fot. youtube

Czy można karmić piersią zbyt długo? – ta mama ma własne zdanie!

Karmienie piersią niewątpliwie jest wspaniałym darem dla dziecka, o ile mama ma taką możliwość. Kiedy jednak warto przestać???
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. youtube
Czasami przecieramy oczy ze zdumienia i zastanawiamy się, na ile pomysły rodziców pokrywają się z tym, co rekomendują lekarze. O ile wszyscy niewątpliwie są za jak najdłuższym karmieniem piersią, to jednak są pewne granice.

Sophie Emma Rose, mieszkająca w Wielkiej Brytanii mama 4-latka, postanowiła podzielić się ze światem swoją misją. Jej pomysł na wychowanie i karmienie dziecka wzbudza jednak sporo wątpliwości.

Kobiety powinny karmić swoje dzieci, aż te skończą co najmniej 8 lat. Tak samo, jak ważna jest wartość odżywcza mleka matki, tak samo powinnaś pozwolić dziecku zrozumieć, że jesteś tutaj dla niego. Chodzi o komfort i związek emocjonalny. [...] Rodzicielstwo to traktowanie dziecka z godnością i szacunkiem i spełnianie w pełni jego potrzeb emocjonalnych. Praktyki takie jak dzielenie łóżka i karmienie piersią sprawiają, że dziecko czuje bliskość i uspokaja się."

Owszem, w tym co mówi Sophie jest wiele prawdy. Bliskość z dzieckiem jest naprawdę ważna, ale można ją stworzyć i umocnić w inny sposób, nie tylko poprzez karmienie piersią i spanie w jednym łóżku.

4-latek na filmie bez skrępowania odsłania pierś mamy. Trudno ocenić, na ile traktuje to jako źródło pokarmu, na ile jest to dla niego sposób na spędzanie czasu z mamą. Chłopiec nie chodzi do przedszkola, gdyż mama postanowiła zająć się jego edukacją. Ona również wprowadziła w jego jadłospis dietę wegańską.„Podczas gdy większość moich znajomych uważa, że to normalne karmić piersią starsze dzieci, inni ludzie myślą o tym, jak o szaleństwie, ekshibicjonizmie, porno, szokowaniu i czymś śmiesznym. [...] Myślę, że praca, którą wykonuję, podbuduje inne matki, które chcą karmić piersią starsze dzieci lub niemowlęta. Czuję, że pokazanie siebie na YouTube, kiedy bez wstydu karmię piersią wysyła komunikat, że to jest zupełnie w porządku”. – tłumaczy Sophie Emma Rose.

A co Wy uważacie na ten temat? Jaki wiek jest dobry na zakończenie karmienia?

Czytaj także:
Kiedy przestać karmić piersią?

źródło: youtube
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy