Jak udekorować pierniczki – różne pomysły [WIDEO i ZDJĘCIA]

Jeśli zastanawiasz się, jak udekorować pierniczki, dobrze trafiłaś. Przeczytaj nasze podpowiedzi, obejrzyj film instruktażowy, zaopatrz się w niezbędne akcesoria i zaproś dziecko do pomocy. Dekorowanie pierniczków może być sympatyczną rodzinną zabawą!
Jak udekorować pierniczki świąteczne? Jeśli zawczasu kupisz niezbędne akcesoria, możecie je udekorować w zupełnie dowolny sposób. Jeżeli jednak zostawisz zakupy na ostatnią chwilę, możesz nie dostać tego, co chcesz, a wtedy sposób dekorowania pierniczków uzależniony będzie od tego, czym będziesz dysponować. Ale nawet wtedy z pewnością uda się zrobić na pierniczkach efektowne dekoracje.

Spis treści:

Czym ozdobić pierniczki

Najprostsza technika obejmuje dekorowanie pierniczków lukrem. Można go zrobić w domu według prostego przepisu na lukier. Domowy lukier może być też kolorowy – jeśli zostały ci spożywcze barwniki do jaj z Wielkanocy, możesz ich użyć, aby nadać lukrowi różne kolory. Możesz też zrobić lukier kolorowy z naturalnych barwników. W sklepach dostępne są gotowe kolorowe lukry i najczęściej pakowane są w sprytne tubki. Dzięki nim, wyciskając lukier przez wąski otworek, można na pierniczkach rysować wzory.

Do ozdabiania pierniczków warto także wykorzystać najróżniejsze posypki. Niektóre mają postać kolorowych wiórków albo kuleczek, inne wyglądają jak srebrne lub złote koraliki albo mają kształty np. śnieżynek lub choinek.

jak udekorować pierniczki posypkami
fot. Adobe Stock

Tymi drobnymi posypkami wystarczy oprószyć posmarowane lukrem pierniczki albo mokrą od lukru stroną docisnąć pierniczek (z czuciem!) do posypki wysypanej na talerzyk. Posypki w kształcie gwiazdek czy choinek lepiej używać oszczędniej, czyli przyklejać te słodkie dekoracje z większym wyczuciem i w konkretnych miejscach, tworząc z nich na pierniczkach ozdobne kompozycje.

Jak ozdobić pierniczki lukrem

Najbardziej klasyczne zdobienie pierniczków obejmuje dekorowanie ich lukrem w jednym kolorze. Najczęściej smaruje się nim całą jedną stronę pierniczka (tym bardziej płynnym), albo rysuje nim (tym o bardziej stałej konsystencji) proste wzory geometryczne: równoległe linie, zygzaki, kratki, spirale. Z jednokolorowego lukru można też wyczarować na pierniczkach rysunki, np. śnieżynek. Jeśli nie masz specjalnego rękawa cukierniczego, wystarczy wlać lukier do woreczka foliowego, zakręcić go na końcu, tak by usunąć ze środka powietrze i odciąć róg woreczka. Przez tak powstały otwór możesz wygodnie wyciskać lukier i tworzyć pożądane wzory na pierniczkach.

jak udekorować pierniczki lukrem
fot. Adobe Stock

Jeśli masz do wykorzystania różnokolorowe lukry, radzimy używać nie więcej niż 2-3 na jednym pierniczku – nie zawsze więcej znaczy lepiej! Jednym kolorem można zrobić tło, a gdy ono wyschnie, na nim uda się zrobić wzorki z lukru w innym kolorze:

jak udekorować pierniczki lukrem w różnych kolorach
fot. Adobe Stock

Czasami ciekawe efekty uzyskuje się, nakładając na pierniczek dwa różnokolorowe dość płynne lukry – mieszają się wtedy na ciasteczku, tworząc niekiedy ciekawe efekty.

Mieszane techniki dekorowania pierniczków

Łącząc lukier z ozdobami w postaci posypek albo dekoracji cukierniczych (kolorowe pastylki, kuleczki, gwiazdki) można na pierniczkach stworzyć śliczne kompozycje. Pierniczki w kształcie choinek warto pomalować lukrem i do niego dokleić złote lub srebrne kuleczki (będą to minibombki):

jak udekorowac pierniczki lukrem i ozdobami
fot: Adobe Stock

Na pierniczkach udaje się także robić wesołe dekoracje, np. pierniczki renifer Rudolf. Do tego celu wystarczy brązowy lukier i czerwone niewielkie pastylki. Lukrem rysuje się rogi i oczy, a z czerwonej pastylki robi się nos:

jak udekrować pierniczki na wesoło
fot. Adobe Stock

Na tej samej zasadzie można na ciasteczkach rysować lukrem bałwanki, sanki, tworzyć napisy i dekorować je kolorowymi dekoracjami, np. kuleczkami.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, na którym fachowcy pokazują, jak udekorować pierniczki. Film powstał we współpracy z kawiarnią dla dzieci GagaKafe.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy