Fotolia_76422994_Subscription_XL.jpg
fot. Fotolia

Jak pomóc dziecku przespać noc?

W pierwszych miesiącach życia dziecka możemy uznać, że dziecko przespało noc, jeśli sen trwa 6 pełnych godzin. Pod koniec 1. roku większość dzieci będzie już przesypiało 10-12 godzin. Przeczytaj, jak nauczyć dziecko przesypiać noc.
Fotolia_76422994_Subscription_XL.jpg
fot. Fotolia
Na początek uporządkuj zwyczaje dziecka i postaraj się nauczyć je prawidłowego zasypiania jak najwcześniej. Niestety w pierwszym okresie po urodzeniu niewiele da się zrobić, aby kontrolować rytm snu noworodka – zasypia wtedy, kiedy chce. Jeśli jest zmęczony, nic nie powstrzyma snu, a jeśli nie śpi, cóż, wtedy po prostu nie śpi. Już od pierwszego dnia życia dziecka możesz jednak zrobić kilka rzeczy.

Podsuń dziecku "przedmiot pomocniczy"

Bardzo możliwe, że taki bezpieczny przedmiot - na przykład pluszak lub kocyk – stanie się dla dziecka ważny i będzie mu pomagać w zasypianiu. Jednym z lepszych sposobów na przywiązanie dziecka do misia lub kocyka jest najpierw noszenie go przez jakiś czas przy sobie, aby nabrało zapachu mamy. Dzieci mają bardzo wyostrzony zmysł węchu; kiedy obudzą się nagle, co nocą często się zdarza, zapach mamy może je uspokoić i pomóc znów zasnąć.
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 5. Śpij przy dziecku [WIDEO]
Spanie z dzieckiem to temat 5. filaru rodzicielstwa bliskości. Gdy niemowlak śpi w łóżku rodziców, łatwiej jest im reagować, gdy płacze, ma gorączkę czy wymiotuje. Zobacz, co jeszcze o spaniu z dzieckiem mówi Agnieszka Stein, psycholożka.

Oddziel dziecięcy sen od senności

W okresie niemowlęcym dziecko może szybko zmieniać stany snu i czuwania. Zauważaj sygnały dziecka i stosuj się do nich: jeśli zaśnie podczas karmienia lub noszenia, odłóż je do miejsca, w którym śpi, jak kołyska, łóżeczko czy wózek. Jeśli dziecko czuwa, zachęcaj je do większej czujności bawiąc się z nim. Tworząc wyraźne rozróżnienie między okresami snu i czuwania pomożesz dziecku skojarzyć spanie z określonym miejscem.

Naucz dziecko oddzielać dzień od nocy

Chociaż niemowlę nauczy się kiedyś spać dłużej w nocy, noworodki mogą mieszać dzień i noc. Aby pomóc dziecku wykorzystywać godziny nocne na dłuższe okresy snu, wprowadź wyraźne rozróżnienie między drzemkami i snem nocnym. Wieczorem zacznij budować rytuał zasypiania – spokojna zabawa, czytanie, ciepła kąpiel, przebieranie w piżamkę, śpiewanie, kołysanie, spowijanie i zaciemnianie pokoju.

Traktuj nocne posiłki inaczej niż te w ciągu dnia

Ponieważ noworodek musi jeść przez całą dobę, będzie się budzić kilkakrotnie w ciągu nocy. Aby nocne karmienia były funkcjonalne i mniej dezorganizujące nocny odpoczynek, Dr Penelope Leach w książce „Twoje dziecko” sugeruje, aby nocne karmienia były ciche i spokojne, zaś te w ciągu dnia stanowiły sytuację społeczną. Innymi słowy, jeśli dziecko zaczyna marudzić w nocy, podejdź do niego i nakarm je, zanim na dobre się obudzi.

Jeśli dziecko śpi z wami, będzie to jeszcze łatwiejsze. Nie rozmawiaj z dzieckiem i nie zapalaj światła, utrzymuj cichą, senną atmosferę jaką stworzyliście, aby dziecko wiedziało, że teraz nie jest czas na zabawę. W ciągu dnia – wręcz przeciwnie. Traktuj karmienia jako okazję do rozmów z dzieckiem, śpiewania mu i wchodzenia z nim w interakcje.

Zachęć starsze dziecko do samodzielnego zasypiania

Początkowo dziecko będzie na pewno zasypiać w twoich ramionach podczas karmienia lub zasypiania. Może spać jeśli nosisz je w chuście, uśpione przez rytm twoich kroków i ciepło twojego ciała.
Stopniowo zmieniaj zwyczaje.

Kiedy dziecko jest senne, ale jeszcze nie śpi, odłóż je do łóżeczka. Odkładając je, kiedy nie śpi – ale czuje się kochane i spokojne – możesz sprawić, że będzie kojarzyć samodzielne zasypianie z takimi właśnie uczuciami. Może się jednak okazać, że łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. Mimo to nadal staraj się odkładać dziecko do łóżeczka kiedy jest senne, ale nie śpi, a wkrótce przyzwyczai się do tego.

Jak jeszcze możesz pomóc dziecku zasnąć?

  • Rozważ dlaczego dziecko budzi się w nocy i płacze. Wysłuchaj jego płaczu i uspokój je.
  • Dzielcie się obowiązkiem wstawania do dziecka. Często dziecko karmione piersią woła mamę w nocy, nawet jeśli nie potrzebuje już nocnych karmień. Ale jeśli tata bierze udział w nocnym wstawaniu, dziecko może nauczyć się uspokajać w jego obecności, a następnie przestać potrzebować kogokolwiek skoro i tak nie dostaje jedzenia!
  • Zaproponuj dziecku przytulankę lub kocyk-uspokajacz. Pomóż mu skojarzyć ten przedmiot ze snem.
Czytaj też: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia - radzi psycholog
Oceń artykuł

Ocena 1 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy