwiązaniu książeczka idealnie wspiera zmysł wzroku dziecka na odpowiednim etapie jego rozwoju.

Zabawne tekstury, kontrastujące kształty i kolorowe postaci to trening nie tylko wzroku! Aktywizujące elementy „Zabawy na łące” pomagają wydłużyć czas spędzany przez dziecko na brzuszku, wzmacniając tym samym mięśnie ramion i karku. To również doskonały punkt wyjścia do tworzenia opowieści, nauki słów i  - gdy maluch nieco podrośnie – powtarzania ich.
Książeczka jest łatwa do złożenia i zabrania ze sobą, dokądkolwiek z maluszkiem zmierzacie. Dzięki temu zapewnisz mu zabawę i atrakcje również w podróży. Zabawka pasuje do większości wózków, kołysek. Dzięki temu rozwój jest zawsze w zasięgu ręki dziecka.

A ku-ku

To chyba jedna z najbardziej ulubionych zabaw niemal każdego malucha. Za każdym razem wywołuje salwy śmiechu. Żeby nie sprowadzała się tylko do zakrywania oczu przez rodzica, z pomocą przychodzi mata interaktywna Gigant - Świat Małej Księżniczki. Duży rozmiar (mata to aż  1 x 1,5 metra!)zapewnia maluszkowi komfort i bezpieczeństwo, a mięciutka przestrzeń oferuje miejsce do motorycznych i sensorycznych doświadczeń dziecka leżącego na pleckach, brzuszku lub turlającego się.
Duża ilość elementów interaktywnych zachęca do eksplorowania przestrzeni, odkrywania kolejnych elementów. Niemowlę w ten sposób ćwiczy kondycję, równowagę i uczy się kontrolować swoje ciało. Ze starszakiem można bawić się w poszukiwanie konkretnych elementów na macie i nazywanie ich.
Elementy maty:
  1. Łatwy do chwycenia gryzaczek w kształcie motyla
  2. Powiewające flagi
  3. Uchwyt i elastyczny przycisk ułatwiają składanie maty i jej przenoszenie
  4. Drzewko zachęcające do zabawy w a ku ku
  5. Możliwość prania w pralce
  6. Aktywizujące elementy
  7. Błyszczące satynowe wstążeczki
  8. Pluszowe skrzydło łabędzia
  9. Sztruksowy materiał drzewka
  10. Lusterko dla wydłużonego czasu na brzuszku

Prawidłowa artykulacja

Gryzaki to nie tylko sposób dziecka na swędzące przy ząbkowaniu dziąsła. To również niezwykły trening mięśni jamy ustnej wpływający poprawnie na artykulację. Gimnastyka z pałąkami - Zabawa na łące to nie klasyczna  mata edukacyjna do której możesz przymocować gryzaki (choć oczywiście jest taka możliwość). W zestawie znajduje się zabawka Ptaszek ze światełkiem i muzyką oraz funkcją nagrywania.
Takie rozwiązanie wspomagają rozwój języka i komunikowania się. Podczas zabawy na macie dziecko słyszy słowa oraz całe zdania wypowiadane znanym mu głosem. Nie ma przeciwwskazań, abyś zaśpiewała maluchowi ukochaną piosenkę, przy której będzie mógł bezpiecznie zasnąć. Ptaszek bowiem może zostać odczepiony od maty i przymocowany nieopodal łóżeczka czy w wózku.

Materiał powstał we współpracy z: Marko
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Świąteczne prezenty

Zakupy dla niemowlaka