Polski Bon Turystyczny, jak płacić
fot. Adobe Stock

Jak płacić bonem turystycznym? Zobacz instrukcję krok po kroku

Jak płacić bonem turystycznym? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalną infografikę, w której wyjaśnia nam to w pięciu krokach. Dowiedz się, jak aktywować bon turystyczny i kiedy to zrobić, by móc z niego korzystać.
Sylwia Arlak
Polski Bon Turystyczny, jak płacić
fot. Adobe Stock
Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) ma wspierać polskie rodziny, a także branżę turystyczną w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie całego kraju. Nic dziwnego, że bon turystyczny cieszy się ogromną popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak pobrać bon turystyczny, gdzie płacić bonem, a także jak płacić bonem turystycznym.

Jak aktywować bon turystyczny

Aby aktywować bon turystyczny, zarejestruj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (ZUS PUE). W wyniku prawidłowej rejestracji otrzymasz unikalny, 16-cyfrowy numer na podany numer telefonu lub adres e-mail. Możesz sprawdzić go także na ZUS PUE w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]. Koniecznie go zachowaj! Numer posłuży bowiem do przyszłej płatności. 

Przypominamy też, że na bonie turystycznym widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu wakacyjnego można płacić wielokrotnie, aż do czasu, gdy wyczerpie się całą kwotę.

Kiedy aktywować bon turystyczny

Jak czytamy na stronie ZUS PUE, bon można aktywować do samego końca ważności programu. Możemy to zrobić w dowolnym momencie, nawet kilka dni przed planowanymi wakacjami. 

„Zachęcam państwa do spokojnego wybrania miejsca, gdzie zrealizujecie bon turystyczny. Jeśli zdecydujecie się na krótki wyjazd jesienią lub wiosną, kiedy ceny są niższe, to nie tylko zyskacie więcej, ale również wspomożecie przedsiębiorców w okresie niskiego sezonu. Polska jest piękna cały rok. A bonem można zapłacić lub dokonać rezerwacji aż do marca 2022 roku” – podkreśla prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk

Sprawdź, gdzie możesz płacić bonem turystycznym

Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Listę znajdziesz na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
Redakcja poleca: Co robić w wakacje w domu? Pomysły na każdy dzień tygodnia
W tym roku z racji epidemii koronawirusa więcej rodzin zdecyduje się na spędzenie wakacji w domu. Wspólne gotowanie, eksperymenty czy poznawanie uroków swojej okolicy to dobre pomysły na spędzenie rodzinnego czasu.

Podaj kod obsługi płatności

Płacąc za usługi hotelarskie lub inne atrakcje turystyczne, podaj osobie przyjmującej płatność kod obsługi płatności. Ustal, jaką kwotę zamierzasz zapłacić za pomocą bonu, a ile dopłacisz z własnych pieniędzy.

Pamiętaj, że jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, będziesz musiała dopłacić ją w innych sposób: gotówką, kartą lub przelewem.

Po otrzymaniu płatności z ZUS z tytułu bonu turystycznego osoba przyjmująca środki potwierdzi naszą rezerwację. 
Jak płacić bonem turystycznym booking

Rezerwując wakacje, bardzo często korzystamy z usług boooking.com. Zazwyczaj w serwie ogłaszają się przedsiębiorcy, więc z wykorzystaniem bonu nie powinno być żadnego problemu. Musimy pamiętać jedynie o tym, żeby wybrać opcję płatności przy zameldowaniu.

Jak płacić bonem turystycznym: infografika

Poniżej znajdziecie infografikę z instrukcją przygotowaną przez ZUS. Zobaczcie jeszcze raz, jak należy płacić bonem turystycznym krok po kroku:


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy